Spektakle, przedstawienia
trans15ccb8ac3b3f7f654c4254a94e542f16.jpg

Transatlantyk Autor sztuki: Witold Gombrowicz

Ocena:

Opis spektaklu

Po raz pierwszy zmierzyłem się z tą niezwykłą powieścią prawie trzydzieści lat temu w Łodzi, a następnie przeniosłem tę inscenizację do Krakowa… Wciąż zadziwia mnie i fascynuje niesłychana aktualność tekstu Gombrowicza, jego przenikliwość w malowaniu „Polaków portretu własnego” – mówi reżyser.

Cóż wart jest naród złożony z ludzi sfałszowanych i zredukowanych? Z ludzi, którzy nie mogą pozwolić sobie na żaden szczerszy, swobodniejszy ruch z obawy, by im się ten naród nie rozpadł? – pisał Witold Gombrowicz w Przedmowie do Trans-Atlantyku w 1953 roku, tłumacząc, dlaczego poważył się ukazać rodaków w tak krzywym zwierciadle.

Czy ponad pół wieku od napisania Trans-Atlantyku bluźniercza konfrontacja patriotyzmu z homo(seksualizmem) nadal odsłania zamkniętego w szafie trupa? Czy zaaplikowana przez Gombrowicza terapia wstrząsowa, mająca wyzwolić Polaka spod władzy Polski, czy – szerzej – człowieka spod władzy narodu, zadziałała? Czy przeciwnie – potrzebna jest dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek? Czy walka Ojczyzny z Synczyzną trwa nadal i jaki jest jej wynik w naszej duchowej rzeczywistości? Czy wybiliśmy się na myślową samodzielność? – reżyser zaprasza do szukania odpowiedzi na te pytania, wpisując jednocześnie swoje przedsięwzięcie w kontekst ideologii i kultury sarmackiej oraz jej wpływu na nasze postrzeganie świata.

Przygotowywana w Starym Teatrze trzecia edycja festiwalu re_wizje – którego swoisty prolog stanowi Trans-Atlantyk – to cykl spektakli, warsztatów, spotkań i dyskusji współczesnych twórców wokół wybranego zagadnienia z obszaru klasyki. Tym razem – po „zrewidowaniu” romantyzmu i antyku – przyszła kolej przyjrzeć się sarmatyzmowi, w jego szerokim pojęciu, nie tylko literackim, ale także historycznym, socjologicznym i kulturowym.

 
 

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Transatlantyk (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Transatlantyk.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Transatlantyk (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Transatlantyk (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Transatlantyk (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Transatlantyk (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków).
Ostatnio czytane
High School Musical: The Ice Tour - jutro premiera
High School Musical: The Ice Tour - jutro premiera

Zaczęło się wielkie odliczanie do najbardziej widowiskowego przedstawienia w Polsce - "High School Musical: The Ice Tour".

Bilety na Festiwal MALTA 2009 w obiegu!
Bilety na Festiwal MALTA 2009 w obiegu!

To już trzecia edycja Festiwalu, który ma w zamyśle pobudzać artystycznego ducha wśród społeczeństwa.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

O nich się mówi