Dzieje się - Sztuka

Sztuka Krakowska po 1945 roku

2008-03-15 23:38:02 | Kraków
sztuka szpółczesna krakowaMuzeum Historyczne Miasta Krakowa od 14 marca prezentuje wystawę Sztuka Krakowska po 1945 roku. Po raz pierwszy pokazane są dzieła sztuki współczesnej znajdujące się w zbiorach MHK. Można zatem zobaczyć niewystawiane nigdy przedtem obrazy, rzeźby i grafiki.

Sztuka krakowska ostatnich 60 lat jest niezwykle bogata i różnorodna. Na jej kształt wpłynęły przecież uwarunkowania polityczne, społeczne i historyczne jakże burzliwego okresu w dziejach naszego kraju. Dzieła podzielono na kilka kategorii tematycznych czy też formalnych.

Pierwszy okres po zakończeniu II wojny światowej był w sztuce krakowskiej etapem rozliczeń z tym, co minęło. Ci artyści, których wojna dotknęła najmocniej, sięgnęli do neoromantycznego symbolizmu, groteski i metafory. Ten rodzaj sztuki będzie jeszcze widoczny m.in. w twórczości awangardy krakowskiej. Inną sztukę uprawiali koloryści, którzy przejęli od impresjonistów sposób malowania. Twierdzili oni, że nie ważne „co”, ale „jak” się maluje. Ich dzieła miały dać radość oczom i być – jak określił to Matisse – „wygodnym fotelem”. Ich uczniowie czynili tę sztukę coraz bardziej abstrakcyjną.

Innym zespołem dzieł jest sztuka socrealistów. W Polsce podobnie jak w ZSRR za istotny element polityki propagandowej i wychowawczej państwa uznano sztuki plastyczne. W tej sztuce dominowały dwa gatunki: portret i malarstwo tematyczne. Najczęściej spotykane motywy to produkcja, działalność polityczna i nauka. Nie dziwi więc fakt, że bohaterami obrazów zazwyczaj byli przedstawiciele klasy średniej, robotnicy w fabrykach, na budowach, ale także ludzie pracujący na wsi. Wykształcił się także specyficzny typ portretu – portret przywódcy – na tle sceny historycznej lub w swym gabinecie, podczas pracy lub w zamyśleniu. Charakterystycznym przykładem jest tu obraz Z. Pronaszko „Lenin w Krakowie” z 1955 roku. Martwa natura przedstawia teraz maszyny fabryczne, place budowy czy dźwigi.

Kolejną część wystawy stanowią dzieła Grupy Krakowskiej. Została ona reaktywowana w 1957 roku i kontynuowała założenia Grupy Krakowskiej z lat międzywojennych. Jej członkowie chcieli poprzez sztukę rozprzestrzenić idee sprawiedliwości społecznej i solidarności. Do Grupy należeli m. in. Maria Jarema, Jonasz Stern czy Erna Rosenstein. Tworzyli oni sztukę na wysokim poziomie artystycznym. Eksperymentowali, dotrzymując kroku twórczości zachodniej, ale zachowali związek z tradycją polskiej awangardy międzywojennej. Obrazy artystów z Grupy Krakowskiej (a potem także z Grupy Nowohuckiej) tworzone były z użyciem grubo kładzionej farby, piasku kleju, trocin i surowych materiałów, miały różną fakturę i powierzchnię

Muzeum prezentuje także sztukę metaforyczną. Tematyka metaforyczna obrazów, rzeźb i rysunków najczęściej łączyła się z człowiekiem i jego problemami. Przedstawiono radość z drobnych przyjemności, poruszano tematykę potrzeby przyjaźni, miłości, bliskości i akceptacji. Przykładem dzieła metaforycznego jest choćby rzeźba „Anioł nadziei” Krystyny Nowakowskiej. Nazwisko zasługuje na uwagę, gdyż – jak mówi Maria Zientara – o mężczyznach-rzeźbiarzach słyszy się dużo, a o kobietach w tej profesji znacznie mniej.

Prezentowana jest także tzw. Sztuka nieprzedstawiająca. Zdominował ją początkowo informel, następnie minimal art i optical art. Warto tu wspomnieć o Jadwidze Maziarskiej. Jej obrazy, skoncentrowane na materii obrazu, tworzone z użyciem żwiru, kamieni i tynku, określane są mianem malarstwa materii.

W kolejnej kategorii pokazana jest sztuka „drugiego obiegu”. Artyści wykreowali tu własny język porozumiewania się ze społeczeństwem przeciwko władzy. Jego elementami były polityczna satyra i groteska oraz nowe figury symboliczne i metafory.

Wystawę warto zobaczyć z wielu względów. Można zobaczyć wielkie, sprawiające wrażenie strasznie ciężkich, a rzeczywistości niezwykle lekkie rzeźby, dzieła zawierające w sobie niesamowitą ilość treści, choć na pozór banalne lub niezrozumiałe. Wystawa pokazuje także, jak wielki wpływ na sztukę mają panujące warunki oraz wydarzenia historyczne.

Ekspozycje potrwa do 14 września 2008 w Pałacu Krzysztofory.
Godziny otwarcia:
do 30 kwietnia: środa - niedziela godz. 9.00-16.00, czwartek godz. 10.00-17.00
od 1 maja: środa – niedziela godz. 10.00-17.30
Ceny biletów:
normalny 8 zł
ulgowy 6 zł
rodzinny 16 zł
zbiorowy dla grup szkolnych 4,50 zł

Agnieszka Nowak

Słowa kluczowe: Sztuka Krakowska po 1945 roku kraków wystawy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa sztuka współczesna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Zdzisław Beksiński obraz
Zdzisław Beksiński o swojej twórczości. Cytaty z artysty w rocznicę urodzin i śmierci

Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki "przetrwały". Oczywiście jest to pragnienie absurdalne - mówił artysta.

postojowe dla artystÃłw
Świadczenie postojowe dla artystów od ZUS

Od15 stycznia można wnioskować o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.