Konferencje - Z życia Uczelni

Relacja z konferencji "Farmaceuta na rynku pracy 2020" [FOTO]

2020-03-12 11:39:18 | Kraków

29 lutego 2020 roku w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego UJ CM odbyła się konferencja pt. "Farmaceuta na rynku pracy". Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji UJ CM i jego celem było przybliżenie studentom, jak i osobom, które niedawno ukończyły studia, możliwości pracy w branży farmaceutycznej. Dziedziny, gdzie wiedza farmaceuty okazuje się niezbędna jest wiele, jednak klucz do znalezienia odpowiedniej ścieżki kariery to również dopasowanie własnych predyspozycji do tych wymaganych na danym stanowisku.

Zobacz też: Zdjęcia z konferencji Farmaceuta na rynku pracy 2020>>

Farmaceuta na rynku pracy 2020 zdjęcie z wykładuZobacz też: Farmaceuta na rynku pracy 2020 - zapowiedź konferencji>>

Przebieg konferencji

Cykl wykładów rozpoczęło wystąpienie mgr farm. Pawła Konrada Tuszyńskiego. Przybliżył on uczestnikom, jak w Polsce próbuje się realizować opiekę farmaceutyczną i jakie korzyści niesienie ona w codziennej pracy z pacjentami w aptece.

Dziedzinę farmacji szpitalnej przedstawiła mgr farm. Ksenia Czech. Można było dowiedzieć się o obowiązkach farmaceuty pracującego w aptece szpitalnej, jak nadzór nad lekami, przygotowywanie cytostatyków, żywienia pozajelitowego czy udział w zespołach  ds. antybiotykoterapii.

Kolejnym, choć jak na razie nadal rzadziej spotykanym, ogniwem istotnym w opiece nad pacjentem w szpitalu jest farmaceuta kliniczny. Mgr farm. Kamila Urbańczyk pokazała, jak farmacja kliniczna wygląda w innych krajach, jak Kanada, Irlandia czy Czechy, dzięki czemu uczestnicy mogli zobaczyć, jakie ma ona cele. Prelegentka również podzieliła się własnymi doświadczeniami z tej pracy, podkreślając, że polscy lekarze zaczynają dostrzegać i doceniać wiedzę, jaką wnosi farmaceuta kliniczny w procesie leczenia pacjenta.

Dr hab. Aleksander Mendyk wygłosił wykład pt. "Od pomysłu do gotowego leku - Research & Development". Była to okazja do zgłębienia informacji na temat tego, jak wygląda proces powstawania nowego leku oraz przy jakich jego etapach może pracować farmaceuta.

Kolejne wystąpienie było rozwinięciem tematu kreacji nowego leku - dotyczyło ono mianowicie badań klinicznych. Mgr farm. Ernest Szubert zwięźle ujął ten szeroki temat, dodatkowo dzieląc się własnymi refleksjami na temat konkretnego stanowiska w tej branży - pracy monitora klinicznego. Dzięki temu można było usłyszeć, że praca ta wymaga m.in. odporności na stres, otwarcia na częste podróżowanie.

Gotowy lek, już dopuszczony do obrotu, jednak nadal wymaga odpowiedniego nadzoru, chociażby poprzez monitorowanie działań niepożądanych zgłaszanych przez profesjonalistów medycznych czy pacjentów. Charakterystykę pracy w Pharmacovigilance mogliśmy poznać, dzięki wykładowi mgr farm. Tomasza Płatka. Podkreślił on kilka istotnych faktów, np. obowiązek zgłaszania również tych działań niepożądanych, które zostały już uwzględnione w opisie dołączonym do leku, w celu monitorowania częstości zachodzenia tych zjawisk.

Temat marketingu farmaceutycznego podjęła mgr farm. Anna Smutek. Wskazała ona, że skupia się on nie tylko na odpowiedniej promocji danego leku skierowanego do pacjentów, ale również na dostarczeniu lekarzom najbardziej efektywnych oraz tanich produktów leczniczych.

Farmaceuci po ukończeniu studiów mogą zgłębiać dalej swoją wiedzę poprzez wybór szkoły doktorskiej. Aktualne oczekiwania od kandydata i cały proces rekrutacji oraz dalszego procesu kształcenia aż do uzyskania tytułu doktora przekazał dr hab. Krzysztof Kamiński, prof. UJ.

Na sam koniec mgr farm. Justyna Uman-Ntuk podpowiedziała uczestnikom konferencji, w jaki sposób mogą rozwijać swoje kompetencje już nawet w trakcie studiów. Okazało się, że możliwości jest wiele: od kursów i staży, poprzez studia podyplomowe, na specjalizacjach kończąc.

29 luty okazał się być bardzo intensywnym dniem dla wszystkich, którzy postanowili wziąć udział w konferencji. Z pewnością jednak inicjatywa ta okazała się przydatna i ważna, wielu młodym ludzi pomagając w wyborze przyszłej ścieżki kariery.

Całe przedsięwzięcie wspierał partner - "Kariera w farmacji".

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Farmacja, Praca, Rynek, Zatrudnienie, Wykłady, PTSF, Porady, 2020, Zdjęcia

Farmaceuta na rynku pracy 2020 - zdjęcia z konferencji (9)

Farmaceuta na rynku pracy 2020
Farmaceuta na rynku pracy 2020
Farmaceuta na rynku pracy 2020
Farmaceuta na rynku pracy 2020
Farmaceuta na rynku pracy 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Studencki Festiwal Informatyczny
Nadchodzi 19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego

SFI w Krakowie już w dniach 4-6 Kwietnia 2024!

Polecamy
Festiwal BOSS 2020 - 1. edycja online już 25 kwietnia!

Poznaj prelegentów i tematy wystąpień, które pomogą ci wejść w świat biznesu!

Konferencja naukowa "Współczesne Trendy w Biznesie" 2020 - informacje o wydarzeniu

Nowe spojrzenie na biznes. Poznaj tematykę i program 9. edycji wydarzenia!

Ostatnio dodane
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.