Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Śmiałość, z jaką Molier potraktował temat fałszywych obrońców wiary, spowodowała jego długoletnią walkę o obecność Tartuffe’a na scenie. Wyszydzając obłudników ściągnał na siebie ostre protesty wszelkich strażników moralności. Sztuka obnaża tych, którzy z religii czynią narzędzie władzy, a z obłudy religijnej drogę do kariery. Demaskowana przez Moliera hipokryzja nie dotyczy jednak tylko kwestii wiary. W równym stopniu wpisana jest w układ stosunków rodzinnych i społecznych oraz w struktury polityczne. Dom Orgona to świat w mikroskali, siedlisko tego, co zawistne, zakłamane, groźne. Molier odkrywa w człowieku drugą naturę - nie poczciwą, ale taką, która prowadzi do fanatyzmu, nadużyć, manipulacji i oszustw. A wszystko to w ramach komedii, ironicznej, czasem  zacierającej granicę między śmiesznością a powagą, co zdradza jak istotne były dla autora poruszane tematy.

Kiedy słowa stają się elementem gry i strategii przestają być zakorzenione w sensie, a kształtowana przez nie rzeczywistość nabiera znamion absurdu. Bohaterowie Moliera zostali przez tę grę całkowicie zniewoleni, nie potrafią się z nią zmierzyć. Sile pozorów nie sposób przeciwstawić mocy prawdy, bo słowa oddzieliły się od prawdy. Nie wiadomo, jak się do niej odwołać, skoro narzędziem oszustwa stał się język religijny, który, jakby się wydawało, powinien być prawdziwy z samej swojej istoty.

(Maria Prussak, Cóż to jest prawda? - fragment tekstu z programu)

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Tartuffe (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Tartuffe.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Tartuffe (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Tartuffe (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Tartuffe (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Tartuffe (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków).
Ostatnio czytane
Batory trans, fot. Natalia Kabanow
Przed nami Dzień Teatru Publicznego. W planach wydarzenia online

Tegoroczne obchody Dnia Teatru Publicznego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy będą trwały tydzień i w całości dostępne będą online.

Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu
Spektakl "Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu" do zobaczenia online

Przedstawienie Studia Matejka dotyka źródeł osobistego gniewu, zrodzonego w wyniku lęku przed opresją.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?