Premiery - Teatr

Premiera "Być albo nie być" w Teatrze Starym

2011-03-17 12:49:19 | Kraków

27 marca w Starym Teatrze premiera "Być albo nie być" Nicka Whitby'ego na podstawie filmu Ernsta Lubitscha. Przygotowany we współpracy z berlińskim Teatrem im. Maksyma Gorkiego spektakl w reżyserii Milana Peschela jest drugą częścią partnerstwa teatralnego Wanderlust.

"Ernst Lubitsch nakręcił na podstawie książki węgierskiego autora Melchiora Lengyela film, w który ideologia zniszczenia zderzona została z utopijnym komizmem. Jednocześnie, z pozory banalna komedia skłania do refleksji nad siłą i bezsilnością teatru."

Ernst Lubitsch (ur. 28 stycznia 1892 Berlin, zm. 30 listopada 1947 Hollywood) - niemiecko-amerykański reżyser żydowsko- polskiego pochodzenia. Zaczynał jako krawiec, potem został aktorem a następnie jednym z najwybitniejszych reżyserów Hollywood.Jego styl określano „Lubitsh Touch”. W 1946 otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Rok później zmarł na zawał serca.

Fabuła filmu przedstawia losy warszawskich aktorów teatralnych z małżeństwem Józefem Turą i Marią Turą na czele przygotowujących się do premiery wymarzonego "Hamleta". Niebawem jednak Polska zostaje napadnięta przez Hitlera, co wplątuje aktorów w kolejne, zadanie - działalność w ruchu oporu.

„Polacy są  traktowani przez Niemców na równi tylko wówczas, gdy tamci spotykają ich jako aktorów. Kreując (improwizując) role, które pisze im historia, pełna niebezpieczeństw i nieprzewidywalnych sytuacji, mają konkretny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Lubitsch opisuje w ten sposób teatr, który w przypadku świadomego wykorzystania środków, naprawdę może kształtować rzeczywistość i wpływać na bieg realnych zdarzeń.
W tym kontekście tytułowe "Być albo nie być" nabiera również szczególnego znaczenia i nie dotyczy już tylko sytuacji jednostki, ale też jest wyraźnym sygnałem dla widza. Świadczy to nie tylko o podkreślaniu przez twórców filmu uniwersalności wielkiej sztuki

Film Ernsta Lubitscha to dzieło niezwykle współczesne, budujące kilka poziomów komunikacji z odbiorcą, co zresztą stało się jednym z powodów powstania remake'u obrazu (1983, w reżyserii Alana Johnsona). Najpierw mamy więc farsę o kabotynach, którzy w obliczu zagrożenia potrafią przechytrzyć niemieckich oficerów. Pojawia się również wątek walki z cenzurą. Ale najistotniejszym przekazem wydaje się chęć pokazania sztuki jako alternatywy rzeczywistości, na tyle skutecznej, że potrafi się w nią wedrzeć i choć po części zaingerować w szaleństwo, jakie ogarnęło świat. Teatr, który wychodzi na ulicę i wpływa na bieg realnych zdarzeń - to główny temat filmu.

Lubitsch odwołuje się w istocie do koncepcji theatrum mundi, obecnej w kulturze od wieków. Co więcej, jest na tyle przewrotny, że o losach wielu ludzi decydują właśnie komedianci - sympatyczni, ale niekiedy irytujący. Tak więc owa lekka komedia okazuje się dziełem nie tylko doskonale zrealizowanym, ale też głęboko dotykającym problemów współczesności "

Koncepcja theatrum mundi wykorzystana w teatrze jest jeszcze bardziej wymowna. Na łamach Narodowego Teatru Starego zostanie przez polskich aktorów odegrana sztuka o polskich aktorach grających rolę jakią pisze im Wielka Historia. Następuje poprzez niejako podwojenie i wzmocnienie tej metafory Świata Teatru. Ciekawym aspektem spektaklu jest też przeciwstawienie zawiłych kosmopolitycznych, źródeł filmu ,książki, adaptacji teatralnej zamierzonemu uniwersalizmowi przekazu .Na pewno ta  mieszanka literatury filmu teatru i historii okaże się interesującym widowiskiem,

Nick Whittby autor scenariusza jest angielskim pisarzem pracujacym przy tworzeniu sztuk teatralnych i musicali,niejednokrotnie angażowanym w projekty filmowe i telewizyjne .Jest autorem scenariusza mi.in do uhonorowanego nagrodą Emmy serialu BBC komediowego" Smack the Pony" dokumentalnej produkcji " Last Flight to Kuewait”

Milan Peschel reżyser spektaklu. Ur. w 1968 we Wschodnim Berlinie. Po studiach aktorskich w Hochschule für Schauspielkunst „Ernst Busch” w Berlinie (1991–1995) zaangażował się do Hans-Otto-Theater w Poczdamie i Neuen Bühne w Senftenberg. Od lat współpracuje z Arminem Petrasem (obecnie dyrektorem Maxim Gorki Theater w Berlinie), występując w reżyserowanych przez niego spektaklach (m.in. Fight City. Vineta, 3 von 5 Millionen i zeit zu lieben zeit zu sterben).W swoim dorobku ma też wiele ról filmowych, m.in. w takich produkcjach jak Netto
(reż. Robert Thalheim) czy Lenz (reż. Thomas Imbach).

Obsada:
Józef Tura, aktor -  Andrzej Nawojczyk
Maria Tura, aktorka, żona Józefa - Anna Radwan-Gancarczyk
Stanisław Sobiński, polski oficer lotnictwa - Juliusz Chrząstowski
Dowasz, reżyser, dyrektor teatru - Katarzyna Krzanowska
Broński, aktor charakterystyczny - Andrzej Kozak
Grünberg, aktor charakterystyczny - Błażej Peszek
Profesor Silewski, szpieg Gestapo - Krzysztof Zawadzki
Gruppenführer Erhardt, funkcjonariusz Gestapo - Arkadiusz Brykalski
Sturmführer Schulz, funkcjonariusz Gestapo - Andrzej Rozmus

Międzynarodowy projekt WANDERLUST jest wspierany finansowo przez
Kulturstiftung des Bundes (niemiecką Federalną Fundację Kultury).

Partnerem projektu jest Dom Norymberski w Krakowie.

"Być albo nie być" Prapremiera polska: 27 marca 2011 r. (w Międzynarodowym Dniu Teatru)  na Dużej Scenie Narodowego Starego TeatruNajbliższe spektakle: 30-31 marca, 15-16 kwietnia 2011 r.

MM

Słowa kluczowe: Premiera, Być albo nie być, 27 marca, teatr, Ernst Lubitsch, Wojna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Urban. Idę po was
Urban idzie po nas w Łaźni Nowej Kraków

19 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się już trzecia premiera w tym roku.

Nasze Åźony spektakl
"Nasze żony" Wojciecha Malajkata premierowo w Teatrze Scena STU Kraków

"Nasze żony" to koncert gry aktorskiej rozpisany na trzech znakomitych artystów.

Padało w Teatrze Łaźn
Będzie "Padało" w Teatrze Łaźnia Nowa Kraków

Spektakl irlandzkiego dramatopisarza Endy Walsha reżyseruje Anna Gryszkówna.

Polecamy
teatr online - Spiskowcy
Kultura Na Widoku: spektakle teatralne za darmo w sieci [WIDEO]

W projekcie Kulturze Na Widoku znajdziemy bogaty wybór spektakli, które można już bezpłatnie i legalnie oglądać w sieci.

Nikt nie jest doskonały
Spektakl "Nikt nie jest doskonały" w gwiazdorskiej obsadzie do zobaczenia w Toruniu

To komedia, która bawi, śmieszy i nigdy się nie starzeje.

Ostatnio dodane
Urban. Idę po was
Urban idzie po nas w Łaźni Nowej Kraków

19 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się już trzecia premiera w tym roku.

Nasze Åźony spektakl
"Nasze żony" Wojciecha Malajkata premierowo w Teatrze Scena STU Kraków

"Nasze żony" to koncert gry aktorskiej rozpisany na trzech znakomitych artystów.