Spektakle, przedstawienia

Mefisto Autor sztuki: Klaus Mann

Ocena:

Opis spektaklu

Autorzy znanej ze Sceny na Sarego 7 adaptacji "Układu" Elii Kazana – Radosław Paczocha i Michał Kotański – biorą na warsztat "Mefista" Klausa Manna, otrzymując zaskakujący efekt. Wydana w 1936 powieść pochodzącego ze słynnej literackiej rodziny pisarza powstała, podobnie jak "Układ", jako komentarz do aktualnych wydarzeń. Mann opowiada o sytuacji artysty w hitlerowskich Niemczech na przykładzie uwikłanego w zależność od władzy prowincjonalnego aktora Hendrika Höfgena. Postać głównego bohatera wzorowana była na szwagrze i współpracowniku pisarza, Gustafie Gründgensie, przez co książki jeszcze wiele lat po wojnie nie wznawiano w RFN. Adaptacja w reżyserii Istvána Szabó z 1981 zdobyła Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Mimo bycia "powieścią z kluczem", utwór cechuje charakterystyczna dla dzieł istotnych ponadczasowość – do dziś stanowi on niezwykle przenikliwe studium oportunizmu nie tylko w związkach artystów i ich protektorów.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Mefisto (Teatr Bagatela - Scena na ul. Sarego, Kraków).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Mefisto.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Mefisto (Teatr Bagatela - Scena na ul. Sarego, Kraków).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Mefisto (Teatr Bagatela - Scena na ul. Sarego, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Mefisto (Teatr Bagatela - Scena na ul. Sarego, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Mefisto (Teatr Bagatela - Scena na ul. Sarego, Kraków).
Premiery teatralne
Kupony i kody rabatowe
Ostatnio czytane
Tymon Tymański zagra w "Wejściu Smoka"
Tymon Tymański zagra w "Wejściu Smoka" Kraków

Spektakl, utrzymamy w konwencji pastiszu łączy widowiskowość wschodnich sztuk walki ze stylistyką charakterystyczną dla filmów klasy B, pełnych niewybrednego humoru i scen przemocy na granicy błazeństwa.

Geje Polscy: od PRL-u do współczesności
Geje Polscy: od PRL-u do współczesności Kraków

Jak zmieniała się otwartość polskiego społeczeństwa na homoseksualizm?

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!