Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Historia sprzed 190 laty wyglądała tak: dnia 21 czerwca 1821 roku Johann Christian Woyzeck z Lipska zamordował z zazdrości panią Woost - wdowę po lekarzu. Po dokonaniu morderstwa zbiegł, został jednak schwytany i postawiony przed sądem. Zlecono przeprowadzić badania dotyczące poczytalności oskarżonego - te wykazały, że Johann był w pełni świadomy popełnionego czynu. Wyrok brzmiał: winny zostaje skazany na karę śmierci. Na niedługo przed wykonaniem egzekucji zjawił się świadek, którego zeznania mogły zupełnie zmienić bieg procesu, wskazywały bowiem na zaburzenia psychiczne Chrystiana. Przebywający w więzieniu Woyzeck ponoć bardzo dużo mówił o swoich snach, w których widział wolnomularskie znaki i symbole, co jakoby miało być dowodem na prześladowanie go przez środowiska masońskie. Przed sądem dodawał zaś, iż jego praca była nadzwyczaj przykra i stanowiła źródło męczarni; że próbował się ustabilizować, ale wewnętrznie blokowało go przeświadczenie, iż skoro "niczego w życiu nie osiągnął - jest nikim". Badania powtórzono raz jeszcze - i raz jeszcze potwierdzono wcześniej postawioną tezę - oskarżony zabił z zimną krwią.

Na podstawie tego zdarzenia młodziutki Georg Büchner osnuł swój słynny choć niedokończony, fascynujący całe rzesze XX. wiecznych reżyserów dramat pt. Woyzeck.

W krakowskiej Bagateli po jego reżyserię sięgnął Andrzej Domalik, by na nowo opowiedzieć historię pogardzanego i upokarzanego człowieka, któremu wyznaczono poślednie miejsce w społeczeństwie. Łącząca elementy baśniowe i naturalistyczne, wizja Büchnera, koncentruje się wokół pytania o istotę ludzkiej kondycji. Woyzeck, którego w przedstawieniu gra gościnnie występujący w Bagateli - Grzegorz Mielczarek - to fascynująca rozprawa o naturze zła jak i historia wielkiej miłości.

Premierą Woyzecka w reżyserii Andrzeja Domalika, Bagatela rozpoczyna obchody 90. lecia istnienia Teatru, których punktem kulminacyjnym będzie data 25 października 2009. To właśnie 25 października 1919 roku premierą sztuk G. Zapolskiej Kobieta bez skazy, nowa krakowska scena rozpoczęła swoją działalność. W tym dniu, 90 lat później Bagatela zaprasza na galę premierową Woyzecka (Dużą Scena - Karmelicka 6).

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Woyzeck (Teatr Bagatela - Duża scena, Scena w podziemiach, Kraków).

Twórcy spektaklu

Andrzej Domalik Andrzej Domalik Reżyser

Obsada spektaklu

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Woyzeck.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Woyzeck (Teatr Bagatela - Duża scena, Scena w podziemiach, Kraków).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Woyzeck (Teatr Bagatela - Duża scena, Scena w podziemiach, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Woyzeck (Teatr Bagatela - Duża scena, Scena w podziemiach, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Woyzeck (Teatr Bagatela - Duża scena, Scena w podziemiach, Kraków).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Mock. Czarna burleska
"Mock. Czarna burleska" - kryminały Marka Krajewskiego na deskach Capitolu [WIDEO]

Twórcy spektaklu o Eberhardzie Mocku mówią o przeniesieniu książek na język teatru muzycznego.

Pietraszek, Nowakowska
MFT Dialog-Wrocław 2021: organizatorzy o budżecie i idei tej edycji festiwalu

Jerzy Pietraszek i Olga Nowakowska opowiedzieli o ciekawych kulisach organizacji festiwalu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.