Kino
Krótka historia polskiego kina: "Ręce do góry"

Krótka historia polskiego kina: "Ręce do góry"

Opis

W lutym rozpoczęła się druga odsłona popularnego przeglądu Krótka historia polskiego kina, poświęcona twórcom osobnym polskiej kinematografii, którzy działali poza głównymi nurtami filmowymi. Kolejnym tytułem prezentowanym w kinach studyjnych w ramach tego cyklu jest zatrzymany na wiele lat przez cenzurę film Jerzego Skolimowskiego Ręce do góry. Seans w Kinie Pod Baranami w poniedziałek, 22 kwietnia. 

Kontynuacja przeglądu Krótka historia polskiego kina to wybitne dzieła twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty i stronili od grup czy formacji artystycznych. Ich filmy nie dają się prosto zaszufladkować, ale wciąż olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem. W przeglądzie są zarówno odważne eksperymenty formalne, jak i nieoczywiste filmy gatunkowe. Dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła. Ale przede wszystkim filmy, które, także dzięki wspaniałej cyfrowej rekonstrukcji, nadają się idealnie do ponownego odkrycia w kinach.

Przegląd Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza. Każdy film poprzedzony jest krótkim wykładem przygotowanym przez kuratora przeglądu.

Trzecim filmem pokazywanym w ramach przeglądu jest awangardowa produkcja Jerzego Skolimowskiego Ręce do góry, w której reżyser rozlicza się ze swoją walką z komunistyczną cenzurą. Pokaz w Kinie Pod Baranami w poniedziałek, 22 kwietnia.

Zasadnicza część filmu – czarno-biała opowieść o przyjaciołach ze studiów – powstała w 1967 roku, ale została zatrzymana przez cenzurę, ze względu na kontrowersyjną scenę nalepienia podwójnej pary oczu wizerunkowi Józefa Stalina na pierwszomajowym pochodzie. Jerzy Skolimowski starał się osobiście interweniować u prominentnych polityków, ale gdy nie udało mu się uzyskać zgody na kinową dystrybucję filmu, na wiele lat wyjechał z kraju.

Reżyser powrócił do projektu na zaproszenie władz kinematografii w okresie solidarnościowej odwilży i w 1981 roku dokręcił kolorowy prolog, w którym wyjaśnia swoją ówczesną sytuację i obecną kondycję. Ilustruje go zdjęciami z planu filmu Fałszerstwo (1981) Volkera Schlondorffa, w którym wystąpił jako aktor w roli fotoreportera w zrujnowanym wojną Bejrucie. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Komeda, a w prologu wykorzystano fragment Kosmogonii Krzysztofa Pendereckiego. Eseistyczne walory prologu budują cytaty z malarstwa Edwarda Dwurnika, Teresy Pągowskiej i Zdzisława Beksińskiego.

Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

Tymczasem na platformie MOJEeKINO.PL można oglądać filmy z pierwszej edycji przeglądu, wybierając (i co za tym idzie wspierając!) ulubione kino studyjne.

PROGRAM:

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

20.00 RĘCE DO GÓRY | HANDS UP!

reż. Jerzy Skolimowski, Polska 1967, 77’

prelekcja przed filmem: Tomasz Kolankiewicz (wideo)

 

BILETY: 20 zł

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kod zła
Niepokojące teasery i polska data premiery horroru "Kod zła" [WIDEO]

To spowity mrokiem i wypełniony okultystycznymi zagadkami horror.

Challengers film 2023
Challengers - recenzja

Oceniamy film o tenisie z trójkątem miłosnym w tle... albo na odwrót.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!