Dzieje się - Sztuka

Transmandale - wernisaż wystawy Sipowicza

2014-01-15 13:18:57 | Kraków

18 stycznia Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie przy ul. Rajskiej 12 (wejście od ul. Szujskiego) zaprasza na wernisaż Transmandali Kamila Sipowicza.

Sipowicz jest szczególnego rodzaju psychonautą. Dotykając odległych terytoriów, w pewnym sensie nawet ich doświadczając, wraca na podmokły, grząski grunt cywilizacji, z którego wyrastają beznadziejne pragnienia i niezdrowe fascynacje. Po udanej wystawie TRANSMANDALI w Galerii Bocheńska w Centrum Kulturalnym Koneser w Warszawie przyszedł czas, aby pokazać je krakowskiej publiczności.

Podczas wernisażu Piotr Zdybał z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie porozmawia z Kamilem Sipowiczem o sztuce na pograniczu duchowego wzniesienia i cielesnej ekstazy. Jak doszło do spojenia ze sobą halucynogennej i ekspresyjnej estetyki mandali z aktualną tematyką społeczno-polityczną? Skąd biorą się inspiracje mistyką Dalekiego Wschodu i dlaczego oczy Tadeusza Rydzyka spoglądają na nas z pozycji Buddy.

Inspiracje kulturą i mitologiami Wschodu, światami kipiącymi halucynogenną roślinnością i wizjami wciąż powracają na nowo w twórczości poetyckiej i dokonaniach artystycznych Kamila Sipowicza. Rzeczywistość społeczno-polityczna opatrzyła je swoistym, aktualnym komentarzem. Na pozycję artysty jako orędownika i herolda ruchu wolnych konopi mocno wpływają kontrowersje kulturowe, blogerskie przepychanki i mimowolny sponsoring lokalnych prokuratur.

Transmandale są próbą rekonstrukcji tybetańskiego aktu medytacyjnego, który inaczej niż w swym pierwowzorze, zamiast stanu relaksacji i wytchnienia, wnosi aurę lęku i niepokoju. W miejscu, gdzie mieli zjawiać się bogowie i przyrodzony ład natury, pojawiają się bożyszcza i boginki masowej pop-kultury. Akt kontemplacyjny abdykuje na rzecz idolatrii. Współczesna mandala ocieka krwią i spermą, internetowym zgiełkiem i bełkotem celebrytów. W tym kontekście orientalna technika duchowego przemienienia jest już tylko kpiną i ironią. Tybetańskie koło, wyzwalający okręg, staje się więzieniem, zamknięciem w sieci „wolnego” oprogramowania.

ip

Słowa kluczowe: Transmandale Kamil Sipowicz Kraków wystawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

najlepsze okładki polskich płyt 2020
Oto 30 najlepszych okładek płytowych z 2020 roku

Wkrótce dowiemy się, kto został zwycięzcą Konkursu 30/30.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.