Spektakle, przedstawienia
plaee9a2700ca66a9af41d49e050ebe9443.jpg

Edward II Autor sztuki: Christopher Marlowe

Ocena:

Opis spektaklu

Edward II w spojrzeniu Christophera Marlowe’a jest władcą, dla którego sposobem panowania staje się prowokacja: szafuje majątkiem królestwa, eksponuje swój homoseksualizm, a mówiąc otwarcie o własnym ateizmie, szydzi z hipokryzji dworu. Za odwagę odsłonięcia prawdziwej ludzkiej twarzy zapłaci życiem. Zniszczy go społeczeństwo, połączone więzami nienawiści i zmową nietolerancji.

Edward II stworzy swoisty "teatr", w którym poddani przestają chcieć uczestniczyć, ponieważ odkrywa trudną do przyjęcia prawdę o ich kondycji, nie pomijając samego siebie. Marlowe  przy pomocy metafory aktora-człowieka odsłania świat graczy, w którym poziom gry wyznacza hipokryzja. Wielki prowokator nie przypadkiem zostanie bohaterem dramatu na wskroś współczesnego: świadomość tragiczna staje się  tutaj świadomością egzystencji. Edward II w obliczu śmierci jest gotów zaświadczyć własnym życiem. Poprzez akt odsłonięcia prawdy uwalnia człowiecze piękno. W grze powoduje nim namiętność, ale i pasja, która nie pozwoli się wycofać, i pomimo że partnerzy wytrącają mu wszystkie karty, jako jedyny uczciwie gra do końca. Co dla współczesnego człowieka może być stawką w tej grze?

Anna Augustynowicz

Christopher Marlowe – jeden z głównych przedstawicieli teatru elżbietańskiego – żył w latach 1564 - 1593. Uzdolniony dramaturg, z pochodzenie syn szewca z Canterbury, był znanym awanturnikiem, podobno nawet agentem angielskiego wywiadu. Jego pomysłem było potraktowanie panowania historycznego władcy jako kanwy dramatu. Marlowe zmarł przed trzydziestką w niewyjaśnionych okolicznościach, podobno zasztyletowany w bójce w tawernie. Zagadkowość tej śmierci do dzisiaj stanowi pożywkę dla teorii o sfingowaniu całego zdarzenia. Zwolenników ma nawet teoria, że po upozorowanej śmierci Marlowe przedostał się do Włoch, gdzie przez lata tworzył sztuki, które swym nazwiskiem firmował niejaki Shakespeare…

Dramatami, co do których autorstwo Marlowe’a jest bardziej pewne, są – poza Edwardem II –  Tamerlan Wielki oraz Tragiczne dzieje Doktora Faustusa. Pisał też wiersze.

Tragedia The Troublesome Reign and Lamentable Death of Edward the Second  Christophera Marlowe’a przywołuje losy autentycznej postaci nieszczęsnego króla Edwarda II, panującego w Anglii w latach 1307-1327. Brak zainteresowania sprawami państwa, nieudolność w rządzeniu, a także homoseksualizm i – co gorsza – forowanie swojego kochanka Gavestona na dworze doprowadziły do konfliktu władcy z lordami i klerem, a w efekcie – do jego sromotnego upadku. Prawdziwy Edward II panował 20 lat, w sztuce Marlowe’a okres jego władzy uległ znacznej kondensacji, co sprawiło, że akcja tragedii rozwija się z szaloną dynamiką. Wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie, bohaterowie w jednej chwili wyniesieni na wyżyny, niebawem doznają bolesnego upadku. Karuzela wypadków wiruje, aż do krwawego końca: "Przeznaczeniem człowieka jest żyć w rozpaczy” – czytamy u Marlowe’a – a „Wszyscy żyją, by umrzeć".

Zdjęcia ze spektaklu

Najciekawsze zdjęcia ze spektaklu Edward II (Stary Teatr – Scena Kameralna, Kraków).

Edward II (2)

Fot. Vero Rodowicz
Fot. Vero Rodowicz

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Edward II (Stary Teatr – Scena Kameralna, Kraków).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Edward II.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Edward II (Stary Teatr – Scena Kameralna, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Edward II (Stary Teatr – Scena Kameralna, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Edward II (Stary Teatr – Scena Kameralna, Kraków).
Ostatnio czytane
Warsztaty taneczne, aktorskie i wokalne
Warsztaty taneczne, aktorskie i wokalne

Śląski Teatr Tańca, realizując swoje cele statutowe w ostatnim czasie rozpoczął współpracę ze Studiem Edukacji Artystycznej Artprofusiongroup.com, które stworzyło niezależną ofertę edukacyjną dotyczącą edukacji artystycznej w czterech dziedzinach sztuki.

Krystyna Feldman nie żyje
Krystyna Feldman nie żyje

W wieku 86 lat zmarła aktorka filmowa i teatralna - Krystyna Feldman.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

O nich się mówi
Konkurs Ziaja