Ze Świata - Studencka Polityka

Jak dostać się na studia medyczne w UK?

2017-06-27 08:10:39 | Kraków

Medycyna jest jednym z najbardziej obleganych kierunków w Wielkiej Brytanii, i nic dziwnego – brytyjskie uczelnie oferują najwyższy światowy poziom nauczania, a praktyczne metody nauczania zapewniają kontakt z prawdziwym środowiskiem szpitalnym już od pierwszych tygodni zajęć. To wszystko sprawia, że na studia medyczne w Anglii aplikują tysiące kandydatów z całego świata. Co trzeba mieć, żeby wyróżnić się z tłumu i zapewnić sobie miejsce na wymarzonym kierunku?


Jakie są wymagania na studia medyczne w Anglii?

Podobnie jak w Polsce, wymagania są dosyć wysokie. Dobra wiadomość jest taka, że uczelnie respektują polskie kwalifikacje, nie trzeba więc podchodzić do matury międzynarodowej (IB). Kandydaci na przyszłych lekarzy muszą zdawać na maturze chemię i biologię, i powinni zdobyć co najmniej 80% z tych przedmiotów. Ponadto brana pod uwagę jest też ogólna średnia ze wszystkich przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym. Wymagania różnią się pomiędzy uczelniami, ale ze względu na fakt, że medycyna jest w Anglii bardzo obleganym kierunkiem, średnia niższa niż 80% może nie wystarczyć, żeby dostać się na wymarzone studia.

UK CAT – test predyspozycji zawodowych

Bardzo dobrze zdana matura nie wystarczy jednak, żeby dostać się na studia medyczne w Anglii. Wszyscy kandydaci muszą zdać także test UK CAT (Clinical Aptitude Test). Jest to egzamin sprawdzający nie tyle wiedzę, co predyspozycje kandydata do wykonywania zawodu lekarza, takie jak krytyczne myślenie, analizowanie informacji czy zachowanie w trudnych sytuacjach zawodowych. Na stronie Global Education znajdziesz więcej informacji o formacie testu, a także wskazówki, jak się do niego skutecznie przygotować. Bardzo ważne jest pamiętanie o terminach – UK CAT musisz zdać już w wakacje poprzedzające klasę maturalną, a ostateczny termin składania aplikacji na studia medyczne w Anglii mija co roku 15 października.

List motywacyjny, czyli medycyna to moja pasja!

Wymagania na kierunek lekarski czy stomatologię w Wielkiej Brytanii nie ograniczają się jednak tylko do matury i testu kompetencji – równie ważne jest to, co kandydat może napisać o sobie w liście motywacyjnym. Bardzo przydatne jest posiadane jakiegokolwiek doświadczenia związanego z medycyną, jakiego jak np. wolontariat w szpitalu lub domu opieki. Takie doświadczenia nie tylko dają cenne umiejętności, ale przede wszystkim pokazują, że kandydat ma już pojęcie o tym, jak wygląda praca lekarza, a medycyna to jego plan na życie, a nie chwilowa zachcianka.

A co z angielskim?

Ostatnim wymogiem stawianym kandydatom na studia medyczne w Anglii jest znajomość języka. Wszystkie uniwersytety i szkoły medyczne w Wielkiej Brytanii akceptują certyfikat IELTS. Wymagania na studia medyczne są zazwyczaj nieco wyższe niż na pozostałe kierunki – minimalny wynik to najczęściej 7.0 – a dzieje się tak dlatego, że studenci kierunków medycznych w UK już od pierwszego semestru mają kontakt z prawdziwymi pacjentami, muszą więc władać językiem wystarczająco dobrze, żeby być w stanie swobodnie się z nimi porozumieć.

Nie ulega wątpliwości, że dostanie się na studia medyczne w Anglii to nie lada wyzwanie, ale osoby, które mu sprostają mogą liczyć na edukację najwyższym poziomie, i stuprocentowe przygotowanie do zawodu lekarza. Na studia na ponad 100 uniwersytetach w Anglii i Walii, w tym także na kierunki medyczne, możesz aplikować z bezpłatną pomocą teamu Global Education! Pomagamy w całym procesie aplikacji, od wyboru uczelni aż po złożenie wniosku o pożyczkę i akademik. Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 3000 zadowolonych studentów, którzy dostali się z nami na wymarzone uczelnie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak spełnić twoje marzenia!

Więcej informacji na temat studium medycznych w UK dowiesz się na studiujwanglii.pl

Artykuł Partnera

Słowa kluczowe: studia za granicą, medycyna w Wielkiej Brytanii, medycyna, uczelnie w Wielkiej Brytani
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • NAWA [0]
    Zelen
    2017-11-24 11:56:05
    A co w takim przypadku z nową powołaną NAWĄ studencką? Jednym z podstawowych zadań NAWA jest inicjowanie i wspieranie mobilności studenckiej. Realizacja tego zadania odbywać się będzie poprzez ustanawianie programów, których celem jest zwiększenie poziomu umiędzynarodowienia polskich instytucji szkolnictwa wyższego, a także umożliwienie polskim studentom zyskania doświadczenia międzynarodowego. Może warto byłoby się zdecydować?
Zobacz także
Szpiegostwo - studia magisterskie
Jak zostać szpiegiem? Nowy kierunek studiów!

Całe życie chciałeś robić coś, co utrzyma wysoki poziom adrenaliny we krwi? A co powiesz na studia ze szpiegostwa?

Darmasiswa Stypendium, czyli studiuj i odkrywaj uroki Indonezji! Jak to zrobić?

Zwiedzanie orientalnego kraju w czasie studiów jest bardzo realne. Poznaj program stypendialny rządu indonezyjskiego.

Polecamy
Szpiegostwo - studia magisterskie
Jak zostać szpiegiem? Nowy kierunek studiów!

Całe życie chciałeś robić coś, co utrzyma wysoki poziom adrenaliny we krwi? A co powiesz na studia ze szpiegostwa?

Polecamy
Ostatnio dodane
Szpiegostwo - studia magisterskie
Jak zostać szpiegiem? Nowy kierunek studiów!

Całe życie chciałeś robić coś, co utrzyma wysoki poziom adrenaliny we krwi? A co powiesz na studia ze szpiegostwa?

Popularne