Dzieje się - Kino

Ale to było dobre!

2010-06-07 09:24:07 | Kraków

Szkoda, że tak krótkie! Jubileuszowy Krakowski Festiwal Filmowy dobiegł końca. Uroczysta gala prowadzona przez Wojciecha Manna zakończyła się triumfem kina dokumentalnego na światowym poziomie.


Poziom prezentowanych filmów był światowy, widownia tłumnie gromadziła się na pokazach, czego chcieć więcej? To były udane, 50 urodziny Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Główne nagrody KFF trafiły do szwajcarskiej produkcji „Życie jest gdzie indziej”, rosyjskiego obrazu „Sanya i wróbel”, polskiego dokumentu „Poza zasięgiem” oraz dzieła kobiecego duetu reżyserskiego „Warszawa do wzięcia”.

Jubileuszowa gala 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zakończyła się w późnych godzinach nocnych pokazem nagrodzonych filmów. Wcześniej tłumnie zgromadzona publiczność wysłuchała jazzowego recitalu wirtuoza trąbki Tomasza Stańko. Gośćmi specjalnymi ceremonii byli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz prof. Bronisław Chromy, autor statuetek wręczanych zwycięzcom.

Tegoroczny konkurs filmów dokumentalnych ma dwóch zwycięzców – w kategorii filmów o czasie trwania od 30-60 minut wygrał film Andrieja Griazewa „Sanya i wróbel”, Złoty Róg dla filmu powyżej 60 minut powędrował do Kaleo La Belle, amerykańskiego reżysera mieszkającego obecnie w Szwajcarii za film „Życie jest gdzie indziej”. Jury pod przewodnictwem Mariana Marzyńskiego tak uzasadniło swój wybór: „za stworzenie niezwykle inteligentnego filmu, konfrontującego wartości dwóch generacji Amerykanów, w którym syn odkrywa przeszłość swego, nieobecnego w jego życiu, ojca.” Rosyjska produkcja doceniona została za sfilmowanie dramatu ofiar wczesnego kapitalizmu w dawnym Kraju Rad. Srebrne Rogi otrzymali Rob Lemkin i Thet Sambath, którzy w filmie „Wrogowie publiczni” powracają do wydarzeń, które rozegrały się w latach 70. w Kambodży oraz Marc Isaacs za współczesny portret biznesowej dzielnicy Londynu „Ludzie z City”.

Jury międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego zdecydowało się nagrodzić film „Poza zasięgiem” w reżyserii Jakuba Stożka. Dokument opowiada historię dwóch nastoletnich i bardzo samodzielnych sióstr poszukujących kontaktu z matką, której nie znają. Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego przypadł Jayowi Rosenblattowi za film „W mroku” (USA), najlepsza tegoroczna międzynarodowa animacja to „1000 głosów” w reżyserii Tima Trevesa Hawkinsa (Wielka Brytania).

Jury konkursu polskiego pod przewodnictwem Macieja Drygasa przyznało Złotego Lajkonika Karolinie Bielawskiej i Julii Ruszkiewicz. Ich film „Warszawa do wzięcia” przedstawia losy trzech bohaterek, dziewczyn z prowincji, które usiłują ułożyć sobie życie w stolicy. Jury Srebrnymi Lajkonikami nagrodziło: Igora Chojny za dokumentalny film „Seans w kinie Tatry”, Bartka Kulasa za animację „Millhaven” oraz Kubę Czekaja za fabułę „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”.

Nagrodę Publiczności, na którą widzowie oddawali głosy przez cały czas trwania festiwalu, otrzymał film „Deklaracja nieśmiertelności”w reżyserii Marcina Koszałki. Przejmująca opowieść o niemożności pogodzenia się ze starością i pragnieniu nieśmiertelności. Smok Smoków powędrował natomiast do Jonasa Mekasa, za całokształt dorobku artystycznego.

Od 31 maja w 5 krakowskich kinach Kijów.Centrum, Kino Pod Baranami, Centrum Kinowe ARS, Mikro i Sfinks oraz pod gołym niebem na placu Szczepańskim pokazane zostało ponad 250 filmów. Na Festiwal zjechało ok. pół tysiąca gości z kraju i za granicy – reżyserów, producentów, filmowców, przedstawicieli festiwali i dziennikarzy. Szczególnie mocno reprezentowana była kinematografia izraelska, która była gościem specjalnym tegorocznej edycji.

W sumie na scenie kina Kijów.Centrum 6 czerwca 2010 roku stanęło ponad 20 laureatów regulaminowych i pozaregulaminowych nagród lub ich reprezentantów, a Krakowski Festiwal Filmowy wkroczył w kolejne półwiecze istnienia.

Grzegorz Michalski

(grzegorz.michalski@dlastudenta.pl)
fot. Jonas Mekas, "As I was moving still"

Słowa kluczowe: 50 Krakowski Festiwal Filmowy, 20 edycja, wyniki, werdykt, zakończnie, konkurs, kino, film, lajkonik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth brylują na premierze "Furiosy" w Cannes [FOTO]

To jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji roku!

Las, reÅź. Lidia Duda
21. MDAG: znamy laureatów Grand Prix Dolnego Śląska

Do kogo trafiła Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego?

Polecamy
Gabinet osobliwości Guillermo del Toro
Guillermo del Toro przedstawia swój "Gabinet osobliwości" [WIDEO]

Serial grozy został oparty na opowiadaniach reżysera.

Joker
MFF w Wenecji 2019: "Joker" nagrodzony Złotym Lwem!

Film na podstawie komiksów dostał główną nagrodę na prestiżowym festiwalu!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!