Dzieje się - Teatr

XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej

2016-04-25 11:02:28 | Kraków

XX Letni Festiwal, odbędzie się w dniach 9 czerwca – 1 lipca 2016. Jubileuszową edycję Festiwalu pod hasłem „Wagner-Verdi-Puccini” zainauguruje premiera opery „Tannhäuser” Richarda Wagnera (9 czerwca).  Opera Krakowska zmierzy się z dziełem Wagnera po raz pierwszy. W tytułowej partii zobaczymy Tomasza Kuka i Janusza Ratajczaka, jako Elżbietę Magdalenę Barylak i Wiolettę Chodowicz.

Usłyszymy także m.in. Ewę Vesin, Monikę Ledzion (Wenus), Adama Szerszenia, Mariusza Godlewskiego (Wolfram), Andrzeja Lamperta, Adama Sobierajskiego (Walther von der Vogelweide), Andrzeja Bieguna, Remigiusza Łukomskiego (Bitterolf). Solistom będzie towarzyszyć Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Kolejne przedstawienia  odbędą się 10 i 12 czerwca 2016.

Tradycją Letniego Festiwalu stały się spektakle prezentowane na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. W tegorocznej edycji będzie to „Trubadur” G. Verdiego w reżyserii Laco Adamika (17, 19 czerwca) z udziałem Małgorzaty Walewskiej w roli Azuceny. W partiach solowych wystąpią również m.in.: Katarzyna Oleś-Blacha (Leonora), Tomasz Kuk (Manrico), Leszek Skrla (Hrabia di Luna).

Koncert „Arie Oper Świata” rok rocznie przyciąga na Wawel rzeszę melomanów. W XX edycji Letniego Festiwalu w koncercie (21 czerwca) usłyszymy Edytę Kulczak – solistkę Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wystąpią także znakomici artyści Opery Krakowskiej: Magdalena Barylak, Wioletta Chodowicz, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń.

Na dziedzińcu wawelskim nie zabraknie także, jak co roku, widowiska dla miłośników tańca, będzie to spektakl baletowy „Emocje” (20 czerwca).

Kolejnym plenerowym wydarzeniem w ramach Letniego Festiwalu będą koncerty „Operetka moja miłość…!” (30 czerwca i 1 lipca), na które zapraszamy na krakowski Kazimierz na teren Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie. Koncerty organizowane są z okazji 160-lecia powstania Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie i dedykowane będą Janowi Kiepurze oraz Bogusławowi Kaczyńskiemu.

Opery Giacomo Pucciniego zostaną zaprezentowane w gmachu teatru, będą to: „Madama Butterfly” (23 czerwca) z Wiolettą Chodowicz w roli Cio-Cio-San i Vasylem Grokholskyim w partii Pinkertona, „Tosca” (24 czerwca) w której wystąpią m.in.:  Magdalena Barylak (Tosca), Tomasz Kuk (Cavaradossi) oraz „Cyganeria” (26 czerwca) z Andrzejem Lampertem w roli Rodolfo i Iwoną Sochą jako Mimi.

AW/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: festiwal opery krakowskiej, Tannhäuser, Richarda Wagnera, Trubadur, festiwal w Krakowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Rok Stanisława Moniuszki w Operze Krakowskiej
Rok Stanisława Moniuszki w Operze Krakowskiej Kraków

Opera organizuje szereg wydarzeń – spektakle, premierę płyty, koncerty, wystawy.

pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

Polecamy
Nawiedzenie w krakowskim PWST
Nawiedzenie w krakowskim PWST Kraków

PWST Kraków już we wrześniu zaprasza na spektakl Heimsuchung/Nawiedzenie - efekt polsko-niemieckiej współpracy studentów dwóch szkół teatralnych.

Czarnoskóra aktorka zagra Kopciuszka [ZDJĘCIA]
Czarnoskóra aktorka zagra Kopciuszka [ZDJĘCIA]

Keke Palmer pierwszą Afroamerykanką, która wcieli się w rolę baśniowej księżniczki w broadwayowskim musicalu.

Ostatnio dodane
spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Rok Stanisława Moniuszki w Operze Krakowskiej
Rok Stanisława Moniuszki w Operze Krakowskiej Kraków

Opera organizuje szereg wydarzeń – spektakle, premierę płyty, koncerty, wystawy.