Spektakle, przedstawienia
balladynad7fc14c07964a8c2d162b94b06a342d5.jpg

Balladyna Autor sztuki: Juliusz Słowacki

Ocena: 2

Opis spektaklu

W oryginalnej, "Groteskowej" interpretacji "Balladyny" Juliusza Słowackiego dwupoziomowość świata przedstawionego utworu (świat elfów i świat ludzi) została przełożona na świat aktorów i świat lalek. Relacje pomiędzy podmiotem-animatotem i przedmiotem-lalką odnoszą się do sfery ducha i materii opowieści Słowackiego. Wysnuwając opowieść o Goplanie i Balladynie z artystycznego tworzywa teatru można było zbudować sceniczny świat oparty na nieograniczonej wolności wyobraźni poetyckiej, bez zobowiązujących odniesień do zasad logiki, psychologii czy realistycznego porządku prawdy i prawdopodobieństwa. W ten sposób opowieść uzyskała charakterystyczne cechy poetyki swego literackiego pierwowzoru - wzięła kształt baśni, legendy, mitu...

Zabieg teatralizacji świata "Balladyny" pozwolił równocześnie pokazać fenomen zła poprzez możliwość jego transformacji w systemie wzajemnych odniesień rzeczywistości scenicznej i pozascenicznej. Natomiast zinterpretowanie relacji świata duchów i ludzi  jako aktora-animatora i przedmiotu jego manipulacji - lalki, umożliwiło przedstawienie problemu wolności jednostki i narodu, tak istotnego dla zrozumienia filozofii i historiozofii autora "Kordiana".

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Balladyna (Teatr Groteska, Kraków).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Balladyna.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Balladyna (Teatr Groteska, Kraków).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Balladyna (Teatr Groteska, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Balladyna (Teatr Groteska, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Balladyna (Teatr Groteska, Kraków).
Ostatnio czytane
Klarowne zawiłości Wyspiańskiego
Klarowne zawiłości Wyspiańskiego Kraków

Twórczość Wyspiańskiego inspirowała wielkich twórców teatr m.in.: Schillera, Kantora, Grotowskiego, Swinarskiego, Jarockiego, Wajdę, Grzegorzewskiego. Zainspirowała również reżyserkę PWST Annę Polony. Inscenizacje "Klątwy" możemy oglądać na scenie PWST już od października.

Byskotliwie, "subtelnie", skutecznie
Byskotliwie, "subtelnie", skutecznie Kraków

„Oczyszczenie” - zachwyca i przyciąga widzów: błyskotliwością dialogów, prowokacją ukrytą pod subtelnościami i skutecznością w wywoływaniu dobrego nastroju.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

O nich się mówi