Dzieje się - Teatr

Zjawiskowe flamenco na 5. Festiwalu MATERIA PRIMA w Krakowie

2018-12-31 09:34:05 | Kraków

Ten brawurowy spektakl flamenco zebrał liczne nagrody, m.in. Giraldillo za najlepsze przedstawienie na XIX Biennale Flamenco w Sevilli. Publiczność była zachwycona, a  Patricia Guerrero stała się gwiazdą z dnia na dzień. Krytycy nie szczędzili komplementów. - Arcydzieło, które sprawia, że zastanawiamy się czym jeszcze ta kobieta z Granady nas zaskoczy” - pisała Sara Arguijo (Deflamenco.com).  Przedstawienie „Katedra” po triumfalnych prezentacjach na świecie po raz pierwszy zostanie pokazane w Polsce, w ramach organizowanego przez Teatr Groteska 5. Międzynarodowego Festiwalu Formy MATERIA PRIMA w Krakowie.  Zaplanowane zostały dwa pokazy, 16 i 17 lutego 2019, o godz.20.30 w Nowohuckim Centrum Kultury.

Catedral, Patricia Guerrero - Festiwal Materia Prima 2019

Spektakl, który trzeba zobaczyć

- W tym spektaklu jest wszystko to, co najwspanialsze w flamenco - mówi Patricia Guerrero, tancerka i choreografka o spektaklu „Katedra”. Przedstawienie jest opowieścią, w której walka z dogmatami rozgrywa się w świecie fantomów i obrazów. W przestrzeni kościołów rozjaśnionych jedynie światłem wpadającym z zewnątrz, podważona zostaje czystość wiary głównej bohaterki. Ten spektakl, to przejmująca pieśń duszy wyrażona tańcem i śpiewem. Flamenco, które było przede wszystkim sztuką andaluzyjskich Cyganów, mówiące często o biedzie, nędzy, braku perspektyw, a także o bólu i gniewie, miłości i pożądaniu, tym razem stawia także pytania o sens i sposób życia.  Jak podkreśla artystka, „Katedra” to przede wszystkim wypowiedź o wolności, w której intuicja odgrywa duża rolę; o intymnej wolności, będącej siłą życia.

Najsłynniejsze spektakle i gorące premiery

Na organizowany przez Teatr Groteska 5. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy MATERIA PRIMA, który odbędzie się w dniach 15-23 lutego 2019 roku w Krakowie złożą się najsłynniejsze spektakle i gorące premiery ostatnich miesięcy.  Pokazanych zostanie 12 wybitnych przedstawień wybranych z wielu prestiżowych wydarzeń teatralnych świata. Zaprezentują się teatry z Francji, Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Finlandii,  Grecji, Danii, Hiszpanii i Rosji. Wystawione zostaną przedstawienia odkrywcze, w których teatr łączy się z nowym cyrkiem i teatrem tańca, taniec przeplata się z multimediami, a także z teatrem lalek, masek i cieni;  gdzie gra aktorów często przeczy zasadom grawitacji i gdzie wyobraźnia nie ma granic. Przez 9 festiwalowych dni teatr formy opanuje całe miasto. Tej zimy w Krakowie na pewno będzie bardzo gorąco!

- Festiwal pokazuje panujące trendy i tendencje teatru formy na arenie międzynarodowej  jednocześnie stanowiąc kontynuację tradycji polskiego teatru plastycznego, twórczości artystów takich jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna - mówi  Adolf Weltschek, dyrektor Festiwalu MATERIA PRIMA.

MD/ip

zdjęcie: Catedral, Patricia Guerrero, fot. Juan Conca / materiały prasowe

Słowa kluczowe: program, spektakle, artyści, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

Helena Modrzejewska jako Ofelia
Zbliża się 4. edycja konkursu na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej

Konkurs "Modjeska Calling" zorganizowany jest dla upamiętnienia światowej sławy aktorki.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Polecamy
Zuchwała historia z zakurzonej pÃłłki
Nadchodzi Ogólnopolski Festiwal Teatralny Pociąg do Miasta - Stacja Miasto 2020

Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-8 sierpnia 2020 w Gdyni.

spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Ostatnio dodane
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

Helena Modrzejewska jako Ofelia
Zbliża się 4. edycja konkursu na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej

Konkurs "Modjeska Calling" zorganizowany jest dla upamiętnienia światowej sławy aktorki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?