Sztuka
Kazimierzanin

Kazimierzanin

  • 2019-07-03, , godzina 17:00, do 2019-10-31
  • wstęp wolny
  • Stara Synagoga, ul. Szeroka 24, Kraków

Opis

Kazimierzaninto ostatnia część złożonego z pięciu wystaw projektu PrzeMieszczanie, który jest próbą pokazania współczesnego Krakowa i jego mieszkańców w kontekście przeszłości oraz obecnych, dynamicznych przemian, wpływających na zmianę wyglądu miasta i życie codzienne Krakowian.

Tytuł PrzeMieszczaniejest szczególnie symboliczny dla Kazimierza. Obecnie dzielnica Krakowa, niegdyś osobne miasto, była miejscem, do którego się przemieszczano, a raczej migrowano. Zjawisko to dotyczyło głównie ludności żydowskiej, która napływała do miasta z różnych stron od XIV wieku. Żydzi oficjalnie nie mogli osiedlać się w Krakowie aż do początku autonomii Galicji w 1867 roku. Najbardziej jaskrawym i jednocześnie tragicznym przykładem owego przemieszczania były przymusowe wysiedlenia ludności żydowskiej, a także polskiej, z Krakowa i Kazimierza w czasie II wojny światowej.

Po zakończeniu wojny, mimo częściowego zasiedlenia kamienic przez ludność polską i powrotu do dzielnicy części ludności żydowskiej, Kazimierz sprawiał wrażenie dzielnicy wymarłej, zdegradowanej. W latach pięćdziesiątych XX wieku przystąpiono do pierwszych prób jej rewitalizacji. Jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń, przede wszystkim ze względu na ochronę dziedzictwa Żydów krakowskich, było otwarcie w kwietniu 1959 roku w odrestaurowanej Starej Synagodze oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Obok wystawy stałej poświęconej tematyce żydowskiej, muzeum organizuje również wystawy czasowe - na otwarcie jednej z nich zapraszamy w środę 3 lipca.

Projekt stanowi osnowę Jubileuszu 120-lecia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wszystkie przedsięwzięcia jubileuszu 120-lecia Muzeum będzie łączył jeden cel – zajrzenie w głąb duszy współczesnych krakowian. Bo właśnie krakowianom dedykujemy to święto! 

Czas trwania wystawy: 4 lipca – 31 października 2019
Miejsce: Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Kurator wystawy: Piotr Figiela

Ostatnio dodane
WieÅźa Eiffla
Wieża Eiffla nocą, czyli zasady fotografowania zabytków i eksponatów muzealnych

Kilka przydatnych informacji odnośnie tego, co wolno fotografować, nie tylko podczas wakacji.

Rusza nabór na warsztaty fotograficzne FOTONY

Warsztaty skierowane są dla osób, które interesują się tradycyjną fotografią analogową i rzemiosłem.