Kino
RADICAL MOVE - pokaz filmu i spotkanie z reżyserką

RADICAL MOVE - pokaz filmu i spotkanie z reżyserką

  • 2023-11-23, , godzina 19:45
  • Kino Pod Baranami, Kraków

Opis

Od sierpnia, w wybranych małopolskich kinach, trwa przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych nagrodzonych na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Listopadowy pokaz to dokument Radical Move, który opowiada o założonej przez Jerzego Grotowskiego legendarnej grupie teatralnej. Po pokazie w czwartek, 23 listopada, w Kinie Pod Baranami odbędzie się spotkanie z Anielą Gabryel, reżyserką filmu.

Kraków, Bochnia, Sucha Beskidzka i Tarnów - w tych miastach odbywają się pokazy przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych. W programie jest pięć znakomitych produkcji pokazywanych i nagrodzonych na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

To już po raz trzeci dzielimy się z widzami krakowskich i małopolskich kin tym, co wydało się nam najlepsze podczas ostatniej edycji festiwalu. Polscy twórcy nie zamykają oczu na przemiany we współczesnym świecie, przyglądają się ludzkim słabościom, zmaganiom z bólem, towarzyszą poszukiwaniu doskonałości w sztuce i raju na ziemi. W naszym programie dominują reżyserki. To też znak czasu - komentuje dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat.

Kolejnym tytułem przeglądu jest uhonorowany nagrodą dla najlepszych producentów film Radical Move Anieli Gabryel. To portret Workcenter - ośrodka teatralnego w Pontederze, we Włoszech, założonego w 1986 roku przez Jerzego Grotowskiego. Dokument opowiada o grupie osób, które podjęły radykalną decyzję poświęcenia swojego życia sztuce. Film zadaje szereg niełatwych pytań. Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, aby doświadczyć transcendencji? Czy sztuka może być drogą do świeckiego sacrum? Gdzie kończy się wolność, a zaczyna przemoc?

W czwartek, 23 listopada, film Radical Move zostanie pokazany w Kinie Pod Baranami. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką.

W grudniu w ramach przeglądu będzie można zobaczyć wyróżniony Złotym Lajkonikiem dokument Twarze Agaty Małgorzaty Kozery.

Wszystkie filmy wyświetlane są z angielskimi napisami.

Organizatorem wydarzenia jest Krakowska Fundacja Filmowa w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.

BILETY: 12 zł

 

FILMY PREZENTOWANE W RAMACH PRZEGLĄDU: 

 

listopad

RADICAL MOVE | RADICAL MOVE

reż. Aniela Gabryel, Polska 2023, 77’

 

grudzień

TWARZE AGATY | TWARZE AGATY

reż. Małgorzata Kozera, Polska 2023, 72’

O FILMIE:

RADICAL MOVE | RADICAL MOVE

reż. Aniela Gabryel, Polska 2023, 77’

Krakowski Festiwal Filmowy 2023: Nagroda dla najlepszego producenta

Teatr czy sekta? Sztuka czy przemoc? Członkowie legendarnej grupy teatralnej „Workcenter”, założonej przez Jerzego Grotowskiego, po raz pierwszy tak szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach pracy metodami jednego z największych rewolucjonistów polskiego i światowego teatru. Thomas Richards, najważniejszy współpracownik Grotowskiego, po jego śmierci kontynuuje działalność zainicjowaną przez mistrza. W zamkniętym ośrodku pracuje z grupą aktorów, którzy nieustannie są poddawani próbie i przekraczają swoje granice. Czy ośrodek ma szansę przetrwać próbę czasu i nadejście pokolenia wychowanego w rzeczywistości innej od tej, w której tworzył Grotowski?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne