Teatr
22. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

22. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Opis

2 czerwca rozpocznie się 22. Letni Festiwal Opery Krakowskiej i potrwa aż do 8 lipca. Wydarzenia wchodzące w program tego festiwalu będą miały miejsce nie tylko na scenie przy ul. Lubicz 48, ale także w najpiękniejszych miejscach Krakowa i Małopolski, np. na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Wszystkie dokładniejsze informacje znaleźć można na stronie internetowej Opery. Patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej Bogusław Nowak tak wypowiadał się o festiwalu podczas konferencji prasowej wydarzenia:
„Po premierze "Anny Boleny" rozpoczynamy 22. Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Już teraz chciałbym zwrócić Państwa uwagę m.in. na wieczory na Zamku Królewskim na Wawelu. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentujemy tam spektakle „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki (23, 25.06). Z kolei 29 czerwca odbędzie się recital słynnej sopranistki Aleksandry Kurzak, która wystąpi podczas koncertu „Arie Oper Świata”. Na Wawelu miłośnicy tańca zobaczą galę baletową „Grand pas…!” (27.06), finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas której zaprezentują się wspaniali tancerze z Europy i z Rosji. Wystąpi m.in. dobrze znany krakowskiej publiczności Igor Kolb, który znów zaczaruje widzów swoim talentem. Podczas Festiwalu finał będzie miał trwający już drugą edycję cykl koncertów „Pieśń – Teatr Słowa”, którego autorką jest maestra Katarzyna Oleś-Blacha. W jego ramach zaprezentujemy spektakl „Pan Tralaliński” (3, 5, 6.06). „Pieśń – Teatr Słowa” to projekt, którego nie ma w repertuarze żaden inny teatr operowy w Polsce. Dodatkowo w ramach Festiwalu Opera Krakowska realizuje współfinansowany przez Sejmik Województwa Małopolskiego projekt „Opera w regionie”, który obejmuje spektakle „Napoju miłosnego” w Niepołomicach (17, 18.06) oraz koncerty: na Zamku w Nowym Wiśniczu (9.06) oraz w Miechowie (8.07). Serdecznie Państwa zapraszam na 22. Edycję Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.”

Jednym z ważniejszych, stałych punktów Festiwalu są plenery, w ramach których odbędą się tradycyjne galowe wieczory na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. 29 czerwca w koncercie Arie Oper Świata zaśpiewa światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak. Podczas gali baletowej Grand pas…! (27.06), która dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wystąpią soliści międzynarodowych scen baletowych: tancerze z Polski (Kraków, Poznań i Wrocław), Francji, Włoch i z Rosji.

Oprócz plenerów w Krakowie, Opera zaprosi publiczność także do Niepołomic, Nowego Wiśnicza oraz do Miechowa. Po zeszłorocznym dobrze przyjętym przez widzów spektaklu Napój miłosny G. Donizettiego na rynku w Lanckoronie, tytuł ten zostanie zaprezentowany w Niepołomicach (Hipodrom, 17, 18.06). Z kolei 9 czerwca w Nowym Wiśniczu odbędzie się koncert Wieczór na Zamku, a 8 lipca w Michowie Zaśpiewaj to ze mną. Podczas Festiwalu swoją kontynuację będzie miał projekt Pieśń - Teatr Słowa, którego ideą jest łączenie muzyki z poezją. W trakcie Letniego Festiwalu w ramach tego projektu zostanie zaprezentowany spektakl dla dzieci (6-10 lat) zatytułowany Pan Tralaliński (3, 5, 6.06).

Letni Festiwal to także spektakle na scenie przy Lubicz 48. A wśród nich m.in. Don Pasquale G. Donizettiego (2, 3.06) w reż. Jerzego Stuhra, który to spektakl został też mianowany wydarzeniem teatralnym Krakowa. Ponadto zobaczyć będzie można też Króla Rogera K. Szymanowskiego w reż. Michała Znanieckiego (8.06) oraz spektakl muzyczno-baletowy Carmina Burana C. Orffa (6, 7.07).

Bilety na Festiwal zakupiś można poprzez stronę internetową www.opera.krakow.pl oraz w kasie Opery Krakowskiej. Wstęp na niektóre punkty programu jest bezpłatny – np. koncert w Miechowie.

AJ/ip

fot. materiały prasowe

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.