Dzieje się - Kino

Znamy filmy zakwalifikowane do 50. KFF-u

2010-04-20 15:07:02 | Kraków

Selekcjonerzy 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednej z najstarszych europejskich imprez filmowych, zakończyli pracę i poznaliśmy listę tytułów zakwalifikowanych do konkursów jubileuszowej 50. edycji Festiwalu, który odbędzie się w dniach 31 maja – 6 czerwca.


W trzech konkursach wystartuje 89 filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych. Będą rywalizować o Złoty Róg (międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych), o Złotego Smoka (międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych) oraz o Złotego Lajkonika (konkurs polski). Konkursowe filmy zostały wybrane z ponad 2000 zgłoszeń, które napłynęły do organizatorów oraz spośród filmów dostrzeżonych na międzynarodowych festiwalach. Wyboru dokonała 11-osobowa - podzielona na trzy zespoły -, Komisja Selekcyjna, która pracowała pod kierunkiem Krzysztofa Gierata, Dyrektora Festiwalu, który czuwa nad całokształtem programu imprezy.

Tradycyjnie większość filmów konkursowych pochodzi z Europy – prym wiodą „mocne filmowo” Niemcy, Francja i Wielka Brytania oraz zawsze mile w Krakowie widziane utwory z  Europy Środkowej i Wschodniej. Swoją reprezentację w konkursach ma Skandynawia oraz południowe ciepłe kraje, łącznie z Izraelem, któremu w tym roku poświęcona będzie także specjalna sekcja pozakonkursowa „Focus on Israel”. W szranki staną także filmy z bardziej odległych zakątków świata jak Gruzja, Singapur, Kambodża, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Argentyna, Brazylia czy Australia.

W konkursie dokumentalnym znalazły się dwie ekskluzywne dziesiątki tytułów, w których przewija się m.in. motyw skomplikowanych związków rodzinnych jak w filmie „Życie jest gdzie indziej” („Beyond This Place”), w którym reżyser usiłuje zrozumieć swego ojca, zdeklarowanego hippisa. Inne podejmują problem trudnych relacji między światem świeckim a religijnym. „Jestem Lilith” („As Lilith”) to opowieść o matce walczącej o prawo do kremacji zmarłej tragicznie córki. „Islam jest cool” („New Muslim Cool”) to z kolei historia byłego dilera narkotyków i rapera, który zakłada rodzinę i przechodzi na islam. Rodzinne jest także poszukiwanie przedwojennego skarbu w łódzkiej kamienicy. „Dwa Rembrandty w ogrodzie” Jerzego Śladkowskiego wzbudzą zapewne salwy śmiechu wśród festiwalowej publiczności.

W konkursie krótkometrażowym zaskoczą fabuły reprezentujące kino gatunkowe, jak czarny thriller „Niebieski autobus” („The Blue Bus”), czy absurdalna  „Alicja w krainie czarów” (“Alice au pays s'émerveille”) z Emirem Kusturicą w obsadzie! Dyskusje wzbudzą dokumentalne animacje, a wśród nich „Nie zapomnij!” („Don’t Forget!”) nestora australijskiej animacji, urodzonego w Krakowie Yorama Grossa, czy „Tussilago”, szwedzki film powracający do czasów terroru spod znaku Frakcji Czerwonej Armii. Inny rodzaj animacji, wrażliwej na zjawiska naszej cywilizacji, reprezentuje nagrodzona Oscarem „Logorama” francuskiego kolektywu reżyserskiego, która twórczo przekuwa codzienny oczopląs ludzi żyjących w świecie marek i metek we frapującą opowieść filmową. Oscarowy klimat podtrzyma wzbudzający podziw precyzją i techniką realizacji „Kinematograf” Tomasza Bagińskiego, nominowanego do nagrody Akademii za „Katedrę”, która w 2003 roku w Krakowie zdobyła także Srebrnego Smoka.

Do wyraźnej zmiany warty doszło w polskim dokumencie. W tym roku nie znajdziemy filmów naszych klasyków, a powoli zaczynają dominować niedawni debiutanci. Tomasz Wolski, ubiegłoroczny laureat Nagrody Publiczności za film „Szczęściarze” zaprezentuje 2 filmy: „H2O” oraz „Pomału”. Rywalizował sam ze sobą będzie także Marcin Koszałka, twórca nierozerwalnie kojarzony z Krakowskim Festiwalem Filmowym, którego 2 dokumenty oscylujące wokół tematyki eschatologicznej („Deklaracja nieśmiertelności oraz „Ucieknijmy od niej”) zakwalifikowały się do konkursów. Paweł Łoziński, który „Chemią” wywalczył sobie w ubiegłym roku Srebrnego Lajkonika przywiezie do Krakowa refleksyjną „Inwentaryzację”.

Krakowski Festiwal Filmowy nie musi wprowadzać parytetów, reżyserki same torują sobie drogę do sukcesu. Podczas 50. edycji zobaczymy m.in. „Viva Maria!” nowy film Agnieszki Smoczyńskiej, laureatki Srebrnego Smoka 2008 za „Arię Diva”; poruszającą historię azjatyckich emigrantów, dla których Polska jest ziemią obiecaną - „Hanoi – Warszawa” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz; czy też animowaną wariację na temat losu osławionych już berlińskich królików autorstwa Izabeli Plucińskiej i Anny Jadowskiej („Esterhazy”). Z nowymi filmami powrócą także Alina Mrowińska - laureatka Srebrnego Smoka 2003 („Obudzić Olę”) oraz Renata Gabryjelska, autorka ciepło przyjętego kilka lat temu „Janka”.

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do konkursu znajduje się na stronie: www.krakowfilmfestival.pl

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 31 maja – 6 czerwca. Przyjmowane są już zgłoszenia na akredytacje branżowe i medialne, do 30 kwietnia obowiązują ceny promocyjne. Ostateczny termin zgłoszenia mija 15 maja.
 
ip

Słowa kluczowe: 50. Krakowski Festiwal Filmowy, konkurs, przegląd, kino, Złoty Róg, Złoty Smok
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth brylują na premierze "Furiosy" w Cannes [FOTO]

To jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji roku!

Las, reÅź. Lidia Duda
21. MDAG: znamy laureatów Grand Prix Dolnego Śląska

Do kogo trafiła Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego?

Polecamy
Bliźniak
"Bliźniak" w Multikinie w wersji 3D+ 60 fps [WIDEO]

Film nakręcono w rewolucyjnym cyfrowym formacie 3D+ prezentującym trójwymiarowy film w 60 klatkach na sekundę.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!