Wiadomości - Z życia Uczelni

Prof. Bogdan Klepacki doktorem honoris causa UR

2014-05-27 11:45:57 | Kraków

W poniedziałek, 2 czerwca br. o godzinie 11.00, w Auli Centrum Kongresowego UR (al. 29 Listopada 46) odbędzie się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. dr hab. Bogdanowi Klepackiemu (ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie).

BIOGRAFIA

Prof. dr hab. Bogdan Klepacki urodził się 14.08.1953 r. w Klepaczach (Podlasie). Technikum Rolnicze ukończył w Czartajewie (1972). W latach 1972–1977 studiował na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW-AR w Warszawie. Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych macierzystej uczelni (SGGW), obecnie w Katedrze Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw w charakterze: asystenta stażysty -1977r., asystenta – 1978r., starszego asystenta - 1979r., adiunkta – 1984r., profesora nadzwyczajnego – 1994r. i od 2000r. profesora zwyczajnego.

Na macierzystym Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym doktoryzował się pod kierunkiem prof. dr hab. Z. Wojtaszka w 1983r., na podstawie rozprawy pt.: „Organizacja i poziom produkcji rolniczej gospodarstw indywidualnych powiększających obszar”. W 1991r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt.:„Organizacyjne i ekonomiczne uwarunkowania postępu technologicznego w gospodarstwach indywidualnych (na przykładzie produkcji roślinnej)”. Tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych uzyskał w 1997 roku.

DOROBEK NAUKOWY

Prof. dr hab. Bogdan Klepacki posiada bogaty i wysoko ceniony dorobek naukowy. Opublikował jako autor lub współautor około 500 publikacji w tym m.in. książki: Organizacyjne i ekonomiczne uwarunkowania postępu technologicznego w gospodarstwach indywidualnych (na przykładzie produkcji roślinnej), Ekonomika i organizacja rolnictwa, Produkcyjne i ekonomiczne przystosowania gospodarstw prywatnych do zmian warunków gospodarowania, Wybrane pojęcia z zakresu organizacji gospodarstw, produkcji i pracy w rolnictwie, Podstawy organizacji i zarządzania. Jest autorem ponad 280 oryginalnych prac twórczych, 35 podręczników i skryptów oraz ponad 200 innych publikacji. Był wykonawcą ok. 100 ekspertyz, biznesplanów, scenariuszy TV, założeń do programów komputerowych technologii produkcji roślinnej, analizy kosztów.

Działalność naukowa i zainteresowania badawcze Profesora Bogdana Klepackiego koncentrują się wokół poszukiwania dróg zwiększania efektywności gospodarstw indywidualnych w Polsce. W ramach tej osi zainteresowań można wyróżnić liczne obszary badawcze Profesora takie jak: ocena wpływu powiększania obszaru na organizację i ekonomikę gospodarstw indywidualnych, wpływ prowadzenia rachunkowości rolnej na wyniki i efektywność gospodarstw, ocena technologii produkcji i ekonomicznych uwarunkowań postępu technologicznego, rachunek ekonomiczny w produkcji rolniczej, racjonalizacja produkcji pasz na glebach lekkich, przystosowania przedsiębiorstw agrobiznesu do zmiennych warunków gospodarowania oraz agrologistyka jako szansa rozwoju przedsiębiorstw agrobiznesu.

Badania Profesora przyniosły szereg ważnych wniosków dla praktyki rolniczej i autorstwo książek, poradników oraz realizację projektów badawczych. Do ważniejszych osiągnięć naukowych Profesora należą: ocena usług kompleksowych w l. 70. i 80. XX w. realizowanych przez SKR; ocena wpływu powiększania obszaru gospodarstw indywidualnych na ich organizację i ekonomikę; wykazanie pozytywnego wpływu prowadzenia rachunkowości rolnej na efektywność gospodarstw; racjonalizacja produkcji pasz na glebach lekkich; ocena uwarunkowań organizacyjno-ekonomicznych postępu technologicznego; wprowadzenie szeroko cytowanego w literaturze wskaźnika kompleksowości technologii. Cennym wkładem Profesora Klepackiego była systematyzacja pojęć z zakresu ekonomiki rolnictwa, co przynosiło efekty w postaci publikacji książkowych. Profesor jest współautorem wielokrotnie wznawianego podręcznika „Mały Poradnik Zarządzania Produkcją Rolniczą” wydawanego przez IERiGŻ w Warszawie.

Profesor ma imponujące osiągnięcia w prowadzeniu prac badawczych, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Kierował 2 tematami badawczymi we współpracy z UE i FAO, był kierownikiem projektu finansowanego przez UE: „Klaster Innowacji w Agrobiznesie” oraz 8 innych grantów (łącznie kierował dotychczas 9 grantami).

W wyniku realizacji nowych tematów badawczych Profesor Klepacki dowiódł znaczenia wykształcenia wśród rolników w sytuacjach kryzysowych, przygotował ważne opracowanie z zakresu agrologistyki,oceniając jej stan w Polsce. Do wieloletnich zainteresowań badawczych Profesora należało prywatne gospodarstwo rolne i jego rozwój. Realizował je w oparciu o różne metody i przykłady zagraniczne (z USA, RFN, Jugosławii, Wielkiej Brytanii, Węgier).

KSZTAŁCENIE KADRY NAUKOWEJ

Wyjątkowo bogatymi osiągnięciami może poszczycić się prof. Klepacki w obszarze kształcenia kadry naukowej. Był promotorem w 26 zakończonych przewodach doktorskich, promotorem 525 prac magisterskich i 188 licencjackich, recenzentem: 38 prac doktorskich, 28 rozpraw habilitacyjnych (15 wydawniczych i 13 w przewodzie), 12 wniosków o tytuł profesora, 7 wniosków na stanowisko profesora nadzwyczajnego, 4 wniosków na profesora zwyczajnego, ponadto promotorem jednego doktoratu i recenzentem 2 wniosków o doktorat honoris causa. Bardzo dużą popularnością cieszyły się seminaria doktorskie dla doktorantów z SGGW i innych ośrodków naukowych, prowadzone przez Profesora nieprzerwanie przez 10 lat. Seminaria te stały się swoistą tradycją i „mekką wiedzy”, także dla praktyków.

DZIAŁALNOŚĆ ORGANIZACYJNA

Podziwu godna jest wielokierunkowa działalność organizacyjna Profesora zarówno w murach uczelni, jak i współpracujących z uczelnią jednostkach naukowych, gospodarczych i społecznych. Wielkość i efektywność wykonanych zadań w ciągu kilku dziesięcioleci świadczy o niepospolitych umiejętnościach Profesora łączenia i równoważenia wszelkich sfer zawodowej aktywności. Dla ilustracji zaangażowania w organizacyjną działalność w rodzimej Uczelni warto przypomnieć niektóre funkcje pełnione przez Profesora:

– prodziekan Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego (1992-1996),
– dziekan Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego (1996-1999; 2005-2007) oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych (2008-2012),
– prorektor ds. dydaktyki (od 2012),
– kierownik Zakładu Ekonomiki i Organizacji Produkcji Rolniczej (1992-1996, 2005-2011),
– kierownik Zakładu Ekonomiki i Inżynierii Logistyki w KEiP (od 2012),
– redaktor naczelny „Roczników Nauk Rolniczych”, Seria G, Ekonomika Rolnictwa (1999-2010).

Poza macierzystą Uczelnią działalność organizacyjna Profesora Klepackiego odznaczała się aktywnym udziałem w gremiach naukowych, uczelniach i organizacjach. Profesor pełnił lub nadal sprawuje m.in. funkcje jako:

– rektor WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim (1998-2001),
– członek Komisji ds. nagród Prezesa Rady Ministrów RP (1994-1997),
– sekretarz, zastępca i przewodniczący Komitetu Ekonomiki Rolnej PAN (1996-1999, 1999-2007, 2007-2011),
– przewodniczący Komitetu Ekonomii Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich  PAN (od 2011),
– członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN (od 2011),
– wiceprzewodniczący lub przewodniczący Rady Naukowej IRWiR PAN (od 1999),
– ekspert AWRSP (1993-2000),
– członek Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnych (od 1993),
– członek: Amerykańskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnych, Międzynarodowego Stowarzyszenia Zarządzania w Rolnictwie,  Polskiego Towarzystwa Logistycznego,
– przewodniczący Komisji Rewizyjnej SERiA (1995-1997) i prezes Zarządu SERiA (1997-1999),
– redaktor naczelny Roczników Naukowych SERiA (od 1998),
– przewodniczący Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego CDR Brwinów (2007-2008).

ODZNACZENIA I NAGRODY

W aktywnym i bogatym życiu zawodowym Profesor Bogdan Klepacki był wielokrotnie odznaczany i nagradzany, a do najważniejszych wyróżnień należą: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagrody MEN i JM Rektora SGGW, odznaki honorowe: Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Złoty Laur), Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz uniwersytetów rolniczych w Kijowie, Lwowie, Żytomierzu (Ukraina), Pradze (Czechy) i Nitrze (Słowacja).

WSPÓŁPRACA Z UNIWERSYTETEM ROLNICZYM W KRAKOWIE

Ścisłe związki Profesora Bogdana Klepackiego z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie sięgają początku lat dziewięćdziesiątych (od 1992r.). Jako Dziekan trzech kadencji oraz Prorektor SGGW przyczynił się w sposób bardzo wyraźny, do rozwoju współpracy między naszymi Uczelniami poprzez: wspólnie organizowane konferencje naukowe, międzynarodowe badania i projekty edukacyjne, wspólne prowadzenie przewodów doktorskich i habilitacyjnych, organizowanie staży naukowych dla pracowników Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego UR.

W okresie 1992-2013 podjęto współpracę UR z SGGW w obszarze badań naukowych oraz w zakresie kształcenia studentów kierunków ekonomia i zarządzanie. Z inicjatywy Prof. B. Klepackiego podpisano między Wydziałem Rolniczo-Ekonomicznym Uniwersytetu Rolniczego, a Wydziałem Nauk Ekonomicznych SGGW, umowę o kształceniu na Studiach Doktoranckich w SGGW. Zaangażowanie i otwartość Prof. B. Klepackiego umożliwiła pracownikom Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie otwarcie w SGGW przewodów doktorskich i habilitacyjnych oraz prowadzenie procedur o nadanie tytułu profesora w zakresie ekonomii. Dzięki poparciu Prof. B. Klepackiego na Wydziale Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie przeprowadzone zostały postępowania habilitacyjne dla 7 osób, podjęto z sukcesem przewody o nadanie tytułu profesora dla 3 osób oraz przeprowadzono przewody doktorskie i nadano stopień doktora 5 osobom. Bez współpracy z Wydziałem Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie nie byłby możliwy tak szybki rozwój naukowy naszych pracowników i studentów.

ip

Słowa kluczowe: prof. bogdan klepacki doktor honoris causa ur kraków uniwersytet rolniczy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Catch The Skills
Catch the Skills 2024 - ogólnopolskie wydarzenie dla studentów farmacji

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "Firma farmaceutyczna czy apteka?".

Kościuszkon 2024
2. edycja Kościuszkonu, czyli 24-godzinnego hackathonu, wkrótce w Krakowie

Podczas tego wydarzenia studenci z całej Polski w przeciągu 24 godzin tworzą aplikacje na zadany temat.

rozmowa o pracę
Ile zarabia specjalista ds. kadr i płac? Sprawdź, czy to dobra ścieżka zawodowa

Dowiedz się, ile dokładnie zarabia specjalista ds. kadr i płac, jakie są perspektywy w tej dziedzinie.

Polecamy
Prof. Zbigniew Pastuszak nowym zastępcom redaktora naczelnego czasopisma ESWA

Dowiedz się więcej na temat prof. UMCS Zbigniewa Pastuszaka oraz jego współpracy z czasopismem "Expert Systems With Applications".

Vistula uczelnie
Nowe szanse przed studentami Uczelni Vistula - zawarcie umowy o współpracy z UNAP

Zobacz, co wniesie najnowsza współpraca Uczelni Vistula z UNAP.

Ostatnio dodane
Catch The Skills
Catch the Skills 2024 - ogólnopolskie wydarzenie dla studentów farmacji

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "Firma farmaceutyczna czy apteka?".

Kościuszkon 2024
2. edycja Kościuszkonu, czyli 24-godzinnego hackathonu, wkrótce w Krakowie

Podczas tego wydarzenia studenci z całej Polski w przeciągu 24 godzin tworzą aplikacje na zadany temat.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.