Wiadomości - Artykuły

Nie daj się zatruwać

2008-02-01 12:28:23 | Kraków

 Już dziesięć miesięcy istnieje program „Lokal Bez Papierosa.pl".  Do kampanii przyłączyło się 150 lokali w Polsce, a w tym 70 w Krakowie.

- Idę do restauracji chińskiej, a w kuchni tego kraju bardzo ważną rolę odgrywa także zapach. Zamawiam kurczaka, a po chwili, kobieta ze stolika obok wyciąga papierosa i zaczyna palić. Jak dostałem danie, to już nie wiedzialem, czy jem kurczaka czy tego papierosa. Tym bardziej nie wiedziałem, za co płacę - komentuje pomysłodawca projektu Łukasz Salwarowski.

- W Polsce 70 proc. społeczeństwa w ogóle nie pali. Mimo to nadal miejsca publiczne takie jak puby, restauracje czy nawet przystanki autobusowe, są zdominowane przez palaczy, którym dajemy na to przyzwolenie, choć zatruwają nasze życie - mówi Elżbieta Łata, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W wyniku biernego palenia w Europie co roku umiera 79 tysięcy osób. Skóra czterdziestolatka, który palił przez dwadzieścia lat, jest taka sama jak u osoby siedemdziesięcioletniej. Jeden papieros to skrócenie sobie życia o siedem minut. - takie hasła obrazujące szkody poniesione przez kontakt z papierosami, najwyraźniej są już niezbędne, bo samo „nie pal, szkodzisz zdrowiu swojemu i innych" nie wystarczy.

- Nasze archaiczne myślenie i brak asertywności powoduję, że osoby palące mają nad nami władzę. Co jakiś czas prowadzone są społeczne akcje sprawdzające, jak zachowują się osoby niepalące w stosunku do palacza, który ewidentnie łamie ich prawa, jak np w autobusie paląc sobie przy okienku. Bardzo rzadko zdarza się, że ten człowiek zostanie upomniany, a jak już to przez osobę starszą. Młodzi, najwyraźniej jeszcze nie przywykli do respektowania swoich praw w miejscach publicznych - wyjaśnia Elżbieta Łata.

Pamiętajmy, że od 9 stycznia w Krakowie obowiązuje uchwała o zakazie palenia w miejscach publicznych. Jak wyjaśniają organizatorzy kampanii, już w połowie lutego będą nakładane kary na wszystkich, którzy nie ustosunkują się do przepisów (za palenie na przystanku ok.150 złotych). Stowarzyszenie Manko - główny organizator - stworzyło internetową mapę, gdzie można znaleźć miejsca, które już włączyły się do kampanii.

Wszystko jak być niezależnym od papierosów znajdziecie na stronie projektu www.lokalbezpapierosa.pl.
Lokale chętne do włączenia się w akcję kierujemy pod adres Gabrieli Chrzęściewskiej-Ryka, odpowiedzialnej za współprace z lokalami - gabriela.ryka@manko.pl.
 
Bartosz Jurkiewicz
(bartosz.jurkiewicz@dlastudenta.pl)



Słowa kluczowe: lokal bez papierosa,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

Polecamy
Ostatnio dodane
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Popularne
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.

Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu
Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu

Tegoroczna Wigilia na radomskim deptaku to doskonały przykład polskiego buractwa oraz cebulactwa. Kto jeszcze nie widział tego filmu?

Największe miasta studenckie w Polsce
Największe miasta studenckie w Polsce

Przyglądamy się miastom, w których jest najwięcej studentów.