Sztuka
Uwaga! nieprzyjaciel podsłuchuje. Kryptografia wczoraj i dziś

Uwaga! nieprzyjaciel podsłuchuje. Kryptografia wczoraj i dziś

  • 2019-04-13, do 2020-01-20
  • 6-15 zł
  • Muzeum Inżynerii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15, Kraków

Opis

Czym są stacje numeryczne? Co wspólnego ma muzyka ze szpiegami? W jaki sposób urządzenia szyfrujące wpłynęły na bieg historii? Jak właściwie działa słynna Enigma? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie od 13 kwietnia w Muzeum Inżynierii Miejskiej na nowej wystawie Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje, poświęconej urządzeniom wykorzystywanym do przesyłania tajnych informacji.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć zabytkowy sprzęt telekomunikacyjny: telegraficzny, telefoniczny i radiowy, z którego korzystało między innymi wojsko, wywiad czy demokratyczna opozycja. Ekspozycja zostanie wzbogacona o stanowiska interaktywne, gdzie każdy będzie miał okazję sprawdzić się w roli szpiega, podjąć próbę złamania szyfru lub namierzyć wrogą radiostację. Na wystawie nie zabraknie również wątków współczesnych, dotyczących znaczenia kryptografii w życiu codziennym. Odwieczna wojna na szyfry toczy się bowiem nadal. Dziś biorą w niej udział nie tylko wojskowi, szpiedzy czy dyplomaci, bezwiednie uczestniczy w niej każdy z nas.

Wystawa jest skierowana nie tylko do tych, którzy są zafascynowani zabytkową techniką, ale również do miłośników szpiegowskich powieści czy seriali oraz osób zainteresowanych szeroko rozumianymi tajemnicami. Dodatkowo organizatorzy przygotowali bogatą ofertę wydarzeń towarzyszących, takich jak: tematyczne oprowadzania kuratorskie, zajęcia dla dzieci, gra terenowa, specjalne szkolenie dla nauczycieli i wiele innych.

kurator wystawy: Marek Więcek

Ostatnio dodane
Design 32
Design 32 - najlepsi młodzi projektanci na jednej wystawie

Przyszłość polskiego designu zaczyna się tutaj.

18. Artystyczna PodrÃłÅź Hestii
Znamy finalistów 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Postawy twórcze 25 młodych adeptów sztuki z całej Polski zyskały uznanie jury.