Dzieje się - Teatr

Epizod 5, czyli studencki eksperyment teatralny

2011-03-16 09:55:02 | Kraków

Głównym celem 5 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “Epizod”, odbywającego się w Krakowie w dniach 24 - 26 marca, jest zaprezentowanie - w formie czterodniowego przeglądu - spektakli w wykonaniu studenckich grup teatralnych działających na co dzień w ośrodkach akademickich oraz klubowych - realizujących spektakle w nurcie teatru studenckiego, niszowego, offowego i eksperymentalnego.

“Epizod” jest kolejną, niepowtarzalną okazją do pokazania publiczności przedstawień teatralnych, które powstają z potrzeby twórczej kreacji, z dala od głównego, instytucjonalnego nurtu życia teatralnego. Tego typu spektakle, w wykonaniu teatrów studenckich, niszowych, które można nazwać “teatrem pobocza” bardzo często są ważnymi wydarzeniami na polskiej mapie teatru alternatywnego. Wydarzeniami, które w bardzo istotny sposób wpływają na kształt i kondycję teatru niezawodowego - teatru, który zawsze był i jest istotnym elementem życia społecznego. Teatrem, który w minionych dziesięcioleciach bywał zarówno wentylem jak i swoistym wyjściem bezpieczeństwa...

Obecnie spektakle teatru studenckiego powstające najczęściej na zasadzie eksperymentu i swoistego laboratorium, są niebywale ważnym głosem pokoleniowym ich twórców - tzw. “generacji X”. Czasami są tylko pretekstem do podjęcia dyskusji na tematy nurtujące ich twórców, bywają także atrakcyjną formą komunikacji społecznej, najczęściej jednak są - zarówno dla ich twórców jak i odbiorców - ważnym elementem obcowania ze sztuką, z teatrem i dramatem. I to właśnie jest bez wątpienia najważniejsze... Teatr artystyczny, burzący zastany porządek, budujący nowe rzeczywistości, teatr artystyczny, poszukujący i zaangażowany... Teatr, który tak naprawdę przede wszystkim jest jednak spontaniczną zabawą... Przedstawienia, które zostaną zaprezentowane w ramach 5 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “Epizod” będą łączyć w sobie ekspresyjną, artystyczną wizję, eksperyment, różnorodne środki i techniki  przekazu oraz nowoczesność formy wyrazu a także aktualność poruszanych tematów...

Teatr niszowy i studencki... Jaki jest teraz? Jaka jest jego kondycja? Jakie są jego inspiracje? Na czym skupia swoją uwagę? Na jakich tematach się koncentruje? Czy rzeczywiście ma coś do powiedzenia? Kim są ludzie, którzy go tworzą? To pytania, na które odpowiedź ma przynieść “Epizod”. Pokazy specjalne spektakli oraz pokazy „mistrzowskie”, czyli spektakle w wykonaniu członków Jury na zasadzie: my Was ocenialiśmy, a teraz Wy oceńcie nas i obejrzyjcie nasze spektakle. 5 Ogólnopolski Przegląd Teatrów Studenckich i Niszowych “Epizod” będzie miał charakter konkursowy. Spektakle obejrzy i wyłoni zwycięzców profesjonalne, czteroosobowe Jury. W Jury zasiądą: aktor teatru instytucjonalnego, aktor teatru alternatywnego, scenograf oraz producent teatralny i filmowy.

Jury przyzna niekonwencjonalne i jedyne w swoim rodzaju nagrody polegające na zorganizowaniu pokazów nagrodzonych spektakli na innych ciekawych i atrakcyjnych przeglądach i imprezach teatralnych.  Zatem bycie finalistą „Epizodu” otwiera drzwi do kolejnych wydarzeń teatralno – festiwalowych, jest niepowtarzalna szansą dla nagrodzonego Teatru!  Podczas 5 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “Epizodu” odbędą się także premierowe pokazy specjalnie przygotowanych spektakli festiwalowych.  Te specjalne, festiwalowe przedstawienia są próbą przywołania niepowtarzalnej atmosfery teatrów studenckich sprzed lat oraz nawiązaniem do tradycji klubu „Żaczek” jako miejsca, które przez lata w sposób istotny kształtowało obraz kultury studenckiej.  Premiery festiwalowe będą także przedstawieniami, które na innych przeglądach i festiwalach teatralnych – a zwłaszcza tych offowych i studenckich – promować będą ideę krakowskiego “Epizodu” oraz Fundacji “Bratiak” – pomysłodawcy i głównego organizatora imprezy.

Ponadto podczas „Epizodu” zaprezentowane zostaną spektakle kabaretowe i eksperymentalne oraz specjalny koncert multimedialny poświęcony pamięci Jacka Łabacza – zmarłego Twórcy Teatru Wielkie Koło, Jurora i wielkiego przyjaciela „Epizodu”.   

Epizod nr 5 w tym roku zmienia swoją formułę (z okazji małego jubileuszu) a spektakle odbędą się w następujących kategoriach:

Epizodyści, czyli stali bywalcy i debiutanci – pokazy spektakli Teatrów, które debiutują na Epizodzie lub nie są teatrami studenckimi

Epizody, czyli studenckie debiuty i premiery – pokazy spektakli konkursowych w wykonaniu Teatrów tworzonych przez studentów

Mistrzowie wielu Epizodów – pokazy spektakli Teatrów tworzonych przez nestorów teatralnego ruchu studenckiego i offowego, których łączą z Epizodem szczególne więzi  Odbędą się również liczne niespodzianki epizodyczne…

Wszystkie spektakle konkursowe w ramach 5 Ogólnopolskiego  Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “Epizod”  odbywać się będą w specjalnie i odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni Klubu Studenckiego “Żaczek”. Fakt, że konkursowe przedstawienia prezentowane będą w sercu tzw. życia studenckiego, w bezpośrednim sąsiedztwie kultowego i legendarnego Domu Studenckiego “Żaczek” nada “Epizodowi” jedyną w swoim rodzaju atmosferę i niepowtarzalny klimat.

Spektakle odbędą się także w Klubie Studenckim „Ryba Babel” – miejscu kameralnym i klimatycznym oraz w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” – uznanym miejscu eksperymentów teatralnych i poszukiwań twórczych.

5 Ogólnopolski Przegląd Teatrów Studenckich i Niszowych “Epizod” – poprzedzony został mini-festiwalem monograficznym „Epizod-Prolog”, który jako zapowiedź i wizytówka „Epizodu” odbył się w październiku. Głównymi organizatorami 5 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich “Epizod” są Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego “Bratniak” oraz On Off Film Teatr Psychodelii Absolutnej Współorganizatorami 5 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Studenckich “Epizod” są: Klub Studencki "Żaczek", Klub Studencki “Ryba Babel”, Dom Kultury “Podgórze”, Centrum Sztuki Współczesnej “Solvay”, Dział Imprez Firmy Radio-Taxi „Barbakan” (mecenas teatru).

ip

Słowa kluczowe: epizod 5 kraków studencka impreza klubowo teatralna teatr niszowy offowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Cirque du Soleil CRYSTAL
Legendarny Cirque du Soleil powraca do Polski z produkcją "Crystal" [WIDEO]

Pierwszy akrobatyczny show na lodzie po raz pierwszy w Polsce!

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.