Kino
Krótka historia polskiego kina: "Gorączka" Agnieszki Holland

Krótka historia polskiego kina: "Gorączka" Agnieszki Holland

Opis

Nagrodzona na Festiwalach w Gdyni i Berlinie, epicka opowieść o losach rewolucjonistów, oparta na powieści Andrzeja Struga. Gorączka Agnieszki Holland to kolejny film prezentowany w ramach ogólnopolskiego przeglądu Krótka historia polskiego kina. Projekcja w Kinie Pod Baranami w poniedziałek, 9 października. 

Krótka historia polskiego kina to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza.

Każdy z seansów poprzedzony jest wykładem przygotowanym przez kuratora przeglądu. Prelekcje przybliżają sylwetki twórców, wprowadzają w tematykę filmu oraz omawiają realia polityczno-społeczne jego powstania. Przegląd to okazja by najważniejsze polskie filmy obejrzeć na kinowym ekranie w wersji cyfrowo odrestaurowanej.

Kolejny film w ramach przeglądu to Gorączka Agnieszki Holland. Tę wyróżnioną Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni adaptację powieści Andrzeja Struga Dzieje jednego pocisku będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami w poniedziałek, 9 października.

Gorączka to historia działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej, którzy przygotowują zamach na znienawidzonego generała. Bomba, którą mają się posłużyć, przechodzi z rąk do rąk, wpływając na losy kolejnych osób, które znajdują się w jej posiadaniu.

Ta przejmująca opowieść przedstawia upadek rewolucji 1905 na ziemiach zaboru rosyjskiego. Dziś Gorączkę odczytuje się przede wszystkim jako niemal kassandryczną zapowiedź zbliżającego się stanu wojennego, ale bezpośrednią inspiracją do stworzenia filmu było inne, wcześniejsze wydarzenie - Praska Wiosna i jej smutny koniec, których świadkiem była Agnieszka Holland.

Książka Andrzeja Struga uważana była za niezwykle trudną do sfilmowania, ze względu na skomplikowaną narrację, wielość bohaterów oraz istną plątaninę wątków. Scenarzysta Gorączki, Krzysztof Teodor Toeplitz znacznie uprościł fabułę literackiego pierwowzoru, co wpłynęło pozytywnie na sam film, świetnie oceniany przez krytyków w Polsce i za granicą. Gorączka brała udział w Konkursie Głównym Festiwalu w Berlinie, skąd Barbara Grabowska wróciła ze Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszej aktorki. Obok, zachwycającej w roli udręczonej Kamy, Barbary Grabowskiej, w filmie Gorączka wystąpili: Adam Ferency, Olgierd Łukaszewicz oraz Bogusław Linda.

Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

PROGRAM:

poniedziałek, 9 października 2023 

18.00 GORĄCZKA | FEVER

reż. Agnieszka Holland, Polska 1981, 122’

prelekcja przed filmem: Tomasz Kolankiewicz (wideo)

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Lee film 2024
Kate Winslet jako fotoreporterka wojenna "Lee" Miller [WIDEO]

Biograficzny film z laureatką Oscara ma już pierwszy teaser!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!