Dzieje się - Sztuka

Festiwal Sacrum Profanum: Bezpłatne koncerty, spotkania, warsztaty i dyskusje

2017-09-14 09:30:50 | Kraków

Bezpłatne koncerty, spotkania, warsztaty i dyskusje uzupełniają program Festiwalu Sacrum Profanum, który rozpocznie się już 26 września. Przedstawiamy program wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji wydarzenia. Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Sacrum Profanum

W zeszłym roku Festiwal został uzupełniony o  otwarte koncerty, spotkania i warsztaty, które cieszyły się sporą popularnością. W tym roku nie będzie inaczej – poza trzema bezpłatnymi koncertami, sześcioma wydarzeniami przygotowanymi wspólnie z magazynami „Glissando” i „Fragile”, Sacrum Profanum zaprasza na trzy spotkania literackie, które wprowadzą słuchaczy w szerszy kontekst współczesnej kultury i literatury rumuńskiej.

Wstęp na koncerty Efter/ Soley/ AsiKIDS (30.09, 12.00, Cricoteka), Femenine (30.09, 13.00, Muzeum Inżynierii Miejskiej) oraz Medytacje (01.10, 13.00, ICE Kraków) jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki dystrybuowane w portalu Evenea.pl

26 września (wtorek), godz. 17.00 / Cricoteka

Obrazy Rumunii 

Rumunia to kraj wciąż obcy dla Polaków, pełen sprzeczności, trudnych przeżyć historycznych, postsowieckiego widma, ale i niezwykłej, oryginalnej kultury. Ile oblicz ma Rumunia i których spośród nich nie znamy? O kraju rozciągniętym pomiędzy Wschodem a Zachodem opowie Bogumił Luft, były ambasador Polski w Rumunii i dziennikarz, który swoje trzydziestoletnie doświadczenie dyplomatyczne spisał w poruszającym reportażu Rumun goni za happy endem.

Dyskusja: Bogumił Luft
Prowadzenie: Ziemowit Szczerek

27 września (środa), godz. 18.00 / Cricoteka

Literatura rumuńska dla początkujących i średnio zaawansowanych

Tłumaczka między innymi Maxa Blechera, Mircei Cãrtãrescu, Dana Lungu, Ioana Es. Popa, Varujana Vosganiana zaprasza na najkrótsze na świecie wprowadzenie do literatury rumuńskiej, tej tłumaczonej i nietłumaczonej. Wojciech Bonowicz - poeta, krytyk i publicysta - w imieniu czytelników będzie wypytywał o to, co należy czytać, w jakiej kolejności i jakie kompetencje czytelnicze są niezbędne do uczestnictwa w przygodzie z współczesną literaturą rumuńską.  

Dyskusja: Joanna Kornas-Warwas
Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

28 września (czwartek), godz. 14:30 / Cricoteka

Kompozytorski wykon. Spotkanie warsztatowe z Jennifer Walshe / Zaprasza magazyn „Glissando”

„Nowa Dyscyplina to sposób tworzenia – zarówno komponowania, jak i przygotowywania utworów do wykonania. Nie jest to jednak styl, choć utwory mogą mieć podobną estetykę. Kompozytorzy tworzący w ten sposób sięgają do tańca, teatru, filmu, wideo, sztuk wizualnych, instalacji, literatury i stand-upów...” – pisze w manifeście "Nowa dyscyplina" autorka i wykonawczyni "Everything is Important". Spotkanie w języku angielskim.

28 września (czwartek), godz. 16.30 / Cricoteka

Rozmowa: Minimalizm inaczej / Zaprasza magazyn „Glissando”

Widmo minimalizmu wciąż wraca. Jedną z najciekawszych tendencji ostatnich lat jest eksploracja korzeni, obrzeży oraz mutacji historycznego minimalizmu. Zmieniają się jego geografie, coraz więcej uwagi poświęca się uprzednio pomijanym środowiskom i scenom. Czy wciąż mówimy o minimalizmie, czy może już o minimalizmach? Przyjrzymy się współczesnym rozumieniom pojęcia i jego oddziaływaniu na muzykę współczesną: tak komponowaną, jak i improwizowaną, w środowiskach muzyki nowej, jak i niezależnej. Z numerami #31 Sound art oraz #32 Zapis „Glissanda” w tle.

Rozmówcy: Oren Ambarachi, Adriana Borowska, Frédéric Blondy, Paulina Owczarek, prow. Antoni Michnik

28 września (czwartek), godz. 18.00 / Cricoteka

Krótka historia Małego Paryża

UWAGA: Spotkanie prowadzone w jęz. polskim i rumuńskim

Florian jest już dobrze znany polskiemu czytelnikowi, przede wszystkim za sprawą Małych palców i  napisanej wspólnie z bratem powieści wspominkowej Starszy brat, młodszy brat. Ostatnią jego powieścią, która ukazała się w Polsce, są Dni króla. To wspaniała opowieść, w której pierwsze skrzypce gra nie, jak sugerowałby tytuł, książę Karol – władca Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny – lecz stolica rodzącej się wówczas współczesnej Rumunii. To bezsprzecznie złote dni Bukaresztu, a także okres, który nie trwał może długo, ale pozostawił trwały, do dziś zauważalny ślad.

Dyskusja: Filip Florian
Prowadzenie: Łukasz Wojtusik, Radosława Janowska-Lascar

29 września (piątek), godz. 17:00 / Klubokawiarnia Ludowa

Rozmowa: Emocje / Zaprasza magazyn „Fragile

Czy w muzyce chodzi o emocje? Wydaje się, że w ciągnącym się od stuleci sporze między uczuciem i rozumem wygrywają emocje. Ale intelektualny przeciwnik nie złożył przecież broni, a argumenty ma nadal mocne. A może opozycja rozum-emocje w muzyce jest niepotrzebna lub z gruntu fałszywa?

Rozmówcy: Anna Chęćka-Gotkowicz (estetyka muzyki), Julia Kaleńska-Rodzaj (psycholog muzyki), Rafał Mazur (improwizator), prow. Tomasz Gregorczyk

30 września (sobota), godz. 10:30 / Spółdzielnia Ogniwo

Wykonawca kompozytorem. Michał Górczyński i warsztaty z „partytur codzienności” / Zaprasza magazyn „Glissando”

„Miał być obiad, a jest drugie śniadanie. Potrzeba dużej ilości ósemek i coraz delikatniejszej artykulacji w działaniu. Jeszcze sprawa bułki, jednego pnącza szczypiorku oraz pytania o normalność, która nie istnieje...” – czy to mógłby być wyimek z „partytury codzienności”? Dlaczego nie! Zapraszamy na czynne warsztaty z zapisem codziennego i niemożliwego, pełne niespodziewanych dźwiękowych akcji i reakcji. Nie przewidujemy powagi. Warsztaty wokół nadchodzącego #32 Zapis.

30 września (sobota), godz. 15:00 / Cricoteka

Rozmowa: Polityka / Zaprasza magazyn „Fragile”

Czy muzyka jest dobrym narzędziem walki politycznej? A może jest nośnikiem określonych ideologii zawsze, nawet kiedy twórcy odżegnują się od jakiegokolwiek społecznego zaangażowania? Innymi słowy – ile muzyki w polityce, ile polityki (również ukrytej) w muzyce.

Rozmówcy: Dariusz Brzostek, Michał Libera, prow. Marcin Barski

1 października (niedziela), godz. 11:00 / ICE Kraków – Kinnarps Coworking Garden

Rozmowa: Medytacja / Zaprasza magazyn „Fragile”

Czy w kulturze Zachodu medytacja może mieć cokolwiek wspólnego z muzyką? Czy możemy w stosunku do dźwięku stosować praktyki medytacyjne, na czym miałyby one polegać i czym może różnić się taki odbiór muzyki od modelu percepcji intelektualnej? Czy w tej kwestii mogą nam pomóc doświadczenia innych kultur?

Rozmówcy: Małgorzata Kęsicka (zajmuje się Pauline Oliveros), Stanisław Radoń (kognitywistyka, neurologia, psychoterapia), Rafał Mazur, prow. Tomasz Gregorczy

ip

Słowa kluczowe: Kraków, wydarzenia, program, koncerty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

wystawa fotografii Judyty Papp
Pisarze - fotografie Judyty Papp w Bibliotece Kraków Kraków

Wystawa prezentuje unikatowe wielkoformatowe portrety wybitnych pisarzy.

Sacrum Profanum 2018
Znamy program 16. edycji festiwalu Sacrum Profanum

Dni 11-17 września będą świętem niepodległej muzyki!

Polecamy
Międzynarodowy Festiwal Bardów - OPPA 2008
Międzynarodowy Festiwal Bardów - OPPA 2008

OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów (do 2005 roku jako Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej) jest w Polsce najważniejszym festiwalem prezentującym twórczość bardów, czyli piosenkarzy będących zarazem autorami i kompozytorami własnych utworów.

Ostatnio dodane
Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

wystawa fotografii Judyty Papp
Pisarze - fotografie Judyty Papp w Bibliotece Kraków Kraków

Wystawa prezentuje unikatowe wielkoformatowe portrety wybitnych pisarzy.

Kupony i kody rabatowe