Dzieje się - Teatr

Zjawiskowe flamenco na 5. Festiwalu MATERIA PRIMA w Krakowie

2018-12-31 09:34:05 | Kraków

Ten brawurowy spektakl flamenco zebrał liczne nagrody, m.in. Giraldillo za najlepsze przedstawienie na XIX Biennale Flamenco w Sevilli. Publiczność była zachwycona, a  Patricia Guerrero stała się gwiazdą z dnia na dzień. Krytycy nie szczędzili komplementów. - Arcydzieło, które sprawia, że zastanawiamy się czym jeszcze ta kobieta z Granady nas zaskoczy” - pisała Sara Arguijo (Deflamenco.com).  Przedstawienie „Katedra” po triumfalnych prezentacjach na świecie po raz pierwszy zostanie pokazane w Polsce, w ramach organizowanego przez Teatr Groteska 5. Międzynarodowego Festiwalu Formy MATERIA PRIMA w Krakowie.  Zaplanowane zostały dwa pokazy, 16 i 17 lutego 2019, o godz.20.30 w Nowohuckim Centrum Kultury.

Catedral, Patricia Guerrero - Festiwal Materia Prima 2019

Spektakl, który trzeba zobaczyć

- W tym spektaklu jest wszystko to, co najwspanialsze w flamenco - mówi Patricia Guerrero, tancerka i choreografka o spektaklu „Katedra”. Przedstawienie jest opowieścią, w której walka z dogmatami rozgrywa się w świecie fantomów i obrazów. W przestrzeni kościołów rozjaśnionych jedynie światłem wpadającym z zewnątrz, podważona zostaje czystość wiary głównej bohaterki. Ten spektakl, to przejmująca pieśń duszy wyrażona tańcem i śpiewem. Flamenco, które było przede wszystkim sztuką andaluzyjskich Cyganów, mówiące często o biedzie, nędzy, braku perspektyw, a także o bólu i gniewie, miłości i pożądaniu, tym razem stawia także pytania o sens i sposób życia.  Jak podkreśla artystka, „Katedra” to przede wszystkim wypowiedź o wolności, w której intuicja odgrywa duża rolę; o intymnej wolności, będącej siłą życia.

Najsłynniejsze spektakle i gorące premiery

Na organizowany przez Teatr Groteska 5. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy MATERIA PRIMA, który odbędzie się w dniach 15-23 lutego 2019 roku w Krakowie złożą się najsłynniejsze spektakle i gorące premiery ostatnich miesięcy.  Pokazanych zostanie 12 wybitnych przedstawień wybranych z wielu prestiżowych wydarzeń teatralnych świata. Zaprezentują się teatry z Francji, Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Finlandii,  Grecji, Danii, Hiszpanii i Rosji. Wystawione zostaną przedstawienia odkrywcze, w których teatr łączy się z nowym cyrkiem i teatrem tańca, taniec przeplata się z multimediami, a także z teatrem lalek, masek i cieni;  gdzie gra aktorów często przeczy zasadom grawitacji i gdzie wyobraźnia nie ma granic. Przez 9 festiwalowych dni teatr formy opanuje całe miasto. Tej zimy w Krakowie na pewno będzie bardzo gorąco!

- Festiwal pokazuje panujące trendy i tendencje teatru formy na arenie międzynarodowej  jednocześnie stanowiąc kontynuację tradycji polskiego teatru plastycznego, twórczości artystów takich jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna - mówi  Adolf Weltschek, dyrektor Festiwalu MATERIA PRIMA.

MD/ip

zdjęcie: Catedral, Patricia Guerrero, fot. Juan Conca / materiały prasowe

Słowa kluczowe: program, spektakle, artyści, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
opera streaming - spektakle online
Najsłynniejsze włoskie opery do zobaczenia online [WIDEO]

Region Emilia Romagna zaprasza na spektakle w sieci.

Ludwik Flaszen
Nie żyje Ludwik Flaszen, współzałożyciel Teatru Laboratorium

Krytyk literacki i teatralny zmarł w Paryżu w wieku 90 lat.

Dariusz Gnatowski
Teatr STU żegna Dariusza Gnatowskiego

Aktor, który zmarł 20 października, z krakowskim Teatrem STU był związany od 35 lat.

Polecamy
41. Przegląd Piosenki Aktorskiej
Zbliża się 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Jest plakat i gwiazdy koncertów

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20-29 marca 2020.

aktywność dziecka w domu
Startuje Spółdzielnia Bajek "Tęcza" we Wrocławskim Teatrze Lalek

WTL poprosi dzieci o stworzenie rysunku czy przesłanie nagranego dźwięku, które później zamienią się w słuchowiska.

Polecamy
Ostatnio dodane
opera streaming - spektakle online
Najsłynniejsze włoskie opery do zobaczenia online [WIDEO]

Region Emilia Romagna zaprasza na spektakle w sieci.

Ludwik Flaszen
Nie żyje Ludwik Flaszen, współzałożyciel Teatru Laboratorium

Krytyk literacki i teatralny zmarł w Paryżu w wieku 90 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?