Sztuka
Animalium

Animalium

  • 2020-10-13, do 2020-11-20
  • Galeria Lipowa 3, ul. Lipowa 3, Kraków

Opis

W 2013 roku w Galerii Lipowa 3 na wystawie „Cisza Dialogu” zaprezentowano prace studentów i absolwentów Pracowni Rzeźby w Ceramice krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Znalazła się pośród nich praca Jakuba Niewdany, ówczesnego studenta V roku Wydziału Rzeźby. Dwie ażurowe wieże, złożone z ceramicznych kosteczek, utrzymujące pomiędzy sobą ciężką, ceramiczną kulę stanowiły zobrazowanie gry przeciwieństw: tego co lekkie, z tym co ciężkie, tego co kruche i delikatne, z tym co odporne i mocne. Siedem lat później, w zupełnie innych okolicznościach, w innej przestrzeni ekspozycyjnej, Galeria Lipowa 3 prezentuje całkiem odmienne od tej studenckiej, prace Jakuba Niewdany na wystawie „Animalium”.

Po okresie prób i eksperymentów Jakub Niewdana znalazł drogę, którą konsekwentnie podąża. Tworzy głównie ceramiczne rzeźby animalistyczne, charakteryzujące się syntetyczną, zgeometryzowaną formą i wysmakowaną kolorystyką, często zdobione złotem i platyną. Zebry, nosorożce, krokodyle, rekiny, kozły, a przede wszystkim pełne siły i ekspresji goryle stanowią mieszankę artdecowskiego wyrafinowania, afrykańskiej prostoty i pop-artowskiego poczucia humoru. Opracowane przez artystę wzory występują w różnych odmianach barwnych, przykuwając wzrok ognistą czerwienią, soczystą zielenią czy pudrowym różem.

Wystawa „Animalium" jest podsumowaniem ostatnich pięciu lat, które minęły od czasu otwarcia autorskiej pracowni Artysty. Zapraszam na spotkanie z ceramicznym zwierzyńcem Jakuba Niewdany.

Aleksandra Skorek, kurator wystawy

JAKUB NIEWDANA - pochodzący z Brzezia koło Krakowa rzeźbiarz i fotograf młodego pokolenia. W 2014 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W tym samym roku otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2015 roku rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (obecnie z otwartym przewodem doktorskim). Oprócz działalności naukowej angażuje się również w pracę stowarzyszenia „Ceramika Bez Granic”, którego jest współzałożycielem oraz grupy artystycznej „Vera Icon” zrzeszającej twórców chrześcijańskich. Brał udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą. Od 2015 prowadzi autorską pracownię ceramiki.

 

Wystawa otwarta: 07.10 - 20.11.2020

Centrum szkła i ceramiki lipowa 3

Ul. Lipowa 3, kraków

Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Lekcje Sztuki w sieci, czyli pracownie artystyczne od kuchni

Dowiedzcie się więcej o pracowniach artystycznych na Dolnym Śląsku.

world_of_tomorrow
Poznaliśmy program Ars Independent Festival 2020 Online

Ponad 30 gości, 45 utworów audiowizualnych, blisko 600 minut wideo, prawie 400 minut spotkań i dyskusji.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.