Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Jedna z tych sztuk Moliera, które spowodowały rewolucyjne przemiany w sztywnym kanonie siedemnastowiecznego komediopisarstwa, wywołując zaciekłe polemiki i niewybredne ataki literackich konserwatystów. Uznaje się ją za początek komedii charakterów, łączącej w sobie elementy psychologiczne i obyczajowe. Główny bohater Arnolf to dojrzały mężczyzna, zamożny i stateczny mieszczanin, który pragnie się ożenić.

Opanowany obsesją niewiary w kobiecą uczciwość, wymyśla chytry sposób by uniknąć małżeńskich rogów. Od kilkunastu lat w jego domu przebywa Anusia, którą wziął na wychowanie jako dziecko niskiego stanu. Odizolował dziewczynę od wszelkiej, jego zdaniem, zbędnej wiedzy by przygotować sobie odpowiednią żonę: absolutnie głupią, oddaną i wierną, której wystarczy modlić się, kochać męża, prząść na wrzecionie. Natury nie da się jednak oszukać. Zabiegi Arnolfa przynoszą niezamierzone skutki.

Arnolf, śmieszny i tragiczny zarazem, jest jedną z najlepiej napisanych ról. Molier, wytrawny aktor, stworzył ją dla siebie. Ta złożona, wielowymiarowa postać jest kolejną, wybitną kreacją Krzysztofa Globisza. 

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Szkoła żon (Stary Teatr – Scena Kameralna, Kraków).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Szkoła żon.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Szkoła żon (Stary Teatr – Scena Kameralna, Kraków).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Szkoła żon (Stary Teatr – Scena Kameralna, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Szkoła żon (Stary Teatr – Scena Kameralna, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Szkoła żon (Stary Teatr – Scena Kameralna, Kraków).
Ostatnio czytane
Magnolia - spektakl 2019
"Magnolia" - Krzysztof Skonieczny przekłada film na język teatru WTW [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z próby i poznajcie komentarz twórców spektaklu.

Batory trans, fot. Natalia Kabanow
Przed nami Dzień Teatru Publicznego. W planach wydarzenia online

Tegoroczne obchody Dnia Teatru Publicznego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy będą trwały tydzień i w całości dostępne będą online.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?