Z życia Uczelni - Studia

Dziennikarstwo przyrodnicze - nowy kierunek na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

2021-10-05 13:49:43 | Kraków

Obecnie dziennikarstwo stoi przed zadaniem przybliżenia odbiorcom kwestii ekologicznych, gospodarczych, a także środowiskowych - związanych z działalnością człowieka w obliczu zmian klimatycznych, odpowiedniego gospodarowania zasobami środowiska, nowych stylów życia i potrzeb zrównoważonych wyborów. Z tego powodu Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie otworzył nowy kierunek, który odpowiada na potrzeby współczesnego świata - dziennikarstwo przyrodnicze.

Dziennikarstwo przyrodnicze - nowy kierunek na Uniwersytecie pedagogicznym w Krakowie

Czym jest dziennikarstwo przyrodnicze?

Społeczeństwo, a w nim biznes, instytucje, media i sektor pozarządowy są wzywane do podejmowania nowych ról w celu kształtowania odpowiedzialnych postaw, szanujących walory przyrody i dobrostan społeczny. Dziennikarstwo przyrodnicze uczy jak pozyskiwać i prezentować informacje o współczesnym człowieku w kontekście aktualnych zmian w przyrodzie. To także rozpowszechnianie wyników badań naukowych, nowych trendów, stylów życia, działalności ludzi oraz polityki klimatycznej. 

Dlaczego warto wybrać dziennikarstwo przyrodnicze?

Studia II stopnia na Uniwersytecie Pedagogicznym umożliwiają zapoznanie się warsztatem dziennikarskim w obrębie specjalizacji nauk o człowieku i wiedzy przyrodniczej. Dają także możliwość poznania roli żywności w kontekście lokalnym i globalnym, a także zrównoważonego podejścia do środowiska. Wykształcenie w tym kierunku jest unikalnym walorem na obecnym rynku pracy, zwłaszcza w zakresie tworzenia ciekawych oraz udokumentowanych w środowisku naukowym, treści popularnonaukowych i newsowych. 

Dodatkowo na studiach są poznawane mechanizmy kształtowania opinii publicznej i rzecznictwa interesów, odbywa się to na zajęciach z marketingu, promocji marki i public relations. Skuteczna komunikacja wizerunkowa jest istotna dla budowania zdolności przewagi narracyjnej z pomocą technik komunikacji, social media i transformacji cyfrowej. To wyróżni absolwenta studiów na rynku wydawniczym - jako kompetentnego autora, redaktora czy publicystę. 

Odbiorcy mediów – czytelnicy, słuchacze, widzowie oraz aktorzy zmian społecznych w otaczającej przyrodzie – czekają na współczesne formy przekazu, w tym dziennikarstwo jakościowe, oparte o najnowsze technologie informacyjne. Dzięki temu społeczeństwo może pogłębiać świadomość ekologiczną, posługiwać się rzetelną wiedzą z  nauk przyrodniczych, aspektów bioetycznych oraz odpowiedzialnego biznesu. 

Program studiów

Podczas tych studiów słuchacz zdobędzie szeroki zasób wiedzy praktycznej m.in. przez udział w warsztatach z service design, wizyty studyjne u rolników, przetwórców i praktyków ESG. Pozna też wybitnych ekspertów w serii wykładów mistrzowskich.  
 
Poszukujesz więcej informacji? Znajdziesz je pod linkiem: https://www.up.krakow.pl/uniwersytet/aktualnosci/4701-nowy-kierunek-studiow-dziennikarstwo-przyrodnicze.

Rekrutacja trwa do 15 października.

ip

Źródło: materiały informacyjne UP 

Słowa kluczowe: Dziennikarstwo przyrodnicze, nowy kierunek, uniwersytet pedagogiczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
VI Forum Green Smart City - Zaszczepmy Zielony Ład i URatujmy klimat! Kraków

Dowiedz się więcej na temat nadchodzącego wydarzenia, którego organizatorem jest m.in. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Finał VIII edycji programu "Liderzy Ochrony Zdrowia"

Sprawdź szczegóły dotyczące finału tegorocznej edycji programu.

Innowacyjne kosmetyki i biodegradowalne folie do ich pakowania Kraków

Dowiedz się więcej na temat najnowszych osiągnięć zespołu z Wydziału Technologii Żywności UR.

Polecamy
Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Gaudeamus Igitur - co to?

Piosenka, którą powinien znać każdy student!

Polecamy
Ostatnio dodane
VI Forum Green Smart City - Zaszczepmy Zielony Ład i URatujmy klimat! Kraków

Dowiedz się więcej na temat nadchodzącego wydarzenia, którego organizatorem jest m.in. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Finał VIII edycji programu "Liderzy Ochrony Zdrowia"

Sprawdź szczegóły dotyczące finału tegorocznej edycji programu.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.