Dzieje się - Sztuka

Japoński design

2008-04-07 10:36:17 | Kraków
 W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przy ul. M. Konopnickiej 26 można obejrzeć wystawę plakatu japońskiego z kolekcji Dai Nippon Printing Archives of Graphic w Tokio.  Wystawa jest dostępna do 27 kwietnia.

Ostatnie 15 lat jest czasem wielkiej cyfrowej rewolucji, która nigdzie nie nabrała takiego tempa jak właśnie w Japonii. Zbiór blisko stu zaprezentowanych w Manggha prac jest naocznym dowodem przemian w obszarze komunikacji wizualnej i niezwykłego rozwoju współczesnych mediów.
 
Kolekcja koncentruje się wokół prac prawdziwych mistrzów designu XX i XXI wieku. Są to dwie grupy twórców. Pierwsza skupia tych należących do czołówki japońskich i równocześnie światowych plakacistów, zaczynających swoją działalność już w latach 60. Wśród nich znajduje się m.in. Mitsuo Katsui -  laureat wielu prestiżowych nagród w festiwalach i konkursach plakatowych, zdobywca złotego medalu na 14. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie z 1994 roku za plakat "The Blessing of Light" ("Błogosławieństwo światła"). Oprócz prac Katsui zobaczymy twórczość Kazumasa Nagai, Ikko Tanaka czy Tadanori Yokoo. 
 
Druga grupa twórców to nieco młodsi graficy, doskonale orientujący się w możliwościach programów komputerowych. Chętnie eksperymentują w fotomontażach i rozkwitają przede wszystkim w sztuce komiksu (manga), tacy jak Keiko Hirano, Kenjiro Sano, Kashiwa Sato czy Taku Satoh.
 
Na wystawie odnajdziemy plakaty z Expo, olimpiad czy reklamujące znane na całym świecie marki, takie jak Coca-Cola czy Nikon. Każdy z nich zachwyca „perfekcyjnością, wyrafinowaną techniką druku i ogromną siłą ekspresji”. Wystawa organizowana jest w ramach projektu międzynarodowej współpracy Japonii z Europą. Swoją premierę miała w Die Neue Sammlung w Monachium. Następnie gościła muzeach w Zurychu, Frankfurcie, Pradze, Berlinie oraz w Warszawie (Muzeum Plakatu w Wilanowie).
 
Studenci za wstęp na wystawę płacą 10 zł. (w cenie również zwiedzanie innej, równoległej wystawy w muzeum – Power of Flower).Więcej informacji - www.manggha.krakow.pl

Sylwia Stodulska

(sylwia.stodulska@dlastudenta.pl )




Słowa kluczowe: muzeum Manggha, Japonia, japońskie plakaty, japońska sztuka, wystawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
konkurs Red Bull Illume
Konkurs fotograficzny Red Bull Illume - kończy się czas na zgłoszenia

To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie.

Nocna mara obraz
"Nocna mara", czyli groza w malarstwie Johanna Heinricha Füssliego

Czy dzieło sztuki może przywodzić na myśl horrory?

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.