Dzieje się - Kino

O Nowej to Hucie festiwal

2009-09-04 15:27:48 | Kraków
Wszystko wskazuje na to, że Nowa Huta doczekała się wydarzenia, które stanie się imprezą cykliczną i magnesem ściągającym w to miejsce miłośników obrazu i dźwięku. Pierwsza edycja Nowohuckiego Festiwalu Filmowego, zorganizowana z okazji 60-lecia „młodszej siostry” Krakowa, wzbudziła duże zainteresowanie.


W ciągu trwającego pięć dni festiwalu zaprezentowano 60 filmów. Widzowie mogli wybierać zarówno spośród obrazów dokumentalnych, jak i fabularnych, krótko- i długometrażowych, starszych i całkiem nowych oraz kręconych przez zawodowców i amatorów. Mimo różnorodności miały one wspólny mianownik - były tworzone w Nowej Hucie, lub opowiadały o niej. Część projekcji odbywała się w szczególnym miejscu - w Alei Róż, gdzie niegdyś stał pomnik Lenina. - „Widziałam to wszystko, co się tutaj działo z okna mieszkania. To niesamowite móc siedzieć, tu w Alei, i oglądać filmy opowiadające o tamtych wydarzeniach” - wzruszyła się pani Jadwiga, długoletnia mieszkanka Nowej Huty. Projekcje pod gołym niebem, przy zgaszonych latarniach okazały się strzałem w dziesiątkę. Pierwszego dnia przyszło ponad tysiąc osób, choć miejsc siedzących było „tylko” 950. Znacznym zainteresowaniem cieszyły się także filmy wyświetlane w kinie studyjnym Sfinks, jedynym jeszcze działającym w tej dzielnicy miasta.

W kinie zorganizowano także spotkania z reżyserami Kazimierzem Karabaszem i Petrem Zelenką oraz reżyserem montażu Lidią Zonn. Choć twórca „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” spóźnił się i niewiele osób doczekało jego przybycia do sali kinowej, nadrobił swą nieobecność mową w Alei Róż oraz uczestnictwem w wieczorze festiwalowym w klubie Kombinator. Ostatniego dnia festiwalu w 1949 Club można było porozmawiać z prawie wszystkimi osobami, które zgłosiły swoje filmy do konkursu.

Wbrew nazwie, podczas Nowohuckiego Festiwalu Filmowego, obok filmów, było również dużo muzyki. W pierwszym i ostatnim dniu wystąpił Czesław Czet Minkus - artysta muzyk, kompozytor, a także autor projektów muzyczno-medialnych, filmowych i teatralnych. Zaprezentował kompozycję pod tytułem „NH' 49-09/ miasto idealne/ epicentre urban song/”. Ta wielowymiarowa instalacja audio-wizualna inspirowana była dramaturgią wydarzeń związanych z rozwojem historycznym Nowej Huty, jej strukturą architektoniczną i społeczną, a także „sferami dźwiękowymi i wizyjnymi - kombinatu metalurgicznego oraz ulic miasta w rożnych przestrzeniach czasowych”. Uzupełnieniem niektórych projekcji filmowych, zdjęć i rysunków był podkład muzyczny wykonywany na żywo z udziałem instrumentów elektro-akustycznych (w tym trąbki przetwarzanej elektronicznie).

Koncerty bardziej konwencjonalne, ale o równie niezwykłej atmosferze, dał Jerzy Bożyk - urodzony w 1941 roku we Lwowie pianista i wokalista jazzowy. Artysta, ze względu na zachrypnięty głos nazywany polskim Rayem Charlsem, zagrał dwukrotnie w klubie Kombinator. Swoim kunsztem muzycznym i poczuciem humoru porwał publiczność, która z każdą kolejną piosenką bawiła się coraz lepiej. Do fanów Jerzego Bożyka zalicza się także Petr Zelenka, który nie mógł doczekać się recitalu muzyka. Drugiego dnia festiwalu w Alei Róż zagrała Krakowska Orkiestra Staromiejska pod batutą Wiesława Olejniczaka. Uroczystemu zakończeniu towarzyszył występ Jana Oberbeka - wirtuoza gitary klasycznej.

Jednym z celów Nowohuckiego Festiwalu Filmowego było przypomnienie historii tego miejsca. Oprócz projekcji filmów dokumentalnych, służyły temu spotkania w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Przez trzy dni można było posłuchać i podyskutować o początkach budowy kombinatu i miasta, o Nowej Hucie jako „Mieście bez Boga” oraz o „Karnawale Solidarności”. Spotkania te wzbudziły szczególne zainteresowanie osób, które pamiętały niektóre z przedstawianych wydarzeń. Gdyby nie ograniczenia czasowe, rozmowy o przeszłości trwałyby godzinami.

Festiwal filmowy nie mógłby jednak nosić miana festiwalu, jeśli nie odbywał się konkurs na najlepszy film. Jury w składzie: Jerzy Armata, Tomasz Dettloff, Jadwiga Huczkowska, Krzysztof Miklaszewski i Maria Malatyńska - przewodnicząca oraz Rafał Stanowski - sekretarz, miało trudne zadanie szukając wśród tak różnorodnych obrazów tego najciekawszego i zarazem najbardziej wartościowego.

Grand Prix otrzymał „Kapelan” Tomasza Klimczoka „za mistrzostwo portretu dokumentalnego księdza Kazimierza Jancarza, wyznawcy pracy u podstaw jako formy kształtowania świadomości społecznej i politycznej.” Pierwsza nagroda została przyznana Jackowi Petryckiemu za „Miasto bez Boga”. Według jury film ten doskonale połączył wszystkie aspekty „w temacie tak gorącym emocjonalnie, jak walka o kościół w Nowej Hucie”. Drugą nagrodę zdobył Tomasz Wolski za obraz pt. „Szczęściarze” - „za obraz zwyczajnego życia, rejestrowany na twarzach współczesnych mieszkańców Nowej Huty”. Jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia filmom: „Triada Nowohucka” Anny Pankiewicz - za animację, „Z kart historii Nowej Huty” (realizacja Nowohucka Kronika Filmowa) - za nową formę, „Wiesław” Marka Marlikowskiego - za reportaż.

Jury nagrodziło także trzema Dyplomami Honorowymi następujących twórców: Sławomira Pstronga, za film „Plan”, Blandine Huk i Frederica Cousseau za film „Rouge Nowa Huta” oraz Darię Woszek, za film „O Nowej to Hucie legenda”. Krzysztof Miklaszewski ufundował nagrodą prywatną w postaci miniatury pomnika Kazimierza Wielkiego, dłuta Marka Maślańca, dla filmu Igora Mołodeckiego „Zabierz mnie stąd” za artystyczną dojrzałość dokumentalnej prawdy. Maestro Jan Oberbek nagrodził obraz „Miasto gniewu i nadziei” Tomasza Klimczaka i Przemysława Moskala, za najbardziej brawurowe wykorzystanie materiału historycznego.

Nowohucki Festiwal Filmowy okazał się udanym przedsięwzięciem. Miejmy nadzieję, że jego organizatorzy - Stowarzyszenie KorboTurbina, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Filmoteka Narodowa oraz Ośrodek Kultury im. Cypriana K. Norwida - zrealizują swoje plany i festiwal nie będzie jednorazowym wydarzeniem.

Dagna Skrzypińska
(dagna.skrzypinska@dlastudenta.pl)
fot. Ziemiański
Słowa kluczowe: Nowohucki Festiwal Filmowy, Nowa Huta, Karabasz, Zelenka, Korboturbina, Sfinks, "Kapelan"- Klimczo
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Chłopi film 2023
"Chłopi" - premiera filmu na DVD i Blu-ray

Film, który przyciągnął do kin ponad 1,84 miliona widzów można już zobaczyć w domu. Jakie są dodatki?

David Corenswet Superman
David Corenswet w stroju Supermana na oficjalnym zdjęciu z filmu DC

Aktor bardzo przypomina tu Henry'ego Cavilla.

Wiktor Zborowski
Wiktor Zborowski jako mądry smok w animacji "Strażniczka smoków" [WIDEO]

To bardzo pozytywna postać, nie ma nic wspólnego z krwiożerczym smokiem - mówi doświadczony aktor.

Polecamy
Daybreak - serial Netflix
"Daybreak" - serial postapokaliptyczny od Netflixa

Kalifornijskie miasteczko zamieszkują grasujące w okolicy gangi osiłków, grupy gamerów, członkowie Klubu 4-H i inne przerażające plemiona.

Emma 2020
Nowe przeboje z Hollywood trafiają już na VOD

Skoro filmów nie ma w kinach, wytwórnie podejmują radykalne kroki.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Chłopi film 2023
"Chłopi" - premiera filmu na DVD i Blu-ray

Film, który przyciągnął do kin ponad 1,84 miliona widzów można już zobaczyć w domu. Jakie są dodatki?

David Corenswet Superman
David Corenswet w stroju Supermana na oficjalnym zdjęciu z filmu DC

Aktor bardzo przypomina tu Henry'ego Cavilla.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!