Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Ginczanka. Przepis na prostotę życia, reż. Anna Gryszkówna

Zuzia, dziesięcioletnia dziewczynka pochodzenia żydowskiego, zaczyna pisać wiersze, by po kilku latach dostąpić najpierw zaszczytu ich publikacji w szkolnej gazetce „Echa szkolne”, a następnie zdobyć wyróżnienie w konkursie poetyckim „Wiadomości Literackich”, namówiona do udziału w nim przez samego Juliana Tuwima. Od tego momentu wszystko idzie w jej życiu jak po maśle: osiemnastoletnia już Zuzanna rozpoczyna współpracę z „Wiadomościami Literackimi”, przenosi się z prowincjonalnego Równego (Wołyń) do wymarzonej Warszawy, podejmuje studia i zaczyna pisać dla „Szpilek”. Przystąpienie do legendarnych Skamandrytów oraz wydanie pierwszego (i jedynego) tomiku poezji „O centaurach”, nie tylko umacnia pozycję młodej poetki w Warszawie, ale też winduje ją na towarzyski i literacki szczyt. Świat wydaje się leżeć u jej stóp. I wtedy przychodzi wojna.

Autor tekstu, Piotr Rowicki, nie buduje hagiografii Ginczanki. Stara się ją odbrązowić, pokazać taką, jaką mogłaby być naprawdę. Tekst ten i postać nie istniałyby jednak na scenie bez czułej narratorki, w którą z niezwykłym poświęceniem i wewnętrzną prawdą wciela się Agnieszka Przepiórska. Nie bez znaczenia jest tu również kobieca reżyserska ręka Anny Gryszkówny. W sytuacji wojny w Ukrainie postać i historia Ginczanki nabierają nieoczekiwanego charakteru. Jak pisała Swietłana Aleksjiewicz: „wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Zuzanna Ginczanka, w przejmującej kreacji Przepiórskiej, zdaje się tę prawdę potwierdzać. Zapisana jest ona i w poezji Ginczanki, i w spektaklu Gryszkówny.

TEKST
Piotr Rowicki
REŻYSERIA
Anna Gryszkówna
SCENOGRAFIA, KOSTIUM
Anna-Maria Karczmarska
MUZYKA
Michał Lamża
KONSULTACJA MERYTORYCZNA
Agata Araszkiewicz
REŻYSERIA ŚWIATŁA
Mateusz Gierc
WYSTĘPUJE
Agnieszka Przepiórska
PRODUKCJA
Teatr Łaźnia Nowa, Bałtycka Agencja Artystyczna
W spektaklu wykorzystano fragment filmu z Zuzanną Ginczanką z kawiarni Adria w Warszawie (1936) dzięki uprzejmości United States Holocaust Memorial Museum (gift of Juliet Brayan Archive). Fotografie archiwalne Zuzanny Ginczanki dzięki uprzejmości Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.


Bilety normalne: 50 zł
Bilety ulgowe: 30 zł

Kiedy i gdzie grają

Gdzie aktualnie grają w teatrze spektakl Ginczanka. Przepis na prostotę życia (Teatr Łaźnia Nowa, Kraków). Sprawdź seanse.
  • Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25, Kraków
    sobota, 1 kwietnia: 19:00 (Teatr ŁaŸnia Now)
    niedziela, 2 kwietnia: 19:00 (Teatr ŁaŸnia Now)

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Ginczanka. Przepis na prostotę życia.

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Ginczanka. Przepis na prostotę życia (Teatr Łaźnia Nowa, Kraków).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Ginczanka. Przepis na prostotę życia (Teatr Łaźnia Nowa, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Ginczanka. Przepis na prostotę życia (Teatr Łaźnia Nowa, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Ginczanka. Przepis na prostotę życia (Teatr Łaźnia Nowa, Kraków).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
41. Przegląd Piosenki Aktorskiej
Zbliża się 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Jest plakat i gwiazdy koncertów

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20-29 marca 2020.

Beata Śliwińska
Beata Śliwińska o aktorstwie w dobie koronawirusa [WYWIAD]

Aktorka opowiedziała nam o życiu w czasie kwarantanny, treningach domowych i powrocie do normalności.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.