Sztuka
Pomyśl o pseudonimie dla siebie

Pomyśl o pseudonimie dla siebie

  • 2018-09-13, do 2019-07-07
  • Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4, Kraków

Opis

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wernisaż wystawy Pomyśl o pseudonimie dla siebie.  Jest ona opowieścią siedmiorga Polaków o swej młodości i przeżyciach z okresu okupacji niemieckiej w Krakowie. Ogniwem, które łączy te losy, jest decyzja o zaangażowaniu się w działalność konspirację w ramach struktur Armii Krajowej.

W zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa mamy kilkaset relacji osób (najczęściej starszych niż bohaterowie wystawy), którzy doświadczyli okupacji w naszym mieście. Choć przedstawione na wystawie losy młodych ludzi nie są pełnym obrazem życia w Krakowie w czasach okupacji, to są niezwykle cenne ze względu na bezinteresowną służbę bohaterów dla dobra kraju.

Prezentowane wspomnienia są, z jednej strony żywym odbiciem beztroskich chwil późnego dzieciństwa przeżytego w ostatnich latach niepodległej Polski, z drugiej zaś dramatycznego czasu wojennego terroru, śmierci.

Zapraszamy do poznania historii bohaterów naszej  - nie tylko żołnierzy bezpośrednio uczestniczących w walce, ale i tych, którzy zajmowali się szeroko pojętą logistyką, bez której taka walka nie byłaby możliwa. Wszyscy jednak narażali życie i często płacili cenę najwyższą za swój opór, postawę, walkę z wrogiem. Bez względu na to, jakie były ich zadania, ich podejmowanie było wielkim aktem odwagi. Solidaryzm, pomoc i troska o innych to ważne fundamenty społeczeństwa obywatelskiego. Ważne wtedy i ważne dla funkcjonowania państwa dzisiaj. Pokazanie tej ciągłości, a przede wszystkim jej sensu, to również jeden z celów wystawy.

Ekspozycję można zwiedzać w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4 w dniach od 13 września 2018 do 7 lipca 2019.

Kuratorem  wystawy jest Tomasz Stachow.

Ostatnio dodane
Dracula
Dracula Live in Concert na 12. Festiwalu Muzyki Filmowej

Superprodukcja Francisa Forda Coppoli z muzyką Wojciecha Kilara w Krakowie!

Najlepsze zdjęcia 2018
Najlepsze zdjęcia fotoreporterów dlaStudenta.pl z 2018 roku [FOTO]

Z tych zdjęć jesteśmy najbardziej dumni. Zobaczcie galerię!