
Ginczanka. Przepis na prostotę życia
Opis spektaklu
Ginczanka. Przepis na prostotę życia, reż. Anna Gryszkówna
Zuzia, dziesięcioletnia dziewczynka pochodzenia żydowskiego, zaczyna pisać wiersze, by po kilku latach dostąpić najpierw zaszczytu ich publikacji w szkolnej gazetce „Echa szkolne”, a następnie zdobyć wyróżnienie w konkursie poetyckim „Wiadomości Literackich”, namówiona do udziału w nim przez samego Juliana Tuwima. Od tego momentu wszystko idzie w jej życiu jak po maśle: osiemnastoletnia już Zuzanna rozpoczyna współpracę z „Wiadomościami Literackimi”, przenosi się z prowincjonalnego Równego (Wołyń) do wymarzonej Warszawy, podejmuje studia i zaczyna pisać dla „Szpilek”. Przystąpienie do legendarnych Skamandrytów oraz wydanie pierwszego (i jedynego) tomiku poezji „O centaurach”, nie tylko umacnia pozycję młodej poetki w Warszawie, ale też winduje ją na towarzyski i literacki szczyt. Świat wydaje się leżeć u jej stóp. I wtedy przychodzi wojna.
Autor tekstu, Piotr Rowicki, nie buduje hagiografii Ginczanki. Stara się ją odbrązowić, pokazać taką, jaką mogłaby być naprawdę. Tekst ten i postać nie istniałyby jednak na scenie bez czułej narratorki, w którą z niezwykłym poświęceniem i wewnętrzną prawdą wciela się Agnieszka Przepiórska. Nie bez znaczenia jest tu również kobieca reżyserska ręka Anny Gryszkówny. W sytuacji wojny w Ukrainie postać i historia Ginczanki nabierają nieoczekiwanego charakteru. Jak pisała Swietłana Aleksjiewicz: „wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Zuzanna Ginczanka, w przejmującej kreacji Przepiórskiej, zdaje się tę prawdę potwierdzać. Zapisana jest ona i w poezji Ginczanki, i w spektaklu Gryszkówny.
TEKST
Piotr Rowicki
REŻYSERIA
Anna Gryszkówna
SCENOGRAFIA, KOSTIUM
Anna-Maria Karczmarska
MUZYKA
Michał Lamża
KONSULTACJA MERYTORYCZNA
Agata Araszkiewicz
REŻYSERIA ŚWIATŁA
Mateusz Gierc
WYSTĘPUJE
Agnieszka Przepiórska
PRODUKCJA
Teatr Łaźnia Nowa, Bałtycka Agencja Artystyczna
W spektaklu wykorzystano fragment filmu z Zuzanną Ginczanką z kawiarni Adria w Warszawie (1936) dzięki uprzejmości United States Holocaust Memorial Museum (gift of Juliet Brayan Archive). Fotografie archiwalne Zuzanny Ginczanki dzięki uprzejmości Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Bilety normalne: 50 zł
Bilety ulgowe: 30 zł
Kiedy i gdzie grają
- Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25, Krakówsobota, 1 kwietnia: 19:00 (Teatr ŁaŸnia Now)niedziela, 2 kwietnia: 19:00 (Teatr ŁaŸnia Now)