Sztuka
Pozdrowienia z Krakowa. Adam Setkowicz

Pozdrowienia z Krakowa. Adam Setkowicz

  • 2020-09-18, , godzina 17:00, do 2021-01-31
  • Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41, Kraków

Opis

 

Wystawa Pozdrowienia z Krakowa. Adam Setkowicz

Czas trwania: 19 września 2020 – 31 stycznia 2021

Miejsce: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Kurator wystawy: Elżbieta Lang

Wernisaż: 18 września 2020 (piatek), godz.17.00

 

Albumy o sztuce pełne są opowieści o wielkich artystach i ich twórczości, o dziełach przełomowych, wybitnych i ponadczasowych, które stały się artystycznym kanonem, zapisując się w pamięci kolejnych pokoleń. Wciąż jednak zapominamy, że świat sztuki tworzą nie tylko ci wybitni i uznani przez artystyczną krytykę, ale też inni artyści- mniej znani, doceniani i popularni, często jednak nie mniej zdolni i twórczy, a równie wrażliwi i oddani sztuce. Ich niejednokrotnie zapomniane życie i dzieła współtworzyły artystyczny obraz wielu miast, w tym również Krakowa, odzwierciedlając ich atmosferę, panujące artystyczne mody i ówczesne upodobania ich mieszkańców.

Jednym z takich artystów był malarz Adam Franciszek Setkowicz (1875-1945) – autor niezliczonej ilości kart pocztowych, niezwykle popularnych wśród szerokiego kręgu odbiorców w czasach pocztówkowej mody, która ogarnęła niemal cały świat na przełomie XIX i XX stulecia. Jego nazwisko wymieniane jest obok najwybitniejszych polskich malarzy, których dzieła reprodukowane były na kartach pocztowych, a które dziś poszukiwane są na rynku kolekcjonerskim. Twórczy, wszechstronny, niezwykle płodny i sprawny warsztatowo artysta o bogatej wyobraźni, choć często krytykowany za konwencjonalność, odtwórczość i naśladownictwo, jest wzmiankowany niemal w każdej publikacji dotyczącej historii polskiej karty pocztowej. Obecnie jego często kupowane przez prywatnych kolekcjonerów prace są niejednokrotnie kopiowane przez nieudolnych kopistów. Wciąż jednak jego różnorodna twórczość, nie ceniona przez lata przez krytykę artystyczną, nie jest w pełni znana. Adam Franciszek Setkowicz był bowiem nie tylko autorem kart pocztowych, ale także sprawnym malarzem, ilustratorem, dekoratorem teatralnym i przedsiębiorczym właścicielem, niezwykle prężnie działającego, choć wciąż mało znanego krakowskiego wydawnictwa, całym życiem i artystyczną pasją związanym z Krakowem.

Wystawa „Pozdrowienia z Krakowa…- Adam Setkowicz” w Domu Zwierzynieckim jest pierwszą próbą stworzenia monograficznej ekspozycji prezentującej część olbrzymiego dorobku artystycznego krakowskiego malarza, na której obok prywatnej kolekcji Bernarda Homziuka liczącej kilkaset pocztówek, zaprezentowane zostały także dzieła malarskie, pochodzące przede wszystkim z dwóch kolekcji prywatnych oraz kilku polskich muzeów: Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum w Chorzowie.

 

Polecamy
Ostatnio dodane
world_of_tomorrow
Poznaliśmy program Ars Independent Festival 2020 Online

Ponad 30 gości, 45 utworów audiowizualnych, blisko 600 minut wideo, prawie 400 minut spotkań i dyskusji.

FestivALT 2020
FestivALT 2020 - żydowski kolektyw twórczy i festiwal w nowej formie

We wrześniu i październiku miłośnicy sztuki współczesnej mają szansę zgłębić swoje zainteresowania, uczestnicząc w licznych eksperymentalnych projektach.

Konkurs Ziaja
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.