Byliśmy, gadaliśmy - Teatr

Paka i po Pace...

2008-04-21 13:37:00 | Kraków
 W dniach 15-20 kwietnia 2008 odbył się najpopularniejszy w Polsce przegląd kabaretów PAKA. 24. już edycja jak zwykle okazała się frekwencyjnym sukcesem.

Festiwal rozpoczął się Wieczorem Ostatniej Szansy, dzięki któremu wyłoniony został spośród półfinalistów kabaret, któremu przyszło stanąć w szranki z najlepszymi. Wygrał niezwykle snobistyczny „kabaret Snobów”. Wieczór zakończył się występem kabaretu Limo wraz z Gośćmi.

Kolejnego dnia poruszaliśmy się „Dookoła Mediów”. Kabarety ujawniły prawdziwą twarz mediów w Polsce. Błędy, pomyłki, potknięcia oraz prawdziwe oblicze telewizji. Miejmy nadzieje, że transmitująca wieczór TVP i jej prezenterzy posiadają poczucie humoru. Tomasz Jachimek, Grupa Rafała Kmity, Artur Andrus, Kabaret Jurki, Formacja Chatelet, Kabaret Limo, Łowcy. B, Ciach zadbali o to aby cała „prawda” pozostała ujawniona. Na tapecie znalazły się seriale,znane osoby, reality show oraz … prognoza pogody, która wbrew pozorom bywa niezwykle zabawna. W międzyczasie można było reagować spontanicznym śmiechem przy wystawie rysunków Henryka Sawki.

Kolejny dzień przyniósł zmagania konkursowe młodych kabaretów : WIDELEC, HLYNUR, ŚWIERSZCZYCHRZĄSZCZ, KABARET MŁODYCH PANÓW. Dla rozruszania szarych komórek odbył się wieczór eksperymentów scenicznych w wykonaniu mistrzów kabaretu. Kolejni przedstawiciele młodego pokolenia stanęli w szranki z jury, następnego dnia: LAUREAT WOSZ, SMILE, CZESUAF, KABARET GRABIEGO MARKA. Zaraz potem przyszedł czas na prawdziwą magię rozśmieszania czyli Hokus Pokus Kabaretus. Harry Potter doczekał się swoich następców nie tylko w postaci chłopców z podstawówki. Tego wieczoru  jego rolę, nawet potrójną, przejęła formacja Chatlet. Założenie było proste, czyli wróżby dla wszystkich uczestników wieczoru.

Występ zakończył się zbiorowym oczyszczaniem antycznego powietrza w Rotundzie za pomocą wody. Wszystkie panie w pierwszych rzędach otrzymały wyróżnienia w kategorii Miss Mokrego Podkoszulka. Kiedy panowie postanowili udać się na prawdziwie męskie piwo, panie pozostały na kolejnym odcinku improwizowanego serialu w wykonaniu kabaretów pt. ”Spadkobiercy”. Założenie było proste- brak scenariusza, który okazał się najlepszym scenariuszem wieczoru. „Podryw na Cisowiankę” jeszcze długo będzie ulubionym sposobem na poderwanie dziewczyn w wielu krakowskich barach…

Następnego dnia wszyscy niecierpliwie oczekiwali zbliżającego się wieczoru. Wszystko zaczęło się nie tak dawno temu i nie tak daleko, jakby wskazywać miał pewien początek pewnej historii o krasnoludkach. TEATR ŻŻŻŻŻ - Artyści Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego rozgrzali atmosferę, aby zaraz po ich występie przenieść się w zupełnie inny medialny świat. W sobotę po raz pierwszy w historii PAKI miała miejsce transmisja na żywo do telewizji.

Koncert Galowy składał się z samych smakołyków scenicznych. Podczas transmisji odbyło się głosowanie na faworyta widzów spośród kabaretowego narybku. Zwycięzcy pochodzący z Szczebrzeszyna o jakże dźwięcznej nazwie Szczebrzychrząszcz otrzymali sporą nagrodę pieniężną, która pozwoli im zapewne rozszerzyć w przyszłości repertuar również o rekwizyty.

Ostatni dzień festiwalu PAKA udowodnił, że z kobietami trudno żyć, ale bez nich jeszcze gorzej. Kabaret Ani Mru Mru zaprosił do współpracy atrakcyjne panie, które nie tylko udowodniły( w tej roli Ewa Drzyzga) , że kabareciarz ma wiele wspólnego z kierowca tira i striptizerem. Postanowiły również zająć się leczeniem panów oraz ukazały prawdziwą twarz mężczyzn. Zajęły się tym Małgorzata Ostrowska, Dorota Welman oraz koleżanki z innych kabaretów.

Udany 24. festiwal zakończył koncert finałowy w którym gościnnie wystąpiła Grupa MoCarta z iście instrumentalnym podejściem do występu. Poznaliśmy również zwycięzcę zmagań o miano najlepiej zapowiadającego się młodego kabaretu. Aktorka Anna Dymna wręczyła nagrody zwycięzcom czyli ex equo kabaretom Widelec oraz Szczebrzychrząszcz. Widelec wywalczył sobie tytuł dzięki „skeczowi o skeczu”. Tymczasem Szczebrzychrząszcz udowodnił, ze nie potrzeba zbyt wiele mówić na scenie aby wszyscy zrozumieli sens żartów. Choć festiwal PAKA zakończył się, oby uśmiech nie znikał z państwa twarzy, aż do następnego roku…

Anna Kędzior

(anna.kedzior@dlastudenta.pl )
Fot. Anna Kędzior


Słowa kluczowe: PAKA, przegląd kabaretów, finał, zwycięzcy, relacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Zdenka Pszczołowska
Zdenka Pszczołowska: Praca w teatrze nigdy się nie kończy. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Reżyserka części "Świteź" opowiada o spektaklu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Polecamy
Katarzyna Łęcka
Katarzyna Łęcka o "Smutkach Tropików": Powstaje spektakl przejmująco prawdziwy

Nie wyobrażam sobie robienia spektaklu o milenialsach bez młodych ludzi - mówi reżyserka.

Jan Szurmiej
Jan Szurmiej zapowiada premierę spektaklu "Zmierzch - świtem" o gangsterskiej Odessie [Wywiad]

Nowa premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się online.

Polecamy
Ostatnio dodane
Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.