Dzieje się - Sztuka

Kaczmarczyk vs Paderewski - "Tatra", czyli niezwykły koncert w ICE Kraków

2018-05-11 09:43:07 | Kraków

11 listopada 2018 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się koncert Kaczmarczyk vs Paderewski - "Tatra". Wydarzenie to będzie pierwszym koncertem Pawła Kaczmarczyka, promującym jego nadchodzący album pod tym samym tytułem. Płyta ukaże się w listopadzie i znajdziemy na niej sześć utworów, których źródłem i inspiracją jest „Album Tatrzańskie” Ignacego Jana Paderewskiego. W 1884 roku ten wielki artysta i mąż stanu zreinterpretował pieśni góralskie, a 134 lata później ta twórczość zostanie „przetłumaczona” na muzyczny język Pawła Kaczmarczyka łączący folk, klasykę i jazz.

Kaczmarczyk vs Paderewski - Tatra

Pierwszy album z takim rozmachem

W nagraniu płyty udział weźmie trio jazzowe, orkiestra oraz DJ i podobny skład usłyszymy również 11 listopada w Krakowie. Na scenie, oprócz samego Pawła Kaczmarczyka przy fortepianie, pojawią się także Michał Barański (kontrabas), Tomasz Torres (prekusja), Mr. Krimea przy gramofonach oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej - jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. To będzie ogromny, muzyczny spektakl!

- „Tatra” będzie moim szóstym albumem, ale pierwszym nagranym z takim rozmachem - mówi Paweł Kaczmarczyk. - Ten rozmach zamierzamy przenieść na scenę ICE Kraków, by jak najmocniej poruszyć publiczność. Jestem przekonany, że po tym koncercie wielu słuchaczy inaczej spojrzy i na pieśni góralskie i na Paderewskiego - dodaje.

Kaczmarczyk to krakowski pianista i kompozytor, który na koncie ma dwie nominacje do Fryderyków, nagrody „Gazety Wyborczej", „Trójki” oraz liczne tytuły artysty i płyty roku. Gra regularnie na całym świecie, a jego nazwisko często przywoływane jest przez zagraniczne media. Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego założenia ma wymykać się jednoznacznym określeniom.

Koncert z historią w tle

Paweł Kaczmarczyk nieprzypadkowo zajął się twórczością I. J. Paderewskiego właśnie w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Artysta urodzony w 1860 roku nie tylko był jednym z najwybitniejszych pianistów swojej epoki, ale i kluczową postacią w procesie odzyskiwania suwerenności po I wojnie światowej. To właśnie jego starania miały wpływ na umieszczenie postulatu stworzenia niepodległej Polski wśród 14 punktów programu Woodrowa Wilsona.

Z kolei przybycie Paderewskiego do Poznania w 1918 roku stało się̨ impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którego następstwie większość ziem zaboru pruskiego weszła w skład odrodzonej Polski. Wkrótce potem Paderewski objął funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych. Do końca swoich dni na różne sposoby służył polskim sprawom, zachowując jednocześnie swój zasłużony status ikony światowej kultury. W pamięci potomnych na zawsze zapisał się jako wirtuoz muzyki, orędownik polskości, wybitny polityk i filantrop.

Bilety w cenie od 30 zł do 70zł  dostępne będą od 11 maja.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Centrum Kongresowe ICE Kraków, 2018, album, bilety, cena
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sacrum Profanum
Urodziny Stanisława Lema na Festiwalu Sacrum Profanum Kraków

W programie premiera książki "Boli tylko, gdy się śmieję" oraz wyjątkowe słuchowisko - "Solaris" na żywo.

fot. materiały prasowe
"Kantata Polska" już w październiku w ICE Kraków Kraków

Wydarzenie odbędzie się 11 października 2018.

Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

Polecamy
Wystawa fotograficzna Ryszarda Kisiela i Karola Radziszewskiego zapowiedzią Trans*Festiwalu
Wystawa fotograficzna Ryszarda Kisiela i Karola Radziszewskiego zapowiedzią Trans*Festiwalu Kraków

Wystawa fotograficzna pt. „Travestis” zapowiada Trans*Festiwal. Wernisaż odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 18:00 w Galerii ZPAF.

Zmarł Maciej Zembaty
Zmarł Maciej Zembaty

Maciej Zembaty, poeta, satyryk i klasyk czarnego humoru nie żyje. P

Ostatnio dodane
Sacrum Profanum
Urodziny Stanisława Lema na Festiwalu Sacrum Profanum Kraków

W programie premiera książki "Boli tylko, gdy się śmieję" oraz wyjątkowe słuchowisko - "Solaris" na żywo.

fot. materiały prasowe
"Kantata Polska" już w październiku w ICE Kraków Kraków

Wydarzenie odbędzie się 11 października 2018.

Kupony i kody rabatowe