Sztuka
Katarzyna Gemborys. Kształty Światła

Katarzyna Gemborys. Kształty Światła

  • 2018-05-09, , godzina 18:00, do 2018-06-30
  • Galeria Lipowa 3 ul. Lipowa 3, Kraków

Opis

W powszechnym rozumieniu tego słowa „biżuteria” to drobny przedmiot o artystycznym wyrazie, służący do ozdoby ciała i stroju. Czy szklana biżuteria tworzona przez Katarzynę Gemborys odpowiada tej definicji? Artystka określa swoje prace jako „obiekty biżuteryjne” – choć piękne, delikatne, subtelne, poprzez swój kształt i rozmiar dominują nad ciałem i strojem. Przestają być jedynie ozdobą. Dochodzi do zamiany ról – to ciało staje się dodatkiem do biżuterii.

Wszystkie obiekty tworzone przez Katarzynę Gemborys powstają w ogniu palnika gazowego. To technika wymagająca ogromnej wiedzy, doświadczenia i – przede wszystkim – cierpliwości. Pracując na palniku artystka korzysta jedynie z prętów ze szkła bezbarwnego. Wydawałoby się, że w ten sposób sama stawia sobie bariery, ogranicza się. Nic bardziej mylnego – bezbarwne szkło to szkło, które ma w sobie ogromną siłę wyrazu. Jest przewodnikiem dla światła, delikatnie podążającego drogą szklanych splotów, muskającego płynne, szklane linie…

„Kształty światła” to pierwsza wystawa indywidualna Katarzyny Gemborys w Krakowie. Zapraszam serdecznie na Lipową 3.

- Aleksandra Skorek, kurator wystawy

Mapa

Ostatnio dodane
Kaczmarczyk vs Paderewski - Tatra
Kaczmarczyk vs Paderewski - "Tatra", czyli niezwykły koncert w ICE Kraków Kraków

Będzie to pierwszy koncert Pawła Kaczmarczyka, promujący jego nadchodzący album.

Dzień Wolnej Sztuki
Dzień Wolnej Sztuki 2018 - otwarte galerie i muzea w całej Polsce

Statystyczny gość muzeum ogląda jedno dzieło sztuki przez 8 sekund. Pora to zmienić! Zobacz, na czym polega ruch Slow Art.

Kupony i kody rabatowe