Wiadomości - Z życia Uczelni

Obchody 50-lecia Laboratorium Fitotron krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego

2019-09-02 09:35:04 | Kraków

W dniach od 9 do 10 września w Instytucie Katalizy i Fizyki Powierzchni PAN (ul. Niezapominajek 21) odbywać się będą obchody jubileuszu 50-lecia powstania Laboratorium Fitotron Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W ramach wydarzenia zaplanowano naukową konferencję tematyczną pt. "Laboratorium Fitotron – niezbędne narzędzie badawcze w naukach rolniczych", zwiedzanie fitotronu oraz warsztaty dla młodzieży.

Zaproszenie na rocznicę powstania FitotronHistoria laboratorium

Laboratorium Fitotron zostało zbudowane w latach 1966-1970 wspólnymi siłami Wyższej Szkoły Rolniczej (przemianowanej następnie na Akademię Rolniczą i później Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie) oraz Polskiej Akademii Nauk, której ówczesny Zakład Fizjologii Roślin, a obecny Instytut Fizjologii Roślin znalazł swoje miejsce właśnie w Fitotronie.

Inicjatorem powstania jedynego w Polsce, jak na owe czasy takiego Laboratorium był nieżyjący już Profesor Adam Markowski, który w latach pięćdziesiątych uzyskał dotację w wysokości 25 000 dolarów z Fundacji Rockefellera z przeznaczeniem na doposażenie inwestycji. Uczelnia oraz Ministerstwo Nauki i Oświaty nie były w stanie sfinansować z własnych środków tej inwestycji. Dzięki dodatkowym środkom przekazanym przez władze PAN (3 miliony złotych i 100 tys. złotych dewizowych) udało się sfinalizować powstanie tego unikalnego zaplecza badawczego, a zwłaszcza wyposażyć go w niezbędną aparaturę.

Laboratorium dawało możliwość wykonywania badań na roślinach w kontrolowanych warunkach termicznych, świetlnych i wilgotnościowych. Duża powierzchnia komór izolowanych od warunków zewnętrznych oraz szklarni, na której można było prowadzić uprawę tysięcy roślin wyróżniała to miejsce od innych placówek naukowych. Tego typu instytucja w owych czasach istniała w Europie tylko w Wagenningen w Holandii oraz w Kijowie-  w ówczesnym ZSRR.

Budowa Fitotronu odbywała się w latach 1966-1970 przy udziale Przedsiębiorstwa Budowy Huty im. Lenina. Warunki klimatyczne były kontrolowane przez zespół urządzeń chłodniczych i sterujących.  Pracownicy Akademii Rolniczej oraz Zakładu Fizjologii Roślin PAN stworzyli zespół wysokiej klasy naukowców, podejmujących trudne zadania badawcze nad poznawaniem złożonych fizjologicznych i biochemicznych procesów plonowania roślin uprawnych. Nawiązano też współpracę z naukowcami z Niemiec, Czechosłowacji, Węgier, Związku Radzieckiego czy Szwecji oraz z licznymi polskimi ośrodkami naukowymi.

Więcej informacji o obchodach: https://urk.edu.pl/index/site/3355/916

Program obchodów

Poniedziałek 09.09.2019 r. - Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, ul. Niezapominajek 8 w Krakowie.

  • 11.00 – 11.15 - Otwarcie uroczystości i powitanie Gości: władz Uczelni i Polskiej Akademii Nauk, Przedstawiciela Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Miasta Krakowa, Dyrektorów zaprzyjaźnionych Jednostek Naukowych: Emerytowanych Pracowników Katedry Fizjologii Roślin i Instytutu Fizjologii Roślin oraz obecnych pracowników obu Instytucji, Pracowników i Studentów UR.
  • 11.15 – 11.45 - Wystąpienia zaproszonych Gości.
  • 11.45 – 12.15 - Prof. dr hab. Agnieszka Płażek: Wykład na temat historii i idei powstania Fitotronu (prezentacja zdjęć archiwalnych, dokumentów, wspomnienie o Profesorze Adamie Markowskim).
  • 12.15 – 12.45 - Wykład: Prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz „Fitotron jest fizycznym modelem środowiska,
    natomiast w przyszłości dostępne będą także modele wirtualne”.
  • 12.45 – 13.15 - Wykład: Prof. dr hab. Franciszek Dubert „Wkład fizjologii roślin w rozwój nauk
    biologicznych i rolniczych”.
  • 13.15 - Zakończenie części oficjalnej. Poczęstunek w Instytucie Fizjologii Roślin PAN w Krakowie, ul. Niezapominajek 21.
  • 14.00 - Katedra Fizjologii Roślin UR w Krakowie, ul. Podłużna 3, Wizyta w „Fitotronie”, zwiedzanie wystawy poświęconej powstaniu i działalności Laboratorium Fitotron.
  • 14.30 - Pożegnanie Gości. Dzień otwarty dla chętnych do zwiedzania Fitotronu i warsztaty dla młodzieży.

Wtorek 10.09.2019

Seminarium naukowe 9.00 – 14.30

Instytut Fizjologii Roślin PAN w Krakowie, ul. Niezapominajek 21 (w zależności od liczby słuchaczy miejsce seminarium może ulec zmianie)

Zaproszeni Prelegenci:

  • 9.00 – 9.30 - Prof. dr hab. Stanisław Gawroński SGGW w Warszawie "Fitoremediacja stan obecny
    i perspektywy".
  • 9.30 – 10.00 - Prof. dr hab. Jan Szopa-Skórkowski Uniwersytet Wrocławski "Epigenetyczna manipulacja
    genomem ln".
  • 10.00 – 10.30 - Prof. dr hab. Barbara Godzik Instytut Botaniki PAN w Krakowie "Zmiany poziomu zanieczyszczeń powietrza w skali europejskiej, regionalnej i lokalnej - długofalowe badania z wykorzystaniem wskaźników roślinnych".
  • 10.30 – 11.00 - Przerwa kawowa.
  • 11.00 – 11.30 - Prof. dr hab. Anna Mikuła Ogród Botaniczny PAN w Powsinie "Strukturalne i fizjologiczne aspekty somatycznej embriogenezy u paproci drzewiastej Cyathea delgadii".
  • 11.30 – 12.00 - Prof. dr hab. Andrzej Joachimiak Uniwersytet Jagielloński w Krakowie "Chromosomy płci
    u roślin - nadal tajemnicze".
  • 12.00 – 12.30 - Dr hab. Mirosław Tyrka Politechnika Rzeszowska "Sekwencjonowanie nowej generacji w biotechnologii roślin". Dzień otwarty dla chętnych do zwiedzania Fitotronu i warsztaty dla młodzieży

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Wydarzenie, program, udział, termin, goście, wykłady, UR, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

rzeźba Bohdana Smolenia
Odsłonięcie rzeźby Bohdana Smolenia przy elewacji Domu Studenckiego "Bratniak" Kraków

Wydarzenie odbędzie się 21 marca przy ul. Jabłonowskich 10 w Krakowie.

Polecamy
PROF. DR HAB. INŻ. ANNA BACH WYRÓŻNIONA MEDALEM IM. MICHAŁA OCZAPOWSKIEGO
Prof. dr hab. Anna Bach otrzymała Medal im. Michała Oczapowskiego

To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Wydział Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN.

Polecamy
Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne