Teatry
Teatr Łaźnia Nowa, Kraków

Teatr Łaźnia Nowa Kontakt, telefon, dojazd, rezerwacja, godziny otwarcia, bilety

  • os. Szkolne 25, Kraków
  • 504 416 796 (iuro Obsługi Widza)
  • 12 425 03 20 (Sekretariat)
  • 12 425 03 21
  • biuro@laznianowa.pl
  • http://www.laznianowa.pl

Premiery i zapowiedzi. Wybrane spektakle z repertuaru

Premiery i zapowiedzi. Spektakle grane w Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. Sprawdź szczegóły w pełnym repertuarze.

Spektakle, przedstawienia

Przedstawienia, spektakle, grane w teatrze Teatr Łaźnia Nowa.

Zdjęcia, galeria zdjęć

Teatr Łaźnia Nowa (3)

Teatr Łaźnia Nowa  - Zdjęcie nr 1
Teatr Łaźnia Nowa  - Zdjęcie nr 2
Teatr Łaźnia Nowa  - Zdjęcie nr 3

Czarny papież, reż Michał Walczak (3)

Czarny papież, reż Michał Walczak  - Zdjęcie nr 1
Czarny papież, reż Michał Walczak  - Zdjęcie nr 2
Czarny papież, reż Michał Walczak  - Zdjęcie nr 3

Ginczanka. Przepis na prostotę życia (3)

Ginczanka. Przepis na prostotę życia  - Zdjęcie nr 1
Ginczanka. Przepis na prostotę życia  - Zdjęcie nr 2
Ginczanka. Przepis na prostotę życia  - Zdjęcie nr 3

Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję (3)

Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję  - Zdjęcie nr 1
Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję  - Zdjęcie nr 2
Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję  - Zdjęcie nr 3

Koncert życzeń (3)

Koncert życzeń  - Zdjęcie nr 1
Koncert życzeń  - Zdjęcie nr 2
Koncert życzeń  - Zdjęcie nr 3

Lem vs P.K. Dick (3)

Lem vs P.K. Dick  - Zdjęcie nr 1
Lem vs P.K. Dick  - Zdjęcie nr 2
Lem vs P.K. Dick  - Zdjęcie nr 3

Miłosna wojna stulecia (3)

Miłosna wojna stulecia  - Zdjęcie nr 1
Miłosna wojna stulecia  - Zdjęcie nr 2
Miłosna wojna stulecia  - Zdjęcie nr 3

Powrót do Reims (3)

Powrót do Reims  - Zdjęcie nr 1
Powrót do Reims  - Zdjęcie nr 2
Powrót do Reims  - Zdjęcie nr 3

Strach i nędza 2022 (3)

Strach i nędza 2022  - Zdjęcie nr 1
Strach i nędza 2022  - Zdjęcie nr 2
Strach i nędza 2022  - Zdjęcie nr 3

Akademia Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego: Silent Twins (3)

Akademia Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego: Silent Twins  - Zdjęcie nr 1
Akademia Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego: Silent Twins  - Zdjęcie nr 2
Akademia Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego: Silent Twins  - Zdjęcie nr 3

Własny pokój (3)

Własny pokój  - Zdjęcie nr 1
Własny pokój  - Zdjęcie nr 2
Własny pokój  - Zdjęcie nr 3

Wydarzenia

Goście Wieczerzy Pańskiej
Goście Wieczerzy Pańskiej
  • 2024-04-28
  • Teatr Łaźnia Nowa, Kraków

Bilety na spektakle, przedstawienia

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na spektakle w Teatr Łaźnia Nowa.

Opis teatru

Źródło i energia Teatru Łaźnia Nowa tkwi w Nowej Hucie. To tutaj, w postindustrialnych halach dawnych warsztatów Zespołu Szkół Mechanicznych zrealizowała się idea Bartosza Szydłowskiego i Małgorzaty Szydłowskiej, by stworzyć miejsce wspólne dla artystów i mieszkańców dzielnicy. Wyznacznikiem kierunku dla działań Łaźni Nowej jest odnaleziony na ścianie korytarza w nowej siedzibie napis – wezwanie: „zachowaj czystość” i dopisane do niego przez uczniów słowo: „umysłu”. Tak powstało najważniejsze łaźniowe hasło: „dbaj o higienę myślenia”.

Teatr, który wyrósł z kilkunastoletniego doświadczenia Stowarzyszenia Teatralnego Łaźnia, zyskał swoje bezpieczne miejsce i artystyczny dom w sercu nowohuckiego osiedla Szkolnego, wśród bloków i zieleni. W roku, kiedy Nowa Huta będzie hucznie obchodzić swoje 70-lecie, Teatr Łaźnia nowa świętuje 15-lecie swojej twórczej działalności w tym miejscu. W 2004 roku Łaźnia zmieniła swój status ze stowarzyszenia działającego na Kazimierzu w Teatr Łaźnia Nowa, miejską instytucję kultury z nowo objętą siedzibą w byłym budynku Zespołu Szkół Mechanicznych na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie.

Od początku swego istnienia Łaźnia Nowa idzie własną drogą. Teatr nie posiada stałego zespołu aktorskiego. Do każdego projektu artystycznego tworzone są zespoły twórców i wykonawców. Realizowane przez Bartosza i Małgorzatę Szydłowskich projekty są zawsze projektami społecznymi i partycypacyjnymi. Szydłowski angażuje w swoje przedstawienia amatorów-nowohucian i stawia ich na scenie obok zawodowych aktorów: Jana Peszka, Radosława Krzyżowskiego, Krzysztofa Zarzeckiego, Jerzego Święcha, Krzysztofa Globisza, Romana Gancarczyka, Marty Zięby, Jerzego Stuhra i innych. Tworzy w ten sposób przestrzeń wymiany doświadczeń, generuje sytuację, która często zmusza do wyjścia ze strefy komfortu jedną i drugą stronę tego spotkania. Mechanizm poszukiwania i definiowania pola identyfikacji teatru z mieszkańcami oraz mieszkańców z teatrem jest w pracy Łaźni ciągle obecny i w każdym działaniu na nowo uruchamiany. Do spektaklu „Krwawe wesele, czyli muzyczna opowieść o cygańskim sercu” Szydłowski zaprosił nowohuckich Romów z zespołu Kałe Jakha, w „Klubie miłośników filmu »Misja«” mieszkańcy wcielili się w role Indian – współczesnych napiętnowanych, a w jednym z ostatnich spektakli, „Wałęsie w Kolonos”, w antyczny chór komentujący wydarzenia na scenie.

Otwartość, wspólnotowość i różnorodność to wartości obecne w pracy w Łaźni, które przyciągają zarówno młodych, jak i doświadczonych artystów. Młodzi twórcy odnajdują tu przestrzeń do eksperymentu i poszukiwania swojego własnego języka. Uznani artyści realizują swoje twórcze inicjatywy, będące odpowiedzią na wewnętrzną potrzebę lub zewnętrzne wydarzenia. Charakter i atmosfera Łaźni Nowej pozwala im rozwijać projekty, które nie pojawiłyby się w innych teatrach repertuarowych – z tego względu chętnie przyjmują zaproszenie do współpracy. To w Łaźni Krystian Lupa zrealizował eksperymentalny projekt reaktywacji „Macieja Korbowy i Bellatrix” sprzed ponad 20 lat, a Monika Strzępka i Paweł Demirski teatralny serial „Klątwa”. To tutaj powstał głośny spektakl „Fuck… Sceny buntu” w reżyserii Marcina Libera, a Michał Borczuch przygotował „Wszystko o mojej matce”, opowieść dwóch synów – aktora i reżysera – o ich matkach i o kobietach. Tutaj możliwe są też intymne, osobiste gesty artystyczne, takie jak „Baśnie z 1001 bloku” Magdy Miklasz, reżyserki która wraz ze swoim bratem przeniosła na scenę historię „mrówkowca” nr 19, tworząc mitologię „pokolenia wielkiej płyty” w przebojowej formie musicalu, z udziałem lalek-muppetów oraz chóru mieszkańców bloku.

Fenomenem na skalę całego miasta okazał się letni festiwal Bulwar[t] Sztuki. To wyjście Łaźni poza siedzibę, w plener, w przestrzeń dzielnicy. W bliskim sąsiedztwie, nad Zalewem Nowohuckim, od końca czerwca przez cały lipiec i sierpień działa ogromna strefa kultury i sztuki. Pulsuje wydarzeniami, zaprasza do tematycznie zaaranżowanej plenerowej przestrzeni, dostępnej dla wszystkich. Rytm imprezy wyznaczają działania artystyczne, edukacyjne i rozrywkowe: spektakle, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty, wystawy, czytania, ćwiczenia, relaksacje, spotkania z twórcami, gry i zabawy plenerowe, potańcówki, obywatelskie debaty i sąsiedzkie rozmowy. Bulwar[t] Sztuki to przedsięwzięcie, które łączy i angażuje we współdziałanie różnorodne grupy i środowiska, włączając najmłodszych i najstarszych odbiorców – dzieci, seniorów i całe rodziny, do których adresowany jest program tego letniego maratonu kulturalnego.

 

 

 

Repertuar teatrów
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Nie ksiąÅźka zdobi człowieka
Nie książka zdobi człowieka - recenzja spektaklu

Oceniamy spektakl komediowy Teatru Kwadrat w Warszawie.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.