Dzieje się - Sztuka

"Kantata Polska" już w październiku w ICE Kraków

2018-08-01 13:08:15 | Kraków

11 października 2018 po raz pierwszy w całości usłyszymy "Kantatę Polską" Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Utwór w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry oraz Wrocławskiego Chóru Akademickiego pod kierunkiem Alana Urbanka zostanie zaprezentowany w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Narrator Jakub Wieczorek wcieli się w głównych bohaterów lat 20-tych XX wieku, m.in. w Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Mościckiego. Jego rolą będzie interpretacja fragmentów listów przywódców do żon i przyjaciółek, które przypomną nam, że byli to ludzie z krwi i kości. Pomimo trudnych czasów i walki o wolną Polskę przeżywali miłości i rozterki, mieli także swoje życie prywatne i rodzinne.

Elementami "Kantaty Polskiej" będą również cytaty z polskich pieśni ludowych: "Dziewczyna i chłopak", "Gaiczek zielony pięknie przystrojony", "Zielony mosteczek", "Piękno i miłość", na podstawie których dopisane zostaną fragmenty dotyczące polskiej współczesności. Autorami kantaty są Piotr Rubik i Zbigniew Książek. W Krakowie wykona ją Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry, której będzie towarzyszył Wrocławski Chór Akademicki pod kierunkiem Alana Urbanka. Wśród solistów 11 października na scenie znajdą się Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Olivia Wieczorek, Michał Gasz i Marcin Januszkiewicz.

Piotr Rubik urodził się 3 września 1968 roku w Warszawie. Od dziecka kształcił się jako wiolonczelista, najpierw w Podstawowej Szkole Muzycznej im. Emila Młynarskiego w Warszawie, potem w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako wiolonczelista współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, m. in. Orkiestrą Światową Jeunesses Musicales i Sinfonia Varsovia. Od dziecka wiedział, że jego główną pasją jest kompozycja. Na swej artystycznej drodze współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami pisząc dla nich utwory, akompaniując jako pianista czy prowadząc koncerty jako dyrygent.  Jako producent muzyczny zrealizował przeszło 30 albumów, między innymi dla Michała Bajora, czy Małgorzaty Walewskiej. Jego pierwszym dużym przebojem był "Dotyk" śpiewany przez Edytę Górniak. Największą popularność przyniosły mu wielkie formy wokalno – instrumentalne, takie jak oratoria "Tu es Petrus", czy "Psałterz wrześniowy". Przeboje z tych dzieł – "Niech mówią, że to nie jest miłość" (uznana polską piosenką wszechczasów w plebiscycie Radia Zet), czy "Psalm dla ciebie" przez wiele tygodni utrzymywały się na szczytach list przebojów.

Koncert:

Data: 11 października 2018
Miejsce: Centrum Kongresowe ICE Kraków, Marii Konopnickiej 17

Bilety: od 40 zł

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: koncert, koncerty 2018, muzyka artystyczna, muzyka wokalno-instrumentalna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sacrum Profanum
Urodziny Stanisława Lema na Festiwalu Sacrum Profanum Kraków

W programie premiera książki "Boli tylko, gdy się śmieję" oraz wyjątkowe słuchowisko - "Solaris" na żywo.

fot. materiały prasowe
"Kantata Polska" już w październiku w ICE Kraków Kraków

Wydarzenie odbędzie się 11 października 2018.

Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

Polecamy
Niesamowite rysunki na chodniku: Edgar Mueller
Niesamowite rysunki na chodniku: Edgar Mueller

Ci artyści uliczni posiedli umiejętność oszukiwania ludzkiego oka.

Banksy - artysta niepokorny we Wrocławiu?
Banksy - artysta niepokorny we Wrocławiu?

Zaczęło się od plotki - a według niej najsłynniejszy artysta sztuki ulicznej na świecie, Banksy zamierza namalować graffiti na wrocławskim Śródmieściu.

Ostatnio dodane
Sacrum Profanum
Urodziny Stanisława Lema na Festiwalu Sacrum Profanum Kraków

W programie premiera książki "Boli tylko, gdy się śmieję" oraz wyjątkowe słuchowisko - "Solaris" na żywo.

fot. materiały prasowe
"Kantata Polska" już w październiku w ICE Kraków Kraków

Wydarzenie odbędzie się 11 października 2018.

Kupony i kody rabatowe