Sztuka
Opowieści senne

Opowieści senne

  • 2018-09-07, do 2018-11-03
  • Galeria Lipowa 3 ul. Lipowa 3, Kraków

Opis

Ani Muradyan - OPOWIEŚCI SENNE

Leżąca na pograniczu Europy i Azji Armenia to kraj pełen surowego piękna, bogatych tradycji sięgających czasów starożytnych oraz otwartych, serdecznych ludzi. Nazywana Krajem Owocu Granatu zachwyca górskimi krajobrazami i monumentalną architekturą wczesnośredniowiecznych klasztorów. To właśnie stąd pochodzi Ani Muradyan, Ormianka od 1993 roku mieszkająca w Polsce, ceramiczka, malarka, projektantka wnętrz, mebli i biżuterii, której wystawę zaprezentujemy w Galerii Lipowa 3.

Ani Muradyan jest niezwykle silnie związana z krajem swojego pochodzenia, co odciska piętno w pracach, które tworzy. Glina szamotowa, odzwierciedlająca surowość ormiańskiej przyrody, połączona z kolorowym szkliwem, złotem i srebrem tworzy barwną mozaikę, przypominając pełen ornamentalnego przepychu orientalny dywan. Litery alfabetu ormiańskiego, dla laików dekoracyjne w samej swojej istocie, ozdabiają prace Ani niekiedy jedynie w formie graficznego znaku, a niekiedy tworzą dłuższe sentencje, fragmenty wierszy, cytaty. Ceramiczne maski, czyli Magiczne Duszki Ani Muradyan, odwołują się zaś do bogato zdobionego narodowego stroju Armenii.

Zapraszam do Galerii Lipowa 3 na wyjątkowy wernisaż. Na Gości czekać będzie muzyczna niespodzianka, która pośród prac Ani Muradyan pozwoli poczuć ducha Armenii – Perły Kaukazu. Na starożytnym symbolu kultury Ormian – duduku, zagra Zofia Trystuła-Hovhannisyan.

- Aleksandra Skorek, kurator wystawy

Ostatnio dodane
Dracula
Dracula Live in Concert na 12. Festiwalu Muzyki Filmowej

Superprodukcja Francisa Forda Coppoli z muzyką Wojciecha Kilara w Krakowie!

Najlepsze zdjęcia 2018
Najlepsze zdjęcia fotoreporterów dlaStudenta.pl z 2018 roku [FOTO]

Z tych zdjęć jesteśmy najbardziej dumni. Zobaczcie galerię!