Dzieje się - Teatr

Wybierz swój ulubiony spektakl teatralny

2014-10-08 08:53:07 | Kraków

Teatr Groteska zaprasza Instytucje Kultury, Organizacje, Społeczności, Szkoły oraz wszystkich Ludzi Kulturalnych do nominowania sztuki teatralnej, adaptacji lub dramatu szczególnie cennego, będącego nośnikiem najwyższych wartości i godnego polecenia.

Prezentując wypowiedź Dyrektora Teatru Groteska, Adolfa Weltschka: - Zachęcamy Państwa do nagrywania własnych wypowiedzi w formie audio lub video oraz ich rozpowszechniania w serwisach internetowych, na Waszych profilach w portalach społecznościowych, forach tematycznych.

Stawiając sobie za cel dotarcie do jak największej liczby odbiorców mamy przekonanie, iż w ten sposób przyczynimy się do popularyzacji teatru, zarówno wśród młodzieży jak i dorosłych, ludzi kultury oraz tych, którzy dotychczas nie mieli okazji aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Akcja ma również za zadanie promować idee Kontrrewolucji Kulturalnej, projektu, zapoczątkowanego w sezonie teatralnym 2013 / 2014, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Groteska postawił sobie dalekosiężny cel – przywrócenie tradycyjnie rozumianej KULTURZE i związanemu z nią systemowi wartości właściwej pozycji w świadomości społecznej. Uczyniliśmy to w przekonaniu, że kultura jest fundamentem, bez istnienia którego niemożliwe jest efektywne funkcjonowanie społeczeństwa. Chcemy w tę – być może trudną, ale nie niemożliwą – misję zaangażować jak najwięcej osób. Dlatego zapraszamy Państwa do współpracy przy tej wyjątkowej akcji.

Poprzez szeroką kampanię społeczną pod hasłem Kontrrewolucja Kulturalna pragniemy przypomnieć i ocalić wartości, których nośnikiem jest KULTURA – jej walory etyczne i estetyczne. Chcemy społeczeństwu uświadomić, że KULTURA nie jest zbędnym luksusem, ale wyróżnikiem, a wręcz obowiązkiem każdego człowieka cywilizowanego. Mamy przekonanie, że kampania Teatru Groteska znajdzie wielu sojuszników, posiadających świadomość dramatycznych zaniedbań w sferze kultury i zdolnych do skutecznych działań pro kulturowych.

Kontrrewolucja Kulturalna realizowana jest przez liczne akcje o różnorodnym charakterze. Jej odbiorcami są zarówno szkoły i placówki edukacyjne wraz z Pedagogami – jako naturalnymi sojusznikami Teatru w prowadzeniu edukacji kulturalnej – jak również instytucje powiązane z szeroko rozumianą KULTURĄ. Nie zapominamy przy tym o odbiorcach indywidualnych – wszystkich tych, dla których dobro kultury jest najważniejsze.

Nominowanie kolejnych osób – członków rodziny, znajomych, rówieśników – do wypowiedzenia się na temat swojej ulubionej sztuki teatralnej korespondować będzie z organizowanym przez Teatr Groteska w ramach Kontrrewolucji Kulturalnej konkursem pt. "Spektakl dla Gimnazjalisty".

Jego celem jest aktywizacja młodzieży gimnazjalnej w dziedzinie sztuki teatru oraz wyłonienie najciekawszej propozycji spektaklu, którego docelową grupę widzów stanowią właśnie gimnazjaliści.

Prace konkursowe w formie wypowiedzi pisemnej (np. wypracowanie, esej, rozprawka) na temat: "Jaka sztuka teatralna / adaptacja jest dla mnie szczególnie ważna i cenna oraz dlaczego chciałbym ją polecić innym?", którym towarzyszyć mogą ilustracje plastyczne: projekty plakatów, scenografii, kostiumów, itp. należy przesyłać na adres Teatru Groteska zarówno pocztą tradycyjną, jak i elektroniczną w terminie do 30 października 2014 r.

Do Jury konkursu pod przewodnictwem Dyrektora Teatru Groteska Adolfa Weltschka zaproszeni zostaną Nauczyciele języka polskiego oraz przedmiotów humanistycznych i artystycznych. W Jury zasiądą także: reżyser, aktor, scenograf i teatrolog.

Patronat honorowy nad konkursem "Spektakl dla Gimnazjalisty" objął prof. Jerzy Stuhr.

Projekt Kontrrewolucja Kulturalna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje i zgłoszenia konkursowe:
www.groteska.pl
www.facebook.com/groteskatheatre

fot. Facebook Teatr Groteska

ip

Słowa kluczowe: teatr groteska, kontrrewolucja kulturalna, adolf weltschk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
laureaci konkursu Wspomnienia o Katyniu
Poznaliśmy laureatów konkursu "Wspomnienia o Katyniu"

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom.

Spektakl Fanatyk
"Fanatyk", czyli zamocz kija w teatrze - komedia o wędkowaniu

W rolę tytułowego fanatyka wędkarstwa wcieli się Piotr Cyrwus.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.