Sztuka
Nim wstanie dzień - spacer po krakowskich instalacjach artystycznych

Nim wstanie dzień - spacer po krakowskich instalacjach artystycznych

  • 2021-02-20
  • Kraków

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 19.

fot. Justyna Kamińska

Opis

Od soboty 20 lutego do niedzieli 28 lutego w 10 miejscach na terenie Krakowa będzie można oglądać instalacje artystyczne wykonane przez krakowskich artystów. To projekty inspirowane gwiazdami, czasem czy słowem. Spieszmy się na spacer, nim wstanie dzień!

Oświetlenie, lasery, animacje czy specjalnie skomponowane dźwięki – krakowskie instalacje artystyczne zapowiadają się naprawdę widowiskowo. Prace miały być pokazane w sylwestrową noc, jednak z powodu ogłoszonych 17 grudnia 2020 roku przez Ministra Zdrowia restrykcji związanych z walką z pandemią koronawirusa musieliśmy poczekać z wystawą w przestrzeni miasta.

 – Formuła miała wspomóc krakowskich artystów i to się udało. W momencie ogłoszenia w grudniu obostrzeń sylwestrowych wiedzieliśmy, że w 2021 roku będziemy prezentować instalacje w przestrzeni miasta. Prace nad nimi były już bardzo zaawansowane, prezentowaliśmy publicznie wizualizacje, a krakowianki i krakowianie byli żywo zainteresowani projektem. Już za kilka dni w 10 lokalizacjach będzie można zobaczyć coś naprawdę zjawiskowego. Oczywiście wciąż apelujemy o zachowanie środków ostrożności i zwiedzanie z zachowaniem bezpiecznego odstępu, ale przede wszystkim zachęcamy do delektowania się tą formą sztuki i dzielenia zdjęciami ze swoich spacerów w mediach społecznościowych oraz do oznaczania Krakowa – to przecież także doskonała forma promocji naszego miasta – zachęca Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Zrezygnowaliśmy tylko z jednej, największej instalacji, czyli Bramy Otwartej. Na niej miały się pojawić zdjęcia oraz filmy przedstawiające dawne imprezy sylwestrowe w Krakowie. 31 grudnia 2020 roku przed północą mieliśmy również włączyć wielkie odliczanie. 

– Sztuka współczesna ma wiele obliczy. Tym razem jedno z nich będzie można obserwować w przestrzeni miasta podczas spacerów – szczególnie tych popołudniowych i wieczornych – mówi Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa. – Kraków od początku pandemii realizuje wiele działań, które mają na celu wsparcie kultury oraz branż odpowiadających za produkcję i realizację projektów kulturalnych. Uruchomiliśmy między innymi program „Kultura Odporna”. Cały czas szukamy jednak nowych rozwiązań, dzięki którym możemy wspierać artystów. Szukamy także możliwości, jak bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami pokazywać ich twórczość mieszkańcom. Prezentacja instalacji świetlnych, które najefektowniej wyglądają po zmroku, na miejskich placach i reprezentacyjnych ulicach, jest więc najlepszym rozwiązaniem – dodaje prezydent Majchrowski.

ip

Polecamy
Ostatnio dodane
Finalistki i finaliści 20. edycji konkursu APH
Znamy finalistów Artystycznej Podróży Hestii 2021

Finałowa wystawa zbiega się z jubileuszem 20-lecia istnienia konkursu.

„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.