Polska - Świat nauki

1,5 mln dofinansowania dla projektu dr hab. inż. Eweliny Jamróz, prof. UR

2021-02-26 08:24:38 | Kraków

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki ogłosiło laureatów XI edycji programu LIDER. Spośród 253 młodych badaczy, wyłoniono 63 zdolnych, polskich naukowców, których nagrodzono łączną kwotą aż 89 mln zł na realizację projektów badawczych! Wśród wyróznionych znalazła się naukowiec z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowiedr hab. inż. Eweliny Jamróz, prof. UR.

dr hab. inż. Ewelina Jamróz, prof. UR

Projekt dr hab. inż. Eweliny Jamróz, prof. UR i finansowanie z LIDER XI

Projekt dr hab. inż. Eweliny Jamróz, prof. UR pt. "Nowoczesne, biopolimerowe nośniki składników aktywnych - nanokapsułki wzbogacone glutationem oraz wielowarstwowe folie typu 'smart'" otrzymał finansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu LIDER XI. Wartość całkowita projektu wynosi 1 500 000,00 zł i tyle samo wyniosła wartość dofiannsowania. Okres realizacji projektu to styczeń 2021 do końca grudnia 2023 r.

Celem powyższego projektu jest wykorzystanie biopolimerów do opracowania dwóch rodzajów materiałów biodegradowalnych: nanokapsułek wzbogaconych w glutation oraz wielowarstwowych folii typu 'smart', które będą pełnić funkcję aktywnych nośników dla substancji biologicznie czynnych.

Jak mówi dr hab. inż. Ewelina Jamróz, prof. UR – Rosnąca świadomość środowiskowa, powoduje zwiększenie zainteresowania konsumentów materiałami biodegradowalnymi, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Ze względu na członkostwo Polski w strukturach europejskich, konieczne jest dostosowanie się do panujących regulacji dotyczących gospodarki odpadami, w szczególności opakowaniowymi. Dlatego pierwsze założenie projektu dotyczy opracowania bezpiecznej dla środowiska aktywnej i/lub inteligentnej wielowarstwowej folii biopolimerowej, wydłużającej okres przydatności do spożycia i poprawiającej jakość oraz bezpieczeństwo świeżych produktów spożywczych. Proponowane rozwiązanie staje się nową ulepszoną formą minimalnego utrwalania żywności, bez negatywnego skutku dla człowieka i środowiska naturalnego.

Potencjał nanotechnologii może przyczynić się do zrewolucjonowania wielu dziedzin przemysłu. W związku z tym, drugie założenie projektu ma na celu otrzymanie innowacyjnego systemu uwalniania substancji aktywnie czynnej, glutationu, opartego na zastosowaniu biopolimerów z wykorzystaniem metody layer-by-layer. Biopolimerowe nanokapsułki wzbogacone w glutation zostaną zaaplikowane metodą elektrospinningu na wcześniej przygotowaną prozdrowotną przekąskę okołowysiłkową dedykowaną sportowcom. Opracowanie całkowicie naturalnej przekąski o optymalnym składzie do wykorzystania w okresie okołowysiłkowym dodatkowo wzbogaconej w glutation zamknięty w biopolimerowych nanokapsułkach wkomponuje się w rosnące potrzeby rynku suplementów diety.

ip

fot. materiały Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Słowa kluczowe: biopolimerowe nośniki składników aktywnych, nanokapsułki wzbogacone glutationem, folia typu 'smart'
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
I miejsce w rankingu "Innowacje 2021
I miejsce dla dr hab. Inż. Eweliny Jamróz, prof. UR w rankingu "Innowacje 2021"

Sprawdź, czego dotyczył wygrany projekt naukowczyni z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Konkursy Narodowego Centrum Nauki 2021
PRELUDIUM 20 i OPUS 21 - ruszyły zapisy na konkursy NCN

Łączny budżet na badania w ramach obydwu projektów wynosi 430 mln zł.

Polecamy
Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

Najlepsze prace magisterskie z zakresu stosunków międzynarodowych nagrodzone przez rząd

Znamy wyniki 31. edycji Konkursu Ministra Spraw Zagranicznych

Ostatnio dodane
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!