Dzieje się - Teatr

Cyrulikowe "Inspiracje" - spotkanie z Jerzym Stuhrem i Tomaszem Tokarczykiem [FOTO]

2019-03-12 11:00:03 | Kraków

W Operze Krakowskiej odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań z artystami „Inspiracje”. Do tej pory gośćmi cyklów byli scenografowie, soliści, choreografowie, reżyserowie m.in. Michał Znaniecki, Krzysztof Nazar, Henryk Baranowski, Włodzimierz Nurkowski, Giorgio Madia, Paweł Aigner, Magdalena Łazarkiewicz. W trakcie wydarzenia, z widzami spotkali się reżyser Jerzy Stuhr razem z kierownikiem muzycznym Tomaszem Tokarczykiem. Z zaproszonymi rozmowę poprowadziła redaktorka Alicja Myśliwiec.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia >>

Jerzy Sthur

Spotkanie odbyło się 11 marca 2019 o 17.30 na Antresoli w gmachach Opery przed premierą spektaklu reżysera „Cyrulika sewilskiego” Gioacchina Rossiniego. Uczestnicy mieli szansę wylosować wejściówki na próbę generalną spektaklu. W trakcie rozmowy widzowie mogli odkryć tajemnice związane z przygotowaniem przedstawienia. Celem spotkania było skrócenie dystansu pomiędzy artystami a odbiorcami.  Widzowie dowiedzieli się jakie reżyser miał pomysły i wizję na spektakl, co go ograniczało i w jaki sposób spróbuje ich oczarować.

„Cyrulik sewilski” będzie grany w Operze Krakowskiej już po raz trzeci. Premiera spektaklu odbędzie się 15 marca. Reżyser chce wykorzystać to, że opery komiczne są rzadkie na polskich scenach. Jest to dzieło pełne humoru i energicznej muzyki. Intrygujące jest to, że reżyser chce wyciągnąć operę Rossiniego ze swojej epoki, ale nie chce jej uwspółcześnić. „Cyrulik sewilski” w reżyserii Stuhra będzie pierwszą inscenizacją tej opery w nowym gmachu, który funkcjonuje od 2008 roku.

„Jest to dzieło żywe, dynamiczne, pomimo licznych repetycji, muzyka się nie nudzi. Na tym właśnie polega fenomen Rossiniego, który używał takich samych technik, co współcześni mu kompozytorzy i stosował harmonię, która nie wykraczała poza epokę. Za wyjątkiem efektu crescenda, którego zdecydowanie nadużywał, jego muzyka jest ciągle aktualna, cieszy nas i bawi.” – mówi Tomasz Tokarczyk.

KB/ip

fot. Karolina Stokłosa

Słowa kluczowe: Jerzy Stuhr, premiera, 2019, Cyrulik sewilski, opera krakowska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Dzieci z dworca Zoo
Kwiecień 2024 w Teatrze BARAKAH w Krakowie Kraków

Jakie spektakle będą do zobaczenia już wkrótce?

Polecamy
Katarzyna Pilichowska
Katarzyna Pilichowska wygrywa konkurs Modjeska Calling 2022

Za nami kolejna edycja konkursu aktorskiego na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej.

Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.