Forma / Zdrowie - Facet

Jak wybrać idealną ławkę pod sztangę - istotne parametry na jakie zwrócić uwagę

2019-04-15 14:35:02 | Kraków

Ćwiczenia z ciężarami to skuteczny i efektywny sposób na budowanie masy mięśniowej. Specjalnie przystosowaną ławkę wykorzystuje się zarówno do wyciskania sztangi, jak i ćwiczeń z hantlami. Pozwala to na zapewnienie odpowiedniego oparcia dla trenującego oraz umożliwia maksymalną izolację mięśni, nad którymi pracujemy. Jak wybrać idealny model ławki, aby odpowiadała wszystkich naszym potrzebom? Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę?

sztanga - cechy i wybórRodzaje ławek do ćwiczeń

Decydując się na zakup ławki do ćwiczeń należy zapoznać się z różnymi dostępnymi modelami i różnicami pomiędzy nimi, tak aby dostosować ją najlepiej do naszych potrzeb.

Ławka prosta

Najbardziej uniwersalnym modelem jest klasyczna ławka prosta. Można na niej wykonywać większość ćwiczeń na różne partie ciała. Do najpopularniejszych należą tak zwane "rozpiętki", czyli ćwiczenia z małymi ciężarami na klatkę piersiową, wyciskanie czy przenoszenie hantli za głowę na tricepsy. Wszystkie te ćwiczenia są dobrym pomysłem na trening w przypadku wystąpienia kontuzji kolan czy stawu biodrowego. Ławeczka pozwoli na izolację mięśni podczas ćwiczeń górnej partii ciała. Należy jednak pamiętać, że ławka prosta nie nadaje się do treningów ze sztangą dużym obciążeniem. Sprawdzi się raczej do ćwiczeń z hantlami.

Ćwiczenia z ciężarami Ławka skośna

Kolejną rodzajem ławki jest ławka skośna. Przeznaczona jest ona przede wszystkim do treningu brzucha. Można z jej użyciem wykonywać takie ćwiczenia jak skłony boczne, skręty tułowia czy brzuszki. Ławka skośna umożliwia trening zarówno prostych, jak i skośnych mięśni brzucha.

Ławki do wyciskania sztangi

Wreszcie przechodzimy do charakterystyki ławek przeznaczonych do ćwiczeń ze sztangą. Charakteryzują się one przede wszystkim wysoką wytrzymałością. Musimy upewnić się, że narzędzie wytrzyma obciążenie masy ciała ćwiczącego, jak i wybranego obciążenia.

Ławka do wyciskania musi być wyposażona w specjalny stojak umożliwiający bezpieczne zabranie i odłożenie sztangi. Do wyboru są modele, w których stojak jest przymocowany do ławki oraz takie, gdzie te dwie części występują osobno.

Kolejnym udoskonaleniem jest dodatek części nazywanej "modlitewnikiem". Są to dołączone na stałe podpórki, na których oprzeć można przedramiona podczas konkretnych ćwiczeń. Umożliwia to zachowanie stabilności, ale również znaczne wyizolowanie mięśni, na przykład bicepsów.

Dostosuj wymiary ławki do pomieszczenia

Jeśli już wiesz, jaki rodzaj ławki będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni zastanów się, jaką przestrzeń możesz zagospodarować do ćwiczeń. Pamiętaj, by poza sprawdzeniem wymiarów sprzętu przewidzieć również przestrzeń na sztangę i dodatkowe obciążenia. Jeśli trenujesz z dużymi ciężarami musisz zaaranżować miejsce do ćwiczeń w taki sposób, by osoba asekurująca mogła bez przeszkód stanąć za Twoją głową.

Możliwość regulacji ławki pod sztangę

Przy wyborze ławki warto zdecydować się na model pozwalający na regulację wysokości ławki czy nawet jej odchylenia. Dzięki temu idealnie dostosujemy ją tak, aby zapewnić odpowiednie podparcie na stopach.

Bezpieczeństwo i solidność wykonania

Wybierając ławkę pod sztangę kluczową kwestią jest wysoka jakość materiałów i wykonania. Szczególnie ławki olimpijskie, przeznaczone do treningu z dużymi ciężarami, muszą spełniać najwyższe wymagania tak, aby zapewnić absolutne bezpieczeństwo konstrukcyjne podczas ćwiczeń. Jakość wykonania w atrakcyjnych cenach gwarantuje sklep sportowy Prosportowy.pl - https://prosportowy.pl/43-lawki-pod-sztange

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com

Słowa kluczowe: siłownia, trening, wybór sztangi, trenowanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sposoby na tanią dietę - wybieramy produkty z marketów

Chcesz jeść tanio i zdrowo? Przygotuj sobie samemu domowe posiłki wybierając składniki w promocjach.

sztanga - cechy i wybÃłr
Jak wybrać idealną ławkę pod sztangę - istotne parametry na jakie zwrócić uwagę Kraków

Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę?

W zimie nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Sprawdź, jak biegać w zimie!
Jak przygotować się do biegania zimą?

W zimie nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Sprawdź, jak biegać w zimie!

Polecamy
reklama Czy masz już kaszel palacza?
Czy masz już kaszel palacza?

Nie da się go z niczym pomylić. Jest gwałtowny, uporczywy i mokry. Pojawia się tuż po przebudzeniu i towarzyszy ci przez kilka kolejnych godzin.

Jaka dieta podczas treningów?
Jaka dieta podczas treningów?

Osoby, które decydują się na większą aktywność fizyczną i rozpoczynają intensywne treningi, powinny zmienić sposób odżywiania. Przede wszystkim muszą ograniczyć...

Ostatnio dodane
Sposoby na tanią dietę - wybieramy produkty z marketów

Chcesz jeść tanio i zdrowo? Przygotuj sobie samemu domowe posiłki wybierając składniki w promocjach.

sztanga - cechy i wybÃłr
Jak wybrać idealną ławkę pod sztangę - istotne parametry na jakie zwrócić uwagę Kraków

Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę?