Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Jaki jest współczesny obraz diabła? Czy mamy wspólny język, by go dziś nazwać? Jaką widzimy jego twarz i w czym rozpoznajemy działanie? A może go dziś w ogóle nie ma? Iwan Karamazow całą noc rozmawia z diabłem, chociaż w niego w ogóle nie wierzy.

„Boga prawdopodobnie nie ma, przestań się martwić i ciesz się życiem.” - taki napis niemal dwa lata temu ukazał się na londyńskich autobusach. Podejmujemy współcześnie dyskusję, czy jest Bóg, ale czy pytamy, czy jest diabeł? Czy nie spełnia się obawa Dostojewskiego, że zwycięstwem diabła będzie przekonanie nas, że on nie istnieje? To jest noc Iwana Karamazowa, dyskutuje z diabłem, w którego istnienie nie wierzy. A diabeł przekonuje go nie rozprawami o wielkich zmaganiach ducha, ale o marnościach codzienności.  Czy doceniamy diabła w naszej codzienności? Jaki jest jego współczesny obraz? Czy mamy poczucie jego obecności w tym, co na pozór błahe i zwyczajne? W prostych decyzjach dnia codziennego, w monotonii obowiązków, relacji i przyjemności? W strachu i lęku, które są odwrotną stroną postępu? Dla jednych jest ogłuszającą rozrywką kultury masowej. Dla innych cierpieniem i chorobą. Dla większości nie istnieje. Motyw strachu przed chorobą przewija się przez całe nocne spotkanie diabła z Iwanem. Może nocna rozmowa Iwana jest tylko chorobowym majakiem? Paraliżującym lękiem przed cierpieniem, w którym powszechnie widzimy jedyne zło. Nie dostrzegając jego obecności w tym, co dla nas proste, łatwe i przyjemne. W tym, jak żyjemy na co dzień. Iwan jest dla diabła jedynie pretekstem, bo tak naprawdę ta nocna rozmowa jest rozmową z nami. Jest show Diabła i Iwana przygotowanym dla nas.

Diabeł Dostojewskiego, wzbudzający litość pozornym niedocenieniem, olśniewa jednocześnie poczuciem humoru. Bo nasza niewiara, zagubienie i lekceważenie jego obecności sprawia mu ogromną przyjemność. „Przejrzystość Zła”, jak pisał Jean Baudrillard, jest najgroźniejszą formą jego istnienia. Wbrew logice – ale taka właśnie jest przewrotna logika kusiciela.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Diabeł (Teatr Ludowy, Kraków).

Twórcy spektaklu

Jolanta Denejko Jolanta Denejko Reżyser
Alicja Patyniak Alicja Patyniak Scenografia

Obsada spektaklu

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Diabeł.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Diabeł (Teatr Ludowy, Kraków).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Diabeł (Teatr Ludowy, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Diabeł (Teatr Ludowy, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Diabeł (Teatr Ludowy, Kraków).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.