Spektakle, przedstawienia
scenariusz915d78f30dd1c636c1efe9ac3bcfd2b2.jpg

Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego Autor sztuki: Bogusław Schaeffer

Ocena:

Opis spektaklu

Premiera „Scenariusza..” odbyła się w 1976 roku, choć gotowy tekst czekał na Jana Peszka od kilku lat…

„Scenariusz dla nie istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” powstał w 1963 roku w ciągu kilku dni, ale przez długie lata nie był wykonywany, co zresztą kompozytor jakby przewidział nadając mu charakterystyczne dopełnienie. (…) Pisząc "Scenariusz" i dopełniając go elementami dramaturgicznymi Schaeffer od razu myślał o wykonawcy; był nim Jan Peszek. Kompozytor pilnie obserwował aktora i "układał" mu rolę niejako na przyszłość. Prawykonanie "Scenariusza" odbyło się dopiero po latach, gdy Peszek stał się aktorem innego już typu, w pełni odpowiedzialnym za sceniczny, słowny i interpretatorski kształt powierzonego mu dzieła. w osobie Jana Peszka "Scenariusz" znalazł interpretatora jedynego i najwłaściwszego. Pasja, z jaką Schaeffer mówi o życiu i sztuce udziela się publiczności. "Scenariusz" miał zawsze powodzenie, jest to dla audytorium wielka przygoda poznawcza i intelektualna.
(z programu przedstawienia, Jadwiga Hodor)

Od tego czasu, nieprzerwanie Jan Peszek wciela się w „nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego”. Ten godzinny spektakl nieprzerwanie od 34 latach przyciąga widzów na całym świecie.

Ze "Scenariuszem..." bez przerwy jeżdżę za granicę, nie ma miesiąca, bym parokrotnie nie wystąpił w kraju. Grałem go w tak niespodziewanych miejscach jak lubelska piwnica, w której ledwie się prostowałem, lotnisko, klepisko stodoły. Do pałacu Związku Kompozytorów Armeńskich w Erewaniu, jeszcze w czasach komunizmu, wbrew oczekiwaniu radzieckich władz przyszły tak straszne tłumy, że ludzie kipieli z budynku. Kawałek spektaklu grałem w jednej sali, z drugiej dochodziły krzyki, że też chcą obejrzeć, więc widzowie przenosili mnie tam na rękach, razem z wiolonczelą, w końcu wynieśli mnie na zewnątrz. Występowałem też w tak prestiżowych gmachach jak Akademia Sztuk w Mexico City dla 40-osobowej śmietanki wybrańców, najświetniejszych umysłów.
(wywiad z Janem Peszkiem, Gazeta Wyborcza Łódź, 2006)

Wszędzie jest świetnie przyjmowany przez publiczność i zbiera znakomite recenzje.

Jednoosobowy pokaz warsztatowego mistrzostwa- przez godzinę aktor wygłasza wykład na temat wyobcowania współczesnej sztuki i jej twórców, używając do tego celu nie tylko akademickiego tekstu, ale niemal każdej części ciała, spektakl jest jednocześnie utworem muzycznym.
"Scenariusz..." można by uznać za przykład wygłupu niegdysiejszej awangardy. Jednak w fenomenalnym wykonaniu Peszka wychodzi fenomen projektu Schaeffera, będącego apoteozą sztuki, a jednocześnie kpiną z jej dumy, prezentującego artystę jako kapłana i błazna w jednej osobie. To kapitalne, że - wydawałoby się - niemożliwy projekt Schaeffera znalazł ucieleśnienie w "niemożliwym" aktorze Janie Peszku.
(Marek Mikos, Gazeta Wyborcza 2002)

Obsada i twórcy spektaklu

Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego (Teatr PWST, Kraków).

Obsada spektaklu

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego (Teatr PWST, Kraków).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego (Teatr PWST, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego (Teatr PWST, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego (Teatr PWST, Kraków).
Ostatnio czytane
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Warsztaty taneczne, aktorskie i wokalne
Warsztaty taneczne, aktorskie i wokalne

Śląski Teatr Tańca, realizując swoje cele statutowe w ostatnim czasie rozpoczął współpracę ze Studiem Edukacji Artystycznej Artprofusiongroup.com, które stworzyło niezależną ofertę edukacyjną dotyczącą edukacji artystycznej w czterech dziedzinach sztuki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

O nich się mówi
Konkurs Ziaja