Dzieje się - Teatr

XV Międzynarodowy Festiwal im. Ady Sari

2009-04-16 13:20:46 | Kraków

 W ramach XV Międzynarodowego Festiwalu im. Ady Sari,od 17 kwietnia do 3 maja, pokazanych zostanie siedem spektakli operowych, które zainauguruje wspólna produkcja MCK Sokół i Opery Krakowskiej - „Cesarz Atlantydy" Viktora Ullmana.


W kolejnych spektaklach zaprezentują się zespoły operowe Słowacji, Czech, Węgier i Niemiec. Festiwal zakończy 3 maja plenerowa inscenizacja „Halki" Stanisława Moniuszki w wykonaniu zespołu Opery Śląskiej w Bytomiu, na specjalnie zbudowanej scenie na bulwarach nad rzeką Dunajec w Nowym Sączu.

Rozpoczynający festiwal spektakl, to premiera krakowskiej inscenizacji jednoaktowej opery Viktora Ullmana (1898-1944), który zginął w Auschwitz-Birkenau. „Cesarz Atlantydy lub odmowa śmierci" napisany został przez czeskiego kompozytora w przejściowym obozie koncentracyjnym w Teresinie do libretta jednego z towarzyszy niedoli - Petera Kiena.

Obaj twórcy zginęli w Oświęcimiu, ale partytura ocalała dzięki pewnemu więźniowi. Stworzony w tak ekstremalnych warunkach utwór na siedmiu solistów i mały zespół instrumentalny imponuje bogactwem muzycznego arsenału, w którym tradycyjne formy operowe przeplatają się z tańcami o jazzowych rytmach, piosenkami wyjętymi jakby z teatru Kurta Weilla, a nawet dodekafonią. W nutach alegorycznej opowieści o Cesarzu Atlantydy, żądnym ogólnoświatowej wojny, kompozytor ukrył tragiczną rzeczywistość. Spektakl Opery Krakowskiej wyreżyserowała Beata Redo-Dobber, a scenografię opracował jeden z najsłynniejszych krakowskich twórców - Marek Braun. Wśród solistów znaleźli się laureaci Konkursów im. Ady Sari, m.in. Leszek Skrla, Stanisław Kierner, Adam Zdunikowski, Kamila Kułakowska, Agnieszka Tomaszewska i Anna Lubańska. Premierą dyrygował będzie Tomasz Tokarczyk.

Soliści i Chór renomowanego węgierskiego Teatru im. Vitéza Mihály'ego Csokonaia w Debreczynie oraz orkiestra tamtejszej Filharmonii pod batutą Balázsa Kocsára przywiozą do Nowego Sącza jeden ze swoich sztandarowych spektakli - „Łucję z Lammermooru", w reżyserii Marco Spada i scenografii Michelle Della Cioppa. W roli tytułowej wystąpi młoda utalentowana sopranistka z Korei Południowej Jee Hye Sohn, laureatka Konkursu Wokalnego w Bilbao sprzed kilku lat.

Wydarzeniem Festiwalu może stać się zrealizowana przez najlepszych czeskich artystów (Ludìk Golat - reżyseria, Jaroslav Malina - scenografia, Jana Hajková, Lenka ®ivocká  - kierownictwo muzyczne) w tradycyjnym duchu inscenizacja „Rusałki" Antonina Dworzaka przygotowana przez Narodowy Teatr Morawskośląski w Ostrawie. W partii Rusałki wystąpi bowiem jedna z najbardziej utytułowanych solistek Czech, dwukrotna laureatka nagrody Talia, gwiazda Oper w Pradze, Ostrawie i Brnie - Eva Døízgová-Jiru¹ová. W roli Księcia partnerować jej będzie włoski tenor, laureat Nagrody im. Marii Callas z 2000 roku - Luciano Mastro. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra i Chór Narodowego Teatru Morawskośląskiego pod batutą Paolo Gatto.

Bliski nam geograficznie, a mało w Polsce znany - Państwowy Teatr w Koszycach o wyjątkowej muzycznej tradycji, pokaże na Festiwalu Ady Sari swoją słynną inscenizację sprzed kilkunastu miesięcy - „Balu maskowego" Giuseppe Verdiego, w reżyserii Václava Vì¾níka i scenografii Jaroslava Milfajta. W spektaklu wezmą udział najlepsi słowaccy śpiewacy, m.in. Tatiana Paµovèiková-Paládiová w roli Amelii i Jaroslav Dvorský jako Gustaw. Z kolei zespół Państwowej Opery w Bańskiej Bystrzycy przywiezie do Polski „Cyganerię" Pucciniego w pięknej, poetyckiej inscenizacji Michala Babiaka, która od czasu premiery w 2005 roku, jest jednym z najpopularniejszych spektakli na Słowacji. W partii Mimi wystąpi gwiazda tamtejszej sceny - Eva Hornyáková, a w roli Rudolfa Michal Lehotský.

Wyjatkowym przedstawieniem "Króla Artura" Henry Purcella w wykonaniu renomowanych zespołów muzyki dawnej z Niemiec - Capella  Angelica i Lauteen Compagney, Festiwal uczci 350. rocznicę urodzin kompozytora. Spektakl przygotowany został we współpracy z Händel-Festspiele Halle, Goethe-Theaters Bad Lauchstädt, a także renomowanymi festiwalami Festwochen Herrenhausen i Bayreuther Barock. Tę wyjatkowo stylową realizację tragikomedii sławiącej zwycięstwa Artura nad Sasami i narodziny Zjednoczonego Królestwa, z miłosną intrygą w tle, poprowadzi Wolfgang Katschner.

Zwieńczeniem festiwalowych prezentacji będzie plenerowy spektakl "Halki" Stanisława Moniuszki nad nowosądeckim Dunajcem, wystawiony przez Operę Śląską w Bytomiu z udziałem kapeli góralskich Białcanie i Mali Białcanie. W widowisku, wyreżyserowanym przez Feliska Widerę, wystapią uznani soliści - Joanna Kściuczyk-Jędrusik w partii Halki, Maciej Komandera w roli Jontka oraz Stanislav Kuflyuk (Janusz), Aleksandra Stokłosa (Zofia), Bogdan Kurowski (Stolnik) i Zbigniew Wunsch (Dziemba). Solistom towarzyszyć będzie orkiestra i chór Opery Śląskiej w Bytomiu, pod wodzą Tadeusza Serafina.

Słowa kluczowe: XV Międzynarodowyb Festiwal i XIII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, opera, Ullmann, Puccini
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

Klub, spektakl
Znamy laureatów Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2022

Sprawdźcie, które spektakle nagrodzono podczas 56. edycji festiwalu w Szczecinie.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.