Z Organizacji - Studia

Cracow Fashion Week 2022 - Tydzień odpowiedzialnej mody w Krakowie

2022-03-11 11:14:05 | Kraków

Cracow Fashion Week 2022 (19-27.03), organizowany przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, odbędzie się pod hasłem "Towards Sustainability". Mierząc się z tym tematem, CFW jako jedna z największych imprez na modowej mapie Polski staje się szeroko zakrojoną kampanią idei zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej mody.   

Kraków Fashion Week 2022Cracow Fashion Week - o projekcie

Krakowski Tydzień Mody odbywający się od 2009 r. przez wieloletnią działalność na rynku, współpracę z Miastem Kraków, Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz z innymi instytucjami zyskał prestiżowy charakter oraz rozpoznawalność nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Wydarzenie skupiające artystów i projektantów z różnych krajów, w 2022 r. pokaże modę w kontekście ekologii oraz inicjatywy Fair Trade. Jednocześnie będzie platformą do nawiązania kontaktów i współpracy biznesowej oraz miejscem sprzyjającym integracji entuzjastów mody i promującym młodych, zdolnych projektantów.

Cracow Fashion Awards. Pokaz Dyplomowy SAPU

Cracow Fashion Week 2022 rozpocznie konkurs Cracow Fashion Awards, będący zarazem Pokazem Dyplomowym SAPU (19 marca, Centrum Kongresowe ICE Kraków). Zaprezentujemy ponad pięćdziesiąt kolekcji, które powstawały w trudnych warunkach pandemii COVID-19. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) jest szkołą międzynarodową, autorami kolekcji dyplomowych są poza osobami z Polski projektanci m.in. z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Uzbekistanu, Nigerii i Kazachstanu, a więc z wielu kręgów kulturowych, reprezentujące bardzo zróżnicowane podejście do mody.

W czasie uroczystej Gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków nagrodzone zostaną najlepsze kolekcje dyplomantów SAPU. Zobaczymy także pokazy gościnne absolwentów SAPU z lat poprzednich oraz młodych projektantów z Chin, Sri Lanki i Kazachstanu. W jury zasiądą osobowości świata mody, mediów oraz instytucji związanych z modą, z którymi SAPU współpracuje w celu zapewnienia naszym słuchaczom szerokiej promocji.

Jurorzy Cracow Fashion Awards to m.in.

 • Michał Zaczyński, michalzaczynski.com,
 • Marcin Świderek, szef działu mody Elle,
 • Marzena Singh, redaktor naczelna Fashion Magazine,
 • Adriana Chodakowska, redaktor naczelna Londynek.net (Wielka Brytania),
 • Ewa Kowalewska-Kondrat, Harel blog,
 • Krzysztof Malcher, redaktor naczelny OCZY.MAG,
 • Patrycja Cierocka-Szumichora, dyrektor kreatywna marki Patrizia Aryton,
 • Linda Speldewinde, Academy of Design (Sri Lanka),
 • Karolina Bosakova, European Fashion Accelerator (Czechy),
 • Elia Francinella i Mauro Nappo, Poliarte Accademia di Design (Włochy),
 • Katie Dominy, Arts Thread (Wielka Brytania),
 • Bin Chen,  Donghua University (Chiny),
 • Gulnar Bekibayev, TK Kazakh National Academy of Arts,
 • Richard ©ipka, project manager portalu i-region.eu (Czechy),
 • Projektantki mody: Anna Jatczak, Aśka Błażejowska, ASKA (Francja), Karolina Luisoni, kostiumograf, absolwentka SAPU (Szwajcaria), Karolina Sołtan, Główny Projektant Mohito, Joanna Kostrz, Główny Projektant House, Agata Zolich, absolwentaka SAPU, projektantka obuwia ECCO (Dania).

Przebieg Cracow Fashion Award

Dzięki specjalnie promowanym streamingom z głównych pokazów, które będą dostępne na kanale You Tube  Krakowskich Szkół Artystycznych, Cracow Fashion Week będzie dostępny online również poza granicami Polski.

W takcie CFW 2022 odbędą się otwarte wykłady prezentujące różne możliwości i rozwiązania ważne dla artystów i projektantów mody. Porozmawiamy m.in. o nowych  technologiach w modzie, Artificial Intelligence, Metaverse oraz NFT -  innowacjach wprowadzanych obecnie do programu kształcenia w Krakowskich Szkołach Artystycznych.

Wykłady poprowadzą:

 • Igor Kvalevic  i  Celine Delaguere, prezes i współzałożycielka EVA Engines - Artificial Intelligence and Digital Fashion Design Company (Francja);
 • Mateusz Mach, założyciel i prezes Nexpro, wiodącego dostawcy produktów blockchainowych w Europie;
 • Gabriela Izquierdo i Korinna Mollá z Worth Partnership Project (Hiszpania), projektu EU wspierającego innowacyjne startupy w dizajnie związane z modą odpowiedzialną;

Wydarzenia towarzyszące

W ciągu całego tygodnia, od 19 do 27 marca, można będzie wziąć udział w licznych wydarzeniach promujących młodych artystów, fotografów i projektantów, które kierujemy do społeczności Krakowa i okolic. Zapraszamy na wernisaże wystaw:

 • międzynarodowa wystawa fotografii mody FOCUS ON  FASHION w Szarej Galerii NCK,
 • SAPU IN PICS,
 • MORE&MORE w Krakowskich Szkołach Artystycznych,
 • MODA INSPIROWANA PRZESZŁOŚCIĄ w Kamienicy Hipolitów,
 • wystawa The Shoemaker prezentuje: THE STORYTELLERS w Stakkato Art Space, bezpłatne warsztaty i wykłady w Krakowskich Szkołach Artystycznych oraz wydarzenia towarzyszące w Slow Fashion Cafe.

Współorganizatorem eventu jest Szkoła Kreatywnej Fotografii w Krakowie.

W programie znalazły się również:

 • pokaz charytatywny „przePROJEKTowani” w Park Inn by Radisson (24 marca),
 • pokaz mody odpowiedzialnej NO WASTE w NCK, podczas którego zobaczymy unikalne kolekcje recyklingowe stworzone przez studentów I i II roku SAPU z materiałów pochodzących z odzysku (26 marca),
 • POP-UP Store w Krakowskich Szkołach Artystycznych (25 marca) oraz w butiku OLIWIA MONTE (2 kwietnia), gdzie będzie można zakupić unikatowe ubiory projektantów mody, absolwentów SAPU.

Koncert dzieci dla Ukrainy

Wobec obecnej sytuacji podejmujemy również działania wspierające Ukrainę. W dniu 26 marca o godzinie 16.00 w NCK odbędzie się "Koncert dla dzieci Ukrainy", przygotowany przez Szkołę Aktorską SPOT i Szkołę Choreografii. W trakcie dwóch pokazów mody w Centrum Kongresowym ICE i NCK oraz koncertu będziemy prowadzić zbiórkę pieniędzy dla Ukrainy we współpracy z Caritas Polska. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa. Współorganizatorem Gali jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie: www.cracowfashionweek.com/.

ip

fot. Materiały Prasowe

Słowa kluczowe: Cracow Fashion Week 2022, Kraków, moda, Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wraca Akademia OPI PIB

Sprawdź, jak VR może wpłynąć na naukowe konferencje zdalne.

Tydzień Kobiet Sukcesu 2022

WoMen - together breaking the stereotypes - dowiedz się więcej o akcji.

Cracow Fashion Week 2022 - Tydzień odpowiedzialnej mody w Krakowie Kraków

Sprawdź, czego będzie dotyczyła tegoroczna edycja.

Polecamy
Wielka Krakowska Bitwa Na Poduszki 2019 - informacje o wydarzeniu Kraków

Macie ochotę na nieco zmagać i ekscytującej rozrywki? Fundacja ALLIN przygotowała coś specjalnie dla Was!

Serce Kapsuły Czasu - informacje o inicjatywie

Jak będzie wyglądała Polska w przyszłości? Niech twoje wyobrażenie o niej zostanie odkryte przez przyszłe pokolenia!

Ostatnio dodane
Wraca Akademia OPI PIB

Sprawdź, jak VR może wpłynąć na naukowe konferencje zdalne.

Tydzień Kobiet Sukcesu 2022

WoMen - together breaking the stereotypes - dowiedz się więcej o akcji.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.