Dzieje się - Kino

Jacques Tati - Francuski Chaplin

2010-04-26 12:51:52 | Kraków

Wielki kontynuator komedii slapstickowej – Jacques Tati – jedna z kilku najważniejszych ikon światowej komedii, „wyrusza” w podróż po Polsce. W dniach 9-11 maja, w DKF Rotunda, będziemy mieliniezwykłą okazję obejrzenia całej filmografii -  wszystkich sześć wyreżyserowanych  filmów tego niepowtarzalnego artysty urodzonego na początku 20-tego wieku.


Tati zaczynał karierę jako sportowiec, później jako aktor krótkich filmów komediowych wyreżyserowanych przez innego znanego Francuza - René Claira. Wkrótce wykreował słynną postać Pana Hulot – bohatera większości swoich filmów, który jest sympatycznym, jednakże samotnym człowiekiem, szukającym swojego miejsca w świecie i wobec innych ludzi.

Ten spadkobierca Maxa Lindera, Bustera Keatona oraz Charciego Chaplina, w swoich w pełni autorskich filmach, stworzył  charakterystycznego bohatera wysokiego wzrostu i  z przygarbioną sylwetką,  w przykrótkim płaszczu, z nieodłącznym białym kapelusikiem na czubku głowy oraz fajką w zębach. Jego humor cechowały wielopiętrowe gagi  sytuacyjne wynikające z komicznego tła akcji, którym  daleko jest do prostej jarmarcznej zabawy. To, co ważne w jego filmach, to charakterystyczna deformacja w sferze obrazu i dźwięku, gdzie jedne odgłosy zastępują drugie czy jedne rzeczy „udają” drugie.

„Wizyta” filmów Jacques’a Tati w Polsce, dzięki pomocy Instytutu Francuskiego i Konsulatu Francuskiego w Krakowie (z pomocą Francuskiego Ministerstwa Kultury) jest nie lada wiosenno-letnim filmowym wydarzeniem. Filmy zaprezentowane będą również w Chorzowie, Gdyni, Łodzi, Katowicach, Cieszynie i Zwierzyńcu.

W programie:

 - "Dzień świąteczny"/ "Jour de fete", scen. Jacques Tati, Henri Marquet, zdj. Jacques Mercanton, muz. Jean Yatove, wyst.: Jacques Tati, Paul Frankeur, 1947, 70’

W pewnym  miasteczku funkcję listonosza pełni pewien bardzo niezdarny mężczyzna o imieniu François. Mieszkańcy już od dawna skarżą się na jego usługi.  Tymczasem w pobliżu miasteczka odbywa się jarmark. Przyjaciele listonosza upijają go i prowadzą do namiotu, w którym François może zobaczyć film dokumentalny o błyskawicznej  i sprawnej pracy amerykańskich kolegów z branży. Małomiasteczkowy listonosz bierze sobie film do serca i opierając się na amerykańskim przykładzie, próbuje wdrożyć w życie tamtejsze zasady działania…

 - "Mój wujaszek"/ "Mon oncle", scen. Jean L'Hôte , Jacques Lagrange, zdj. Jean Bourqoin, muz. Norbert Glanzberg, wyst.: Jacques Tati, Jean – Pierre Zola, Yvonne Arnaud, 1958, 110’

Jacques Tati rozprawia się w filmie z przesadną technicyzacją dzisiejszych czasów. Jego słynny wykreowany bohater – Pan Hulot – znajduje się w willi pana Arpel,
w której zainstalowano wszelki możliwe udogodnienia i patenty. Seria gagów w jaką wplątuje się Pan Hulot, pokazuje jak technika może przeszkadzać i ubezwłasnowolnić człowieka, czyniąc go nieszczęśliwym.

 - "Play time", scen. Jacques Tati, Jacques Lagrange, zdj. Jean Badal, muz. Francis Lemarque, wyst.: Jacques Tati, Barbara Dennek, 1967, 155’

Pan Hulot, bohater w którego wciela się  Jacques Tati, znajduje się
w nowoczesnej, biurowej dzielnicy Paryża. W drodze na spotkanie z amerykańskim biznesmanem, Hulot krąży po zakamarkach korytarzy napotykając co i rusz  na nowe osoby: niezwykłego niemieckiego sprzedawcę, kolegę z przed lat, grupę amerykańskich turystów itd. Z minuty na minutę wplątuje się w coraz bardziej zawikłane i absurdalne sytuacje, siejąc przy tym nie lada chaos i zamieszanie.

 - "Wakacje Pana Hulot"/ "Les vacances de monsieur Hulot", scen. Jacques Tati, Henri Marquet, zdj. Jacques Mercanton, muz. Alain Romans, wyst.: Jacques Tati, Nathalie Pascaud, 1953, 114’

Film, który zdobył nagrodę krytyki na Festiwalu w Cannes w 1953 r., a także paletę nagród na festiwalach w Nowym Jorku, na Kubie czy w Edynburgu.  Tym razem Pan Hulot wybiera się na wakacje do cichego, nadmorskiego kurortu. Od momentu jego przybycia spokój gości hotelowych ulega całkowitemu zaburzeniu. Choć Pan Hulot nie ma złych zamiarów, każdy jego krok przynosi kolejną, przezabawną katastrofę.

 - "Pan Hulot wśród samochodów"/ "Trafic", scen. Jacques Tati, Jacques Lagrange, zdj. Eduard van der Enden, muz. Charles Dumont, wyst.: Jacques Tati, Franco Ressel, Maria Kimberly, 1971, 96’

Kolejny z filmów ze znakomitego cyklu o przygodach słynnego Pana Hulot. Nasz bohater konstruuje specjalny samochód turystyczny, którym wyrusza do Amsterdamu na targi motoryzacyjne. Po drodze spotykają go setki nieprzewidzianych przygód i zabawnych kłopotów.

 - "Parada"/ "Le parade", wyst.: Jacques Tati, Karl Kossmayer, Pierre Bramma, Michele Brabo, f. dok., 1973, 84’

“Parada” uważana jest za jeden z bardziej radosnych filmów w historii kina. Reżyser, tym razem  w   filmie dokumentalnym, zebrał grupę artystów reprezentujących różne profesje m.in. muzyków, żonglerów, akrobatów, tancerzy itp. i stworzył niezwykle żywe, pełne uroku  i poczucia humoru, przedstawienie. Tati wciąga widzów do niezwykłej zabawy, wywołując odpowiednie reakcje, prowadząc osobiste mini-narracje, wyłapując przy pomocy ukrytych kamer również to, co niekoniecznie miało być widoczne…

ip
fot. kadr z filmu "Pan Hulot wśród samochodów"

Repertuar przeglądu

Wygraj bilety

DKF medialnie wspiera:


Słowa kluczowe: 13 Festiwal Klasyki Filmowej "Film Classic 2010", DKF Rotunda, kino, przegląd, program, komik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Chłopi film 2023
"Chłopi" - premiera filmu na DVD i Blu-ray

Film, który przyciągnął do kin ponad 1,84 miliona widzów można już zobaczyć w domu. Jakie są dodatki?

David Corenswet Superman
David Corenswet w stroju Supermana na oficjalnym zdjęciu z filmu DC

Aktor bardzo przypomina tu Henry'ego Cavilla.

Wiktor Zborowski
Wiktor Zborowski jako mądry smok w animacji "Strażniczka smoków" [WIDEO]

To bardzo pozytywna postać, nie ma nic wspólnego z krwiożerczym smokiem - mówi doświadczony aktor.

Polecamy
Cesarzowa Sisi Netflix
"Cesarzowa Sisi" - nadchodzi serial o Elżbiecie Bawarskiej [WIDEO]

Poznamy burzliwe losy cesarzowej Austrii i królowej Węgier.

Penguin Bloom
Naomi Watts jako sparaliżowana matka i żona w filmie "Penguin Bloom" [WIDEO]

W obsadzie są też Andrew Lincoln i zraniona sroka.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Chłopi film 2023
"Chłopi" - premiera filmu na DVD i Blu-ray

Film, który przyciągnął do kin ponad 1,84 miliona widzów można już zobaczyć w domu. Jakie są dodatki?

David Corenswet Superman
David Corenswet w stroju Supermana na oficjalnym zdjęciu z filmu DC

Aktor bardzo przypomina tu Henry'ego Cavilla.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!